Įsakymas netenka galios 2024-11-27:
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-1170, 2024-11-26, paskelbta TAR 2024-11-26, i. k. 2024-20597
Dėl asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimo ir veiklos organizavimo įvykių, ekstremaliųjų įvykių, krizių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais
Suvestinė redakcija nuo 2022-10-28 iki 2024-11-26
Įsakymas paskelbtas: TAR 2019-04-24, i. k. 2019-06700
Nauja redakcija nuo 2022-10-28:
Nr. V-1604, 2022-10-27, paskelbta TAR 2022-10-27, i. k. 2022-21811
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMO PLANO RENGIMO REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO
2019 m. balandžio 23 d. Nr. V-455
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 28 straipsnio 13 dalimi ir atsižvelgdamas į Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. 155 „Dėl Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plano patvirtinimo“, 4.3.2, 4.3.3 ir 4.3.4 veiksmus:
1. T v i r t i n u Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo rekomendacijas (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2019 m. balandžio 23 d.
įsakymu Nr. V-455
(Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2022 m. spalio 27 d.
įsakymo Nr. V-1604
redakcija)
VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS Įstaigos EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMO PLANO RENGIMO REKOMENDACIJOS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo rekomendacijos (toliau – Rekomendacijos) nustato visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – VSPĮ) ekstremaliųjų situacijų valdymo planų (toliau – Planas arba ESVP) turinio, jo rengimo, derinimo, tvirtinimo ir atnaujinimo tvarkos rekomendacijas.
2. Planą rengia Kriterijuose ūkio subjektams ir kitoms įstaigoms, kurių vadovai turi organizuoti ekstremaliųjų situacijų valdymo planų rengimą, derinimą ir tvirtinimą, ir ūkio subjektams, kurių vadovai turi sudaryti ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą, patvirtintuose Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2010 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 1-134 „Dėl Kriterijų ūkio subjektams ir kitoms įstaigoms, kurių vadovai turi organizuoti ekstremaliųjų situacijų valdymo planų rengimą, derinimą ir tvirtinimą, ir ūkio subjektams, kurių vadovai turi sudaryti ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą, patvirtinimo“, nurodytos VSPĮ.
3. Planas rengiamas vadovaujantis Ūkio subjekto, kitos įstaigos ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo metodinėmis rekomendacijomis, patvirtintomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. 1-70 „Dėl Ekstremaliųjų situacijų valdymo planų rengimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“ (toliau – Metodinės rekomendacijos), ir Rekomendacijomis.
4. Rekomendacijos taikomos Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai. Radiacinės saugos centrui Rekomendacijos netaikomos.
II SKYRIUS
VSPĮ VEIKLOS TĘSTINUMO UŽTIKRINIMAS
6. Plane aprašomi veiksmai, kurių reikia imtis atsitikus įvykiui, ekstremaliajam įvykiui ar ekstremaliajai situacijai, kad būtų sušvelnintas neigiamas poveikis teritorijai ir gyventojams, kurioje VSPĮ veikia.
7. Plane turi būti numatytos priemonės VSPĮ veiklos tęstinumui užtikrinti ir funkcijoms vykdyti įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų metu. Siekiant užtikrinti VSPĮ veiklos tęstinumą įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų metu, keliami šie reikalavimai:
7.1. nustatyti svarbiausias veiklos sritis, kurios įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų metu turi būti vykdomos nepertraukiamai, ir veiksmus, kurie būtini užtikrinant nepertraukiamą svarbiausių funkcijų vykdymą;
7.2. numatyti minimalius VSPĮ žmogiškuosius ir materialinius išteklius, kurie reikalingi vykdant svarbiausias funkcijas ir veiksmus;
III SKYRIUS
VSPĮ PARENGTIES ĮVYKIAMS, EKSTREMALIESIEMS ĮVYKIAMS AR EKSTREMALIOSIOMS SITUACIJOMS LYGIAI
8. VSPĮ turi būti pasirengusios veiklai įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų metu, todėl VSPĮ ESVP turi būti parengtas, patvirtintas ir suderintas Rekomendacijų IV skyriuje nustatyta tvarka.
9. VSPĮ veiksmai, kurie turi būti aprašyti ESVP ir atliekami, kai paskelbiamas vienas iš trijų civilinės saugos sistemos parengties lygių:
9.1. pirmas (kasdienis) lygis – VSPĮ ESVP tikslinimas; prevencijos priemonių vykdymas; VSPĮ parengimas įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremalių situacijų atvejams (rezerviniai vandens, šilumos, elektros energijos ir šviesos šaltiniai); nuolatinis personalo apmokymas; resursų sukaupimas (asmeninės apsaugos priemonės (toliau – AAP), kitos veiklos vykdymui užtikrinti būtinos priemonės, kolektyviniai apsaugos statiniai); VSPĮ veiklos įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais valdymo tobulinimas; VSPĮ pasirengimo darbui įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais planavimas, VSPĮ evakuacijos plano sudarymas. VSPĮ vadovas iš anksto sudaro ekstremaliųjų situacijų valdymo grupę (toliau – ESVG), kuri, vadovaudamasi vadovo nustatyta ekstremaliųjų situacijų valdymo grupės darbo organizavimo tvarka ir patvirtintu ESVP, koordinuotų pasirengimą dirbti ir pačią veiklą įvykus įvykiui, ekstremaliajam įvykiui, susidarius ekstremaliajai situacijai. VSPĮ ESVG dirba vadovaudamasi ESVG veiklos nuostatais ir ESVG darbo reglamente nustatyta tvarka;
9.2. antras (sustiprintas) lygis – VSPĮ veiklos valdymo bei svarbiausių visuomenės sveikatos priežiūros funkcijų sustiprinimas. Skubiai šaukiamas neeilinis VSPĮ ESVG posėdis. Įvertinamas galimas poveikis VSPĮ veiklos tęstinumui ir funkcijų vykdymui ir priimami sprendimai dėl taikytinų priemonių. Organizuojami ir vykdomi tolesnio pasirengimo darbai: pagal kompetenciją įvertinamas galimas pavojus visuomenės sveikatai, numatomi įstaigos specialistų veiksmai ir priemonės, pagal poreikį ir kompetenciją organizuojami veiksmai, susiję su kitų institucijų veikla, pavyzdžiui, organizuojami laboratoriniai tyrimai, pagal poreikį atidedami planiniai darbai, paslaugos, papildomai iškviečiami kiti VSPĮ darbuotojai, informuojamas VSPĮ steigėjas, sprendžiami klausimai dėl VSPĮ sustiprinimo (personalu, transportu, būtinomis priemonėmis ir kt.);
9.3. trečias (visiškos parengties) lygis – skelbiamas įvykus ekstremaliajai situacijai, kai reikia mobilizuoti dideles VSPĮ specialistų pajėgas tinkamai visuomenės sveikatos priežiūrai užtikrinti, situacijai įvertinti, organizuoti laboratorinius tyrimus, taikyti visuomenės sveikatos saugos priemones. Pradeda veikti VSPĮ ESVG: sušaukiamos paramos (operatyvinė, techninės pagalbos ir kitos) grupės, papildomas VSPĮ personalas (pagal poreikį). Sušaukimo poreikį nustato VSPĮ ESVG vadovas. Informuojamas VSPĮ steigėjas.
IV SKYRIUS
ESVP RENGIMAS, DERINIMAS SU KITOMIS INSTITUCIJOMIS, TVIRTINIMAS, ATNAUJINIMAS
12. ESVP turi būti suderintas su:
14. ESVP peržiūrimas ir tikslinamas pasikeitus aktualiai informacijai, bet ne rečiau, kaip 1 (vieną ) kartą metuose iki vasario 1 d. Už ESVP peržiūrėjimą, tikslinimą ir atnaujinimą atsakingas VSPĮ vadovo įsakymu paskirtas darbuotojas ar sudaryta darbo grupė.
15. VSPĮ vadovo įsakymu patvirtinto ESVP ir jo pakeitimų kopijos teikiamos Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centrui (toliau – SAM ESSC) Informacijos apie sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimą veiklai ekstremaliųjų situacijų atvejais teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gruodžio 23 d. įsakymu
Nr. V-1110 „Dėl Informacijos apie sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimą veiklai ekstremaliųjų situacijų atvejais teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
V SKYRIUS
VIDINIAI IR IŠORINIAI RIZIKOS VEIKSNIAI BEI GALIMAS JŲ POVEIKIS
16. ESVP rengiamas atlikus galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizę (toliau – rizikos analizė), kuri atliekama vadovaujantis Ūkio subjekto, kitos įstaigos galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizės metodinėmis rekomendacijomis, patvirtintomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2011 m. birželio 2 d. įsakymu Nr. 1-189 „Dėl Galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizės atlikimo rekomendacijų patvirtinimo“. ESVP aprašomi glimi pavojai, nustatyti atlikus galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizę, kurių rizika įvertinta kaip labai didelė ar didelė, taip pat atsižvelgiama į Nacionalinėje rizikos analizėje nustatytus galimus labai didelius ir didelius pavojus.
17. Rengiant rizikos analizę būtina įvertinti išorinius (pvz., galimos cheminės, branduolinės, radiologinės avarijos, gamtinės nelaimės, gaisrai, transporto avarijos ir kt.) ir vidinius, galinčius kilti VSPĮ viduje (pvz., gaisras, sprogimas, pranešimas apie VSPĮ padėtus sprogmenis ar grasinimą įvykdyti teroro aktą, elektros energijos, vandens, šilumos tiekimo sutrikimai), rizikos veiksnius.
18. Vertinant riziką, reikia atsižvelgti į visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų paklausos padidėjimą, galimus šių paslaugų teikimo sutrikimus dėl darbuotojų, AAP ir kitų veiklos vykdymui būtinų priemonių trūkumo.
19. VSPĮ funkcionuoti, personalo ir lankytojų saugumui įvykių, ekstremaliųjų įvykių ir ekstremaliųjų situacijų metu užtikrinti ESVP turi būti nurodyti aptarnaujamoje teritorijoje esantys pavojaus šaltiniai ir įvertinta jų keliama rizika:
19.1. pavojingi objektai (pavadinimas, adresas, telefonas, objekte vykdoma veikla, pavojingų medžiagų pavadinimai, kiekiai, jų galimas poveikis žmonių sveikatai, patekimo į organizmą keliai, prognozuojamos taršos zona, dekontaminacijos poreikis, prevencijos priemonės (pvz., užsisandarinimas, kondicionierių, ventiliacijos išjungimas, asmeninės ir kolektyvinės apsaugos priemonės ir kt.));
19.2. vietos, kuriose vyksta renginiai, suburiantys didelį dalyvių skaičių (pvz., sporto, pramogų arenos ir kt.) (pavadinimas, adresas, telefonas);
VI SKYRIUS
vSPĮ PERSONALAS IR ĮRANGA (NESANT ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ)
20. ESVP turi būti nurodyta:
20.1. bendras dirbančių asmenų skaičius, pagal struktūrinius padalinius ir skaičius pagal pareigybes;
20.2. automobilių sąrašas (lengvieji, specialiosios paskirties ir kiti automobiliai, automobilių markė, vairuotojo kontaktai);
20.3. ryšio priemonės (radijo stotys, mobiliojo ryšio telefonai, kitos ryšio priemonės, mobiliųjų telefonų numeriai);
VII SKYRIUS
STRUKTŪRINIŲ PADALINIŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMAS ir IŠTEKLIAI VSPĮ VEIKLAI ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ METU UŽTIKRINTI
21. ESVP pateikiama informacija apie:
21.1. veiklos vykdymui užtikrinti būtinas priemonių atsargas ir asmeninės apsaugos priemones vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. vasario 2 d. nutarimo Nr. 85 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 17 d. nutarimo Nr. 286 „Dėl Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo, Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo atitinkamų nuostatų įgyvendinimo“ pakeitimo“ 2 punktu.
21.2. VSPĮ turimas AAP ir kitas veiklos vykdymui užtikrinti būtinas priemones (ar jos atitinka Sveikatos priežiūros sistemos subjektuose kaupiamų asmeninės apsaugos priemonių ir kitų veiklos vykdymui užtikrinti būtinų priemonių, skirtų pasirengti ekstremaliųjų situacijų, sukeltų cheminių, biologinių veiksnių, branduolinių ar radiologinių avarijų bei teroristinių išpuolių likvidavimui ir jų padarinių šalinimui, atsargų sąrašų ir šių priemonių minimalaus sukauptino kiekio (normatyvų) bei kaupimo terminų tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro
2021 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. V-2225 „Dėl Sveikatos priežiūros sistemos subjektuose kaupiamų asmeninės apsaugos priemonių ir kitų veiklos vykdymui užtikrinti būtinų priemonių, skirtų pasirengti ekstremaliųjų situacijų, sukeltų cheminių, biologinių veiksnių, branduolinių ar radiologinių avarijų bei teroristinių išpuolių likvidavimui ir jų padarinių šalinimui, atsargų sąrašų ir šių priemonių minimalaus sukauptino kiekio (normatyvų) bei kaupimo terminų tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimus). ESVP turi būti nurodyti AAP pavadinimai, kiekiai, saugojimo vieta, asmens, atsakingo už AAP saugojimą ir išdavimą, vardas, pavardė, pareigos ir telefono numeris;
21.3. VSPĮ veiklai užtikrinti reikalingus šaltinius: alternatyvius elektros energijos, šviesos, šilumos, vėdinimo, geriamojo vandens, maisto, medicinos priemonių ir kt. šaltinius bei jų tiekimo tvarką;
21.4. VSPĮ darbuotojų saugumui užtikrinti kolektyvines apsaugos priemones (slėptuves, tunelius, rūsius). ESVP turi būti nurodyta vieta, patekimo keliai, koordinatės, asmens, atsakingo už kolektyvinės apsaugos priemonės aptarnavimą, vardas, pavardė, pareigos ir telefonas, informacija, kur saugomi raktai. Minėta priemonė aprašoma tik tada, kai įstaiga teisės aktų nustatyta tvarka turi numatyti kolektyvines priemones (t. y. statinius ir patalpas).
VIII SKYRIUS
ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMas IR VEIKSMŲ KOORDINAVIMas
22. ESVP turi būti numatytas VSPĮ valdymas įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais (informavimo, darbuotojų sušaukimo, ryšių, evakuacijos ir kt.), reikalingas VSPĮ veiklai užtikrinti.
23. ESVP prieduose pateikiama VSPĮ vadovo įsakymo, kuriuo patvirtintos iš anksto sudarytos šios grupės, kopija:
23.2. konkretiems įvykiams valdyti sudarytos kitos specialistų grupės (jei yra sudarytos), kurios aktyvuojamos atsižvelgiant į VSPĮ parengties lygį:
23.2.1. operacinio vertinimo ir ekstremaliųjų situacijų prevencijos grupė, informavimo, personalo sušaukimo, veiklos ir ryšių koordinavimo grupė, ryšių su visuomene ir žiniasklaida grupė;
24. VSPĮ ESVG veiklą reglamentuoja VSPĮ vadovo įsakymu patvirtintas VSPĮ ESVG darbo organizavimo tvarkos aprašas. Turi būti nurodyta, kaip bus organizuojama VSPĮ ESVG veikla VSPĮ kasdieninės, sustiprintos ir visiškos parengties sąlygomis, narių pareigos (funkcijos ir atsakomybės gali būti numatytos pareigybių aprašymuose).
25. Rekomenduojama VSPĮ ESVG sudėtis:
26. Kitų Rekomendacijų 23.2 papunktyje nurodytų grupių (toliau – kita grupė) sudėtis formuojama atsižvelgiant į VSPĮ veiklą ir struktūrą, tvirtinama VSPĮ vadovo įsakymu.
27. ESVP turi būti nurodyti VSPĮ ESVG ir kitų grupių narių vardai, pavardės, pareigos VSPĮ, pareigos ESVG, namų adresai ir telefonai (darbo, mobilusis) (pagal Rekomendacijų 2 priedą).
28. ESVP turi būti VSPĮ ESVG narių (vadovo, koordinatoriaus, vadovo pavaduotojų ir kt.) ir kitų grupių, nurodytų Rekomendacijų 23.2 papunktyje, veiksmų kortelės:
28.1. veiksmų įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais sekos (algoritmas) kortelė;
IX SKYRIUS
KEITIMASIS INFORMACIJA ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
29. ESVP turi būti darbuotojų, atsakingų už informacijos apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją teikimą, priėmimą ir perdavimą bei skubių veiksmų organizavimą darbo ir poilsio laiku, sąrašas (pagal Rekomendacijų 3 priedą).
30. ESVP turi būti numatyta, kad:
30.1. patikima laikoma oficialių pareigūnų – policijos, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos, ekstremalių situacijų operacijų centro, savivaldybių institucijų – pateikta informacija. Informacija, gauta iš kitų asmenų, turi būti tikrinama;
30.2. asmuo, gavęs informaciją apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją, privalo užrašyti ją perdavusio asmens vardą, pavardę, pareigas, darbovietę, telefoną ir informacijos gavimo laiką. Kilus abejonių, būtina nedelsiant patikrinti, ar informacija teisinga;
30.3. informacijos apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją teikimas SAM ESSC, kitoms įgaliotoms institucijoms vykdomas vadovaujantis Keitimosi informacija apie ekstremaliąsias situacijas, ekstremaliuosius įvykius ir kitus riziką gyventojų sveikatai ir gyvybei keliančius įvykius tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-657 „Dėl Keitimosi informacija apie ekstremaliąsias situacijas, ekstremaliuosius įvykius ir kitus riziką gyventojų sveikatai ir gyvybei keliančius įvykius tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Keitimosi informacija apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją ir duomenų teikimo apie ekstremaliosios situacijos padarinius tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2007 m. kovo 30 d. įsakymu
Nr. 1V-114 „Dėl Keitimosi informacija apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją ir duomenų teikimo apie ekstremaliosios situacijos padarinius tvarkos aprašo patvirtinimo“.
X SKYRIUS
VSPĮ DARBUOTOJŲ INFORMAVIMAS ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
31. Galimų pavojų, kurių rizikos lygis po atliktos galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizės nustatytas kaip didelis arba labai didelis (sukeltų cheminių, biologinių veiksnių, branduolinių ar radiologinių avarijų bei teroristinių išpuolių), atvejais turi būti sušaukti VSPĮ ESVG nariai ir kiti darbuotojai.
32. ESVP turi būti numatyta:
33. ESVP turi būti aprašyta, kaip skelbiamas ir perduodamas civilinės saugos signalas, gavus pranešimą apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją. ESVP turi būti nurodyti:
33.1. asmenys, turintys teisę perduoti civilinės saugos signalą (VSPĮ vadovas, jį pavaduojantis asmuo, VSPĮ vadovo įgaliotas asmuo);
33.2. perspėjimo būdas (žodžiu, telefonu, per pasiuntinį, civilinės saugos signalais, vietiniais signalais, kt.);
34. ESVP turi būti nurodyta, kad:
34.1. kasdienės parengties sąlygomis VSPĮ personalas dirba įprastose darbo vietose ir vykdo kasdienes užduotis;
34.2. išgirdę pavojaus signalą, visi darbuotojai turi nedelsdami grįžti į savo darbo vietas (padaliniuose). Padalinio vadovas, gavęs aukštesnio vadovo nurodymą, apie jį informuoja savo pavaldinius;
35. ESVG narių ir kitų VSPĮ darbuotojų sušaukimo schemose turi būti:
35.1. darbuotojų duomenys: vardai, pavardės, pareigos, telefonai (darbo, mobilieji) ir namų adresai. Asmeniniai darbuotojų duomenys (asmeninių telefonų numeriai ir namų adresai) viešai neskelbiami ir neprieinami kitiems asmenims, t. y. laikomi (saugomi) kitiems asmenims neprieinamoje vietoje;
35.2. numatytas darbuotojų atvykimo (atvežimo) į VSPĮ būdas (transporto priemonė, vairuotojas ir kt.);
XI SKYRIUS
RYŠYS SU KITAIS CIVILINĖS SAUGOS SISTEMOS SUBJEKTAIS
36. ESVP turi būti numatyta:
36.1. informacijos apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją perdavimo specialiosioms tarnyboms, valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybai, policijai, Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų agentūroms, teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms, Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniams skyriams, savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui bei SAM Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui, SAM ESSC, Radiacinės saugos centrui bei kitoms institucijoms ir įstaigoms) schema;
XII SKYRIUS
EVAKAVIMAS IŠ VSPĮ ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
37. Evakavimas iš VSPĮ vykdomas vadovaujantis Gyventojų evakavimo organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. spalio 20 d. nutarimu Nr. 1502 „Dėl Gyventojų evakavimo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. VSPĮ, suderinusi su savivaldybe, ESVP numato:
37.3. planuojamą evakavimo vietą (VSPĮ teritorijoje, savo savivaldybės teritorijoje ar kitos (gretimos ar negretimos) savivaldybės teritorijoje, priklausomai nuo įvykio, ekstremalaus įvykio ar ekstremaliosios situacijos sukelto pavojaus pobūdžio bei masto);
XIII SKYRIUS
VSPĮ PERSONALO PARENGIMAS VEIKLAI ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ METU
38. VSPĮ personalo parengimas veiklai įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų metu vykdomas pagal VSPĮ personalo mokymo planus bei VSPĮ kalendorinį veiksmų planą.
39. VSPĮ personalas turi būti apmokytas:
39.2. pasirengti galimiems įvykiams, ekstremaliesiems įvykiams ar ekstremaliosioms situacijoms bei veikti gresiant ar susidarius įvykiui, ekstremaliajam įvykiui ar ekstremaliajai situacijai;
39.3. naudotis civilinės saugos priemonėmis (darbuotojų perspėjimo ir informavimo sistemos priemonėmis, civilinės saugos signalais, individualiosiomis apsaugos priemonėmis, kolektyvinės apsaugos priemonėmis ir kt.);
40. VSPĮ personalui turi būti sudarytos sąlygos kelti kvalifikaciją civilinės saugos ir pirmosios pagalbos teikimo srityse.
41. VSPĮ turi rengti mokymus ir pratybas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. birželio 7 d. nutarimą Nr. 718 „Dėl Civilinės saugos mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugsėjo 8 d. nutarimą Nr. 1295 „Dėl Civilinės saugos pratybų organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
XIV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
42. Rengiant ESVP pagal Rekomendacijų VI, VII skyrių reikalavimus, rekomenduojama vadovautis metodikomis, kurios parengtos pagal Medicininės pagalbos organizavimo didelio masto nelaimingų atsitikimų metu (angl. Major Incident Medical Management and Support) tarptautinio pasirengimo ir pagalbos teikimo standartą (https://www.essc.sam.lt/lt/metodikos-ess-atvejais_125.html).
43. VSPĮ vadovas užtikrina, kad VSPĮ darbuotojai būtų susipažinę su Planu ar jo dalimi pagal veiklos sritį ir žinotų savo funkcijas atsitikus įvykiui, ekstremaliajam įvykiui ar ekstremaliajai situacijai.
Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos
ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo
rekomendacijų
1 priedas
(Ekstremaliųjų situacijų valdymo plano forma)
PATVIRTINTA
________________________________
(VSPĮ pavadinimas)
direktoriaus 20__ m. _____________ d. įsakymu Nr. _____
(visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – VSPĮ) pavadinimas)
ekstremaliųJŲ situacijų valdymo planas
(VSPĮ adresas)
Parengė
____________________________
(atsakingo asmens pareigos, vardas, pavardė, telefonas, el. paštas)
TURINYS
Eil. Nr. |
Ekstremaliųjų situacijų valdymo plano struktūrinės dalies pavadinimas |
Puslapio Nr. |
1. |
|
|
2. |
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMO PLANO DERINIMO LAPAS
Eil. Nr. |
Derinanti institucija |
Data |
Atsakingo asmens pareigos, vardas, pavardė, parašas arba derinimo rašto data ir numeris |
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMO PLANO TIKSLINIMŲ IR ATNAUJINIMŲ LAPAS
Eil. Nr. |
Kas patikslinta / atnaujinta |
Data |
Atsakingo asmens pareigos, vardas, pavardė, parašas |
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMO PLANO KOPIJŲ SKIRSTYMO LAPAS
Eil. Nr. |
Kam pateikta |
Pateikimo būdas (Popierinė ar skaitmeninė) |
Data |
Atsakingo asmens pareigos, vardas, pavardė, parašas |
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. ____________________ ekstremaliųjų situacijų valdymo planas (toliau – ESVP) patvirtintas ____________________ 20__ m. ___________ d. įsakymu Nr. ________ „Dėl ____________________ ekstremaliųjų situacijų valdymo plano patvirtinimo“.
2. ESVP patikslintas ______ metais. Atnaujinta bei VSPĮ vadovo patvirtinta ESVP kopija teikiama Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centrui (toliau – SAM ESSC) pagal Informacijos apie sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimą veiklai ekstremaliųjų situacijų atvejais teikimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-1110 „Dėl Informacijos apie sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimą veiklai ekstremaliųjų situacijų atvejais teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
3. ...
Įrašomi ESVP tikslai ir uždaviniai, VSPĮ trumpas apibūdinimas, veiklos pobūdis, VSPĮ kontaktiniai duomenys (adresas, telefonas, el. paštas ir kt.), struktūrinių padalinių (VSPĮ filialų) sąrašas ir kontaktiniai duomenys ir t. t. Pateikiama informacija vadovaujantis Rekomendacijų I, II, III, IV skyriais.
II SKYRIUS
VIDINIAI IR IŠORINIAI RIZIKOS VEIKSNIAI BEI GALIMAS JŲ POVEIKIS
Vadovaujamasi Rekomendacijų V skyriumi. Atlikta galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizė gali būti pateikiama prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
III SKYRIUS
STRUKTŪRINIŲ PADALINIŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMAS ir IŠTEKLIAI VSPĮ VEIKLAI UŽTIKRINTI
Vadovaujamasi Rekomendacijų VI ir VII skyriais. Siūloma struktūrinių padalinių veiklos organizavimą aprašyti atskirai, o informaciją apie struktūrinių padalinių išteklius, struktūrinius padalinius ir jų kontaktus pateikti lentelėje, kurios pavyzdys pateiktas toliau.
1 lentelė. Duomenys apie struktūrinių padalinių išteklius
|
Esamas įprastomis sąlygomis |
Galima įrengti papildomai |
1. Darbuotojų skaičius |
|
|
2. Transporto skaičius ir tipas (automobilio markė, vairuotojo kontaktai) |
|
|
3. Ryšio priemonės (radijo stotys, mobiliojo ryšio telefonai, kitos ryšio priemonės, mobiliųjų telefonų numeriai) |
|
|
4. Asmeninės ir kolektyvinės apsaugos priemonės (priemonių pavadinimai, kiekiai laikymo vietos, atsakingi darbuotojai) |
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
2 lentelė. Struktūrinių padalinių duomenys
Eil. Nr. |
Skyriaus pavadinimas |
Adresas |
Telefonas, faksas, elektroninis paštas, interneto svetainės adresas |
Darbuotojų skaičius |
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
IV SKYRIUS
ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMas IR VEIKSMŲ KOORDINAVIMas
Vadovaujamasi Rekomendacijų VIII skyriumi. VSPĮ Ekstremalių situacijų valdymo grupės (toliau – ESVG) ir kitų grupių narių sąrašai su kontaktiniais duomenimis, ESVG bei kitų grupių narių veiksmų įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais seka (algoritmas) ir kt. gali būti pateikiami prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
Rekomenduojama parengti ESVG vadovo veiksmų kortelę, ESVG kiekvieno nario veiksmų kortelę, kitų grupių vadovų ir narių veiksmų korteles. Daugiau informacijos, kaip planuoti ir organizuoti veiklą visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms ekstremalių sveikatai situacijų atvejais, galima rasti metodikose, kurios parengtos pagal Medicininės pagalbos organizavimo didelio masto nelaimingų atsitikimų metu (angl. Major Incident Medical Management and Support) tarptautinio pasirengimo ir pagalbos teikimo standartą (https://www.essc.sam.lt/lt/metodikos-ess-atvejais_125.html).
V SKYRIUS
KEITIMASIS INFORMACIJA ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
Vadovaujamasi Rekomendacijų IX skyriumi. Darbuotojų, atsakingų už informacijos apie įvykį, ekstremalųjį įvykį ar ekstremaliąją situaciją teikimą, priėmimą ir perdavimą bei skubių veiksmų organizavimą darbo ir poilsio laiku, sąrašai gali būti pateikiami prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
VI SKYRIUS
VSPĮ DARBUOTOJŲ INFORMAVIMAS ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
Vadovaujamasi Rekomendacijų X skyriumi. ESVG narių sušaukimo schema, darbuotojų sušaukimo schema ir kt. gali būti pateikiami prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
VII SKYRIUS
RYŠYS SU KITAIS CIVILINĖS SAUGOS SISTEMOS SUBJEKTAIS
Vadovaujamasi Rekomendacijų XI skyriumi. Schema (-os) ir tarnybų sąrašas (-ai) gali būti pateikiami prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
VIII SKYRIUS
ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMas IR VEIKSMŲ KOORDINAVIMas
Vadovaujamasi Rekomendacijų XIII skyriumi. VSPĮ ESVG ir kitų grupių kompetencijos, funkcijų, atsakomybės įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais paskirstymo pavyzdys:
1. VSPĮ ESVG vadovas (VSPĮ vadovas) inicijuoja ESVP taikymą, ESVG ir kitų grupių bei darbuotojų sušaukimą, atsako už priimtus sprendimus ir jų vykdymą;
2. VSPĮ ESVG rengia ir priima veiklos ir ryšių koordinavimo grupei bei visam VSPĮ personalui privalomus vykdyti sprendimus, kuriuos įsakymais tvirtina VSPĮ vadovas (jo nesant – VSPĮ vadovo įgaliotas pavaduotojas (valdymo grupės narys). Įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų atvejais VSPĮ vadovo (jo įgalioto asmens) įsakymai (žodžiu ar raštu) vykdomi nedelsiant;
3. asmuo, atsakingas už civilinę saugą (ESVG koordinatorius), atsako už VSPĮ specialių paramos (techninės pagalbos) grupių veiklą;
4. VSPĮ vadovo pavaduotojas administracijos ir ūkio reikalams koordinuoja VSPĮ ūkinių padalinių veiklą ir už ją atsako;
iX SKYRIUS
EVAKAVIMAS IŠ VSPĮ ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ ATVEJAIS
Vadovaujamasi Rekomendacijų XII skyriumi. Vidinės evakuacijos schemos gali būti pateikiamos prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
X SKYRIUS
VSPĮ PERSONALO PARENGIMAS VEIKLAI ĮVYKIŲ, EKSTREMALIŲJŲ ĮVYKIŲ AR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ METU
Vadovaujamasi Rekomendacijų XIII skyriumi. Nurodomos civilinės saugos ir kitos pratybos, skubiosios medicinos pagalbos mokymai per pastaruosius 5 metus. Siūloma šią informaciją pateikti lentelėse, kurių pavyzdys pateiktas toliau. VSPĮ personalo mokymo planas, VSPĮ kalendorinis veiksmų planas, informacija apie civilinės saugos ir kitas pratybas bei skubiosios medicinos pagalbos mokymus srityje gali būti pateikiami prieduose, pateikiant nuorodą VSPĮ Ekstremaliųjų situacijų valdymo plane.
3 lentelė. Civilinės saugos pratybos ir mokymai.
Eil. Nr. |
Civilinės saugos pratybų ir mokymų pavadinimas |
Organizatorius |
Darbuotojų, dalyvavusių mokymuose, skaičius |
||||
20.. metai |
20.. metai |
20.. metai |
20.. metai |
20.. metai |
|||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reikia.
* PASTABA. Įrašoma tiek eilučių, kiek reiki
Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos
ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo
rekomendacijų
2 priedas
Visuomenės SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ VALDYMO GRUPĖ
Vardas, pavardė |
Pareigos visuomenėssveikatos priežiūros įstaigoje |
Pareigos ekstremaliųjų situacijų valdymo grupėje |
Telefonas |
Elektroninio pašto adresas |
Namų adresas |
|
darbo |
mobilusis |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________
Visuomenės sveikatos priežiūros
įstaigos ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo rekomendacijų
3 priedas
DARBUOTOJŲ, ATSAKINGŲ UŽ INFORMACIJOS APIE ĮVYKĮ, EKSTREMALŲJĮ ĮVYKĮ AR EKSTREMALIĄJĄ SITUACIJĄ TEIKIMĄ, PRIĖMIMĄ IR PERDAVIMĄ BEI SKUBIŲ VEIKSMŲ ORGANIZAVIMĄ DARBO IR POILSIO LAIKU, SĄRAŠAS
Visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga |
Vardas, pavardė |
Pareigos |
Namų adresas |
Telefonas |
Elektroninio pašto adresas |
|
darbo |
mobilusis |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-1604, 2022-10-27, paskelbta TAR 2022-10-27, i. k. 2022-21811
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. balandžio 23 d. įsakymo Nr. V-455 „Dėl Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimo rekomendacijų patvirtinimo“ pakeitimo