Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
LAŽYBŲ IR TOTALIZATORIAUS
ĮSTATYMAS
2009 m. d. Nr.
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
1. Šis įstatymas nustato teisinius valstybės lažybų ir totalizatoriaus kontrolės Lietuvos Respublikoje pagrindus, lažybų ir totalizatoriaus veiklos vykdymo sąlygas ir tvarką Lietuvos Respublikoje, asmenis, turinčius teisę organizuoti lažybas (virtualiąsias lažybas) ir totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) Lietuvos Respublikoje, reglamentuoja lažybų ir totalizatoriaus veiklą ir jų ypatumus bei santykius, susijusius su lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimu ir dalyvavimu lažybose (virtualiosiose lažybose) ir totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), ir reklama, taip pat kitus jame nurodytus santykius.
2. Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas šio įstatymo reglamentuojamiems santykiams taikomas tiek, kiek šis įstatymas nenustato ko kita.
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Bendrovė – Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo nustatyta tvarka įsteigta akcinė bendrovė ar uždaroji akcinė bendrovė, arba valstybėje narėje įsteigta bendrovė, kurios buveinė yra valstybėje narėje.
2. Bendrovę kontroliuojantis asmuo – asmuo kuris: 1) turi teisę išrinkti (paskirti) daugiau negu pusę bendrovės stebėtojų tarybos (valdybos) narių ar bendrovės vadovą; 2) faktiškai kontroliuoja bendrovės priimamus sprendimus: turi nuosavybės teisę į visą bendrovės turtą ar jo dalį arba teisę naudoti visą bendrovės turtą ar jo dalį.
4. Išorinė lažybų reklama – lažybų reklama, pateikiama ne statymų punkte ir ne lažybų veiklos licencijos turėtojo interneto svetainėje.
5. Išorinė totalizatoriaus reklama – totalizatoriaus reklama, pateikiama ne statymų punkte ir ne licencijos turėtojo interneto svetainėje.
6. Įvykio baigtis – faktiškas įvykio rezultatas ar su įvykiu susijusios faktinės aplinkybės ar jų visuma (sistema).
7. Įvykio galimybė – galimas įvykio rezultatas ar kitos su įvykiu susijusios aplinkybės, kurias renkasi lažybose dalyvaujantis asmuo.
8. Įvykis – objektyviai įvyksiantis įvykis ar veiksmas, kurio galimybę renkasi lažybose dalyvaujantis asmuo.
9. Juridinį asmenį kontroliuojantis asmuo – asmuo, kuris: 1) turi teisę išrinkti (paskirti) daugiau negu pusę stebėtojų tarybos (valdybos) narių ar juridinio asmens vadovą; 2) faktiškai kontroliuoja juridinio asmens priimamus sprendimus: turi nuosavybės teisę į visą bendrovės turtą ar jo dalį arba teisę naudoti visą bendrovės turtą ar jo dalį.
10. Laimėjimo koeficientas – lažybų reglamentu nustatytas skaičius arba lažybų pasiūloje nurodytas skaičius, išreiškiantis laimėjimo ir statomosios sumos santykį.
11. Lažybos – žaidimas, kuriame dalyvaujantis asmuo siekia piniginio laimėjimo ir savo noru rizikuoja netekti statomosios sumos, o žaidimo rezultatas (laimėjimas arba pralaimėjimas) priklauso nuo atsitiktinumo, t. y. žaidimas, kuriame dalyvaujantis asmuo renkasi įvykio galimybę, o laimėjimas priklauso nuo pasirinktos įvykio galimybės ir įvykio baigties sutapimo, o laimėjimo dydis priklauso nuo statomosios sumos ir laimėjimo koeficiento sandaugos.
12. Lažybų apskaitos tiesioginio ryšio sistema – sistema, kurią lažybų kortelės platinamos per lažybų veiklos licencijos turėtojo statymų punkte (punktuose) esančius tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalus, elektroniniais ryšiais sujungtus su centriniu kompiuteriu, kuriuo užtikrinama centralizuota lažybų kortelių platinimo apskaita.
13. Lažybų dalyvis – fizinis asmuo, kuris pareiškia savo valią dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar dalyvaujantis lažybose (virtualiosiose lažybose)
14. Lažybų kontrolė – visuma valstybinio teisinio reglamentavimo priemonių, skirtų lažybų (virtualiųjų lažybų) prieinamumui riboti, piktnaudžiavimui lažybomis ir dėl jų atsiradusiai žalai žmonių sveikatai, taip pat socialinei ir ekonominei žalai valstybei mažinti ir sąžiningam bei skaidriam lažybų (virtualiųjų lažybų) organizavimui užtikrinti.
15. Lažybų kortelė – lažybų reglamentu nustatytos formos dokumentas, kuriame nurodomos esminės dalyvavimo lažybose sąlygos ir kuriuo patvirtinamas dalyvavimas jose.
16. Lažybų laimėjimas – lažybų reglamentu nustatytomis sąlygomis ir tvarka lažybų dalyviui išmokama pinigų suma, kurios dydis priklauso nuo lažybų dalyvio statomosios sumos ir laimėjimo koeficiento sandaugos.
17. Lažybų pasiūla – lažybų veiklos licencijos turėtojo sudarytas lažybų reglamentu nustatytos formos įvykių, įvykių galimybių, laimėjimo koeficientų ir kitos su lažybomis (virtualiosiomis lažybomis) susijusios informacijos sąrašas arba lažybų dalyvio ir lažybų veiklos licencijos turėtojo individualiai prieš lažybų statymą aptartas įvykis (įvykiai), įvykio galimybė (galimybės) ir laimėjimo koeficientas (koeficientai).
18. Lažybų reglamentas – lažybų veiklos licencijos turėtojo parengtas, patvirtintas ir įregistruotas dokumentas, kuriame nustatomos lažybų (virtualiųjų lažybų) organizavimo sąlygos ir kitos lažybų veiklos vykdymo sąlygos.
19. Lažybų reklama – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija apie lažybas (virtualiąsias lažybas) ir (ar) informacija apie asmenį, organizuojanti lažybas (virtualiąsias lažybas), ir (ar) jo organizuojamas lažybas (virtualiąsias lažybas), tiesiogiai ar netiesiogiai skatinanti asmenis dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose).
20. Lažybų statymas – lažybų reglamentu nustatytas lažybų dalyvio veiksmas ar jų visuma, kai jis pasirenka įvykio galimybę ir už ją sumoka statomąją sumą.
21. Lažybų statymo priėmimas – lažybų reglamentu nustatytas lažybų veiklos licencijos turėtojo ar lažybų tarpininko veiksmas ar jų visuma, kai jis iš lažybų dalyvio priima jo pasirinktą lažybų veiklos licencijos turėtojo siūlomą įvykio galimybę ir statomąją sumą bei išduoda lažybų dalyviui lažybų kortelę arba kai jis priima lažybų dalyvio pasiūlytą ir tarpusavyje aptartą įvykį (įvykius), įvykio galimybę (galimybes), laimėjimo koeficientą (koeficientus) bei statomąją sumą ir išduoda lažybų dalyviui lažybų kortelę.
22. Lažybų tarpininkas – ne jaunesnis kaip 18 metų statymų punkte dirbantis fizinis asmuo (lažybų veiklos licencijos turėtojo darbuotojas), kuris lažybų veiklos licencijos turėtojo vardu skelbia lažybų pasiūlą, priima lažybų statymus, išduoda lažybų dalyviams lažybų korteles ir išmoka lažybų laimėjimus.
23. Lažybų veikla – tęstinė, nuolatinio pobūdžio, savo vardu ir rizika asmens vykdoma veikla, kuria siekiama gauti pajamų ir pelno iš lažybų (virtualiųjų lažybų) organizavimo.
24. Lažybų veiklos licencija – bendrovei ar Lietuvos Respublikoje įsteigtam bendrovės filialui šio įstatymo nustatyta tvarka išduodamas nustatytos formos dokumentas, kuriuo suteikiama teisė vykdyti lažybų veiklą.
25. Lažybų veiklos licencijos turėtojas – bendrovė ar Lietuvos Respublikoje įsteigtas bendrovės filialas, šio įstatymo nustatyta tvarka gavęs (turintis) lažybų veiklos licenciją.
26. Licencijos turėtojo interneto svetainė – interneto svetainė, kurios adresas nurodytas lažybų veiklos licencijoje ar totalizatoriaus veiklos licencijoje.
27. Nelegalus organizatorius – asmuo, kuris organizuoja lažybas (virtualiąsias lažybas) neturėdamas šio įstatymo nustatyta tvarka išduotos lažybų veiklos licencijos ir (ar) asmuo, kuris organizuoja totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) neturėdamas šio įstatymo nustatyta tvarka išduotos totalizatoriaus veiklos licencijos.
28. Ryšio priemonės – laidinės, radijo, optinės ar kitos elektromagnetinės priemonės, kurios fiziškai tuo pačiu metu vienoje vietoje nedalyvaujant lažybų ar totalizatoriaus dalyviui ir lažybų veiklos licencijos turėtojui ar totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojui gali būti naudojamos organizuojant virtualiąsias lažybas ar virtualųjį totalizatorių ir dalyvaujant virtualiosiose lažybose ir virtualiajame totalizatoriuje.
29. Skatinimas dalyvauti lažybose – informavimas ir įtikinėjimas, įskaitant specialius renginius, akcijas, nuolaidas, dovanas ir kitas informavimo ir įtikinėjimo formas, kai asmenys tiesiogiai ar netiesiogiai skatinami dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose).
30. Skatinimas dalyvauti totalizatoriuje – informavimas ir įtikinėjimas, įskaitant specialius renginius, akcijas, nuolaidas, dovanas ir kitas informavimo ir įtikinėjimo formas, kai asmenys tiesiogiai ar netiesiogiai skatinami dalyvauti totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje).
31. Socialinė reklama – visuomenei pateikiama nekomercinė reklama, kuria siekiama propaguoti socialinę gerovę arba atkreipti dėmesį į egzistuojančias socialines problemas.
32. Statomoji suma – lažybų (virtualiųjų lažybų) ar totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) įmoka – pinigai.
33. Totalizatoriaus apskaitos tiesioginio ryšio sistema – sistema, kurią totalizatoriaus kortelės platinamos per totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo statymų punkte (punktuose) esančius tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalus, elektroniniais ryšiais sujungtus su centriniu kompiuteriu, kuriuo užtikrinama centralizuota totalizatoriaus kortelių platinimo apskaita.
34. Totalizatoriaus dalyvis – fizinis asmuo, kuris pareiškia savo valią dalyvauti totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) ar dalyvaujantis totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje).
35. Totalizatoriaus kontrolė – visuma valstybinio teisinio reglamentavimo priemonių, skirtų totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) prieinamumui riboti ir dėl jo atsiradusiai žalai žmonių sveikatai, taip pat socialinei ir ekonominei žalai valstybei mažinti ir sąžiningam bei skaidriam totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimui užtikrinti.
36. Totalizatoriaus kortelė – totalizatoriaus reglamentu nustatytos formos dokumentas, kuriame nurodomos esminės dalyvavimo totalizatoriuje sąlygos ir kuriuo patvirtinamas dalyvavimas jame.
37. Totalizatoriaus laimėjimas – totalizatoriaus reglamentu nustatytomis sąlygomis ir tvarka totalizatoriaus dalyviui išmokama pinigų suma, kurios dydis priklauso nuo statomosios sumos (iš anksto nustatytos licencijos turėtojo) ir laimėjimų fondo santykio.
39. Totalizatoriaus reglamentas – totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo parengtas, patvirtintas ir įregistruotas dokumentas, kuriame nustatomos totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) lažybų organizavimo sąlygos ir kitos totalizatoriaus veiklos vykdymo sąlygos.
40. Totalizatoriaus reklama – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija apie totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) ir (ar) informacija apie asmenį, organizuojanti totalizatorių (virtualųjį totalizatorių), ir (ar) jo organizuojamą totalizatorių (virtualųjį totalizatorių), tiesiogiai ar netiesiogiai skatinanti asmenis dalyvauti totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje).
41. Totalizatoriaus statymas – totalizatoriaus reglamentu nustatytas totalizatoriaus dalyvio veiksmas ar jų visuma, kai jis spėja sporto varžybų rezultatą ir už spėjimą sumoka statomąją sumą.
42. Totalizatoriaus statymo priėmimas – totalizatoriaus reglamentu nustatytas totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo ar totalizatoriaus tarpininko veiksmas ar jų visuma, kai jis iš totalizatoriaus dalyvio priima jo sporto varžybų rezultato spėjimą ir statomąją sumą bei išduoda totalizatoriaus dalyviui totalizatoriaus kortelę.
43. Totalizatoriaus tarpininkas – ne jaunesnis kaip 18 metų statymų punkte dirbantis fizinis asmuo (totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo darbuotojas), kuris totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo vardu priima totalizatoriaus statymus, išduoda totalizatoriaus dalyviams totalizatoriaus korteles ir išmoka totalizatoriaus laimėjimus.
44. Totalizatoriaus veikla – tęstinė, nuolatinio pobūdžio, savo vardu ir rizika asmens vykdoma veikla, kuria siekiama gauti pajamų ir pelno iš totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimo.
45. Totalizatoriaus veiklos licencija – bendrovei ar Lietuvos Respublikoje įsteigtam bendrovės filialui šio įstatymo nustatyta tvarka išduodamas nustatytos formos dokumentas, kuriuo suteikiama teisė vykdyti totalizatoriaus veiklą.
46. Totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas – bendrovė ar Lietuvos Respublikoje įsteigtas bendrovės filialas, šio įstatymo nustatyta tvarka gavęs (turintis) totalizatoriaus veiklos licenciją.
47. Totalizatorius – žaidimas, kuriame dalyvaujantis asmuo siekia piniginio laimėjimo ir savo noru rizikuoja netekti statomosios sumos, o žaidimo rezultatas (laimėjimas arba pralaimėjimas) priklauso nuo atsitiktinumo, t. y. žaidimas, kuriame dalyvaujantis asmuo spėja sporto varžybų rezultatą, o laimėjimo dydis priklauso nuo statomosios sumos (iš anksto nustatytos licencijos turėtojo) ir laimėjimų fondo santykio. Totalizatoriaus laimėjimų fondas sudaro ne mažiau kaip 50 procentų nuo šio žaidimo dalyvių statomųjų sumų sumos.
48. Valstybė narė – Europos Sąjungos valstybė narė, taip pat kitos Europos ekonominės erdvės valstybės. Valstybe nare šiame įstatyme laikoma ir Šveicarijos Konfederacija.
49. Vidinė lažybų reklama – lažybų reklama, pateikiama statymų punkte ir (ar) lažybų veiklos licencijos turėtojo interneto svetainėje.
50. Vidinė totalizatoriaus reklama – totalizatoriaus reklama, pateikiama statymų punkte ir (ar) totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo interneto svetainėje.
53. Virtualiųjų lažybų dalyvio sutartis – lažybų reglamento nustatytos formos fizinio asmens ir lažybų veiklos licencijos turėtojo sutartis, kuria lažybų veiklos licencijos turėtojas suteikia teisę ir įsipareigoja sudaryti sąlygas fiziniam asmeniui ateityje dalyvauti savo organizuojamose virtualiosiose lažybose.
54. Virtualiojo totalizatoriaus dalyvio sutartis – totalizatoriaus reglamento nustatytos formos fizinio asmens ir totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo sutartis, kuria totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas suteikia teisę ir įsipareigoja sudaryti sąlygas fiziniam asmeniui ateityje dalyvauti savo organizuojamame virtualiajame totalizatoriuje.
3 straipsnis. Valstybės lažybų kontrolės ir totalizatoriaus kontrolės politikos principai
Valstybės lažybų kontrolės ir totalizatoriaus kontrolės politikos principai yra:
1) valstybinio teisinio reglamentavimo priemonėmis riboti lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) prieinamumą, užtikrinti, kad lažybų veikla ir totalizatoriaus veikla nebūtų užsiimama neteisėtais tikslais, mažinti dėl lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) atsiradusią žalą žmonių sveikatai, taip pat socialinę ir ekonominę žalą valstybei;
3) riboti skatinimą dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ir totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje);
4) vykdyti lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) kontrolę ir stebėseną;
6) skatinti asmenis prisidėti įgyvendinant valstybės lažybų kontrolės ir totalizatoriaus kontrolės politiką;
7) skatinti mokslinius tyrimus ir informacijos apie piktnaudžiavimo lažybomis (virtualiosiomis lažybomis) ir totalizatoriumi (virtualiuoju totalizatoriumi) daromą žalą žmonių sveikatai, taip pat apie socialinę ir ekonominę žalą valstybei skleidimą visuomenėje;
8) stiprinti bendradarbiavimą su kitomis valstybėmis narėmis ir tarptautinėmis organizacijomis lažybų kontrolės ir totalizatoriaus kontrolės klausimais;
10) valstybinio teisinio reglamentavimo priemonėmis užtikrinti, kad licencijų turėtojai dalį lėšų, gautų iš lažybų veiklos ar totalizatoriaus veiklos, skirtų sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo programoms rengti ir įgyvendinti;
11) remti gyvenamosios aplinkos be lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) planavimą;
II SKYRIUS
LAŽYBŲ VEIKLos IR TOTALIZATORIAUS VEIKLOS VALSTYBINIS TEISINIS REGLamentavimas
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
5 straipsnis. Teisė organizuoti lažybas (virtualiąsias lažybas) ir totalizatorių (virtualųjį totalizatorių)
1. Lietuvos Respublikoje verstis lažybų veikla ir (ar) organizuoti lažybas (virtualiąsias lažybas) leidžiama tik:
2. Lietuvos Respublikoje verstis totalizatoriaus veikla ir (ar) organizuoti totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) leidžiama tik:
6 straipsnis. Reikalavimai, susiję su bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją arba turi lažybų veiklos licenciją, bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją arba turinčios lažybų veiklos licenciją, bei bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti totalizatoriaus veiklos licenciją arba turi totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovės, pateikusios prašymą išduoti totalizatoriaus veiklos licenciją arba turinčios totalizatoriaus veiklos licenciją, akcijų perleidimu ir kiti reikalavimai, susiję su įstatiniu kapitalu
1. Bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją (dokumentų lažybų veiklos licencijai gauti pateikimo metu) arba turintis lažybų veiklos licenciją, apie jį įsteigusios bendrovės akcininkų pasikeitimą, bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją (dokumentų lažybų veiklos licencijai gauti pateikimo metu) arba turinti lažybų veiklos licenciją, apie savo akcininkų pasikeitimą privalo per 5 darbo dienas nuo akcininkų pasikeitimo dienos raštu pranešti Lošimų priežiūros tarnybai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Priežiūros tarnyba).
2. Bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų totalizatoriau veiklos licencijai gauti pateikimo metu) arba turintis totalizatoriaus veiklos licenciją, apie jį įsteigusios bendrovės akcininkų pasikeitimą, bendrovė, pateikusi prašymą išduoti totalizatoriau veiklos licenciją (dokumentų totalizatoriau veiklos licencijai gauti pateikimo metu) arba turinti totalizatoriau veiklos licenciją, apie savo akcininkų pasikeitimą privalo per 5 darbo dienas nuo akcininkų pasikeitimo dienos raštu pranešti Priežiūros tarnybai.
3. Kiekvienas asmuo, ketinantis perleisti šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytų bendrovių akcijas, prieš perleisdamas akcijas privalo apie tai raštu pranešti Priežiūros tarnybai ir nurodyti ketinamų perleisti akcijų skaičių ir būsimą jų savininką (jei žinomas ketinantis įsigyti akcijas asmuo). Šių pranešimų formas ir jų teikimo Priežiūros tarnybai taisykles tvirtina Priežiūros tarnyba.
4. Bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bei lažybų veiklos licencijos turėtojo ir totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo visiškai apmokėtas ir įstatuose nurodytas įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 1 mln. litų (290 tūkst. eurų).
7 straipsnis. Reikalavimai ir apribojimai bendrovės filialui, pateikusiam prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją arba turinčiam lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovei, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją arba turi lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovei, pateikusiai prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją arba turinčiai lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ir jų akcininkams ir darbuotojams
1. Bendrovių filialams, pateikusiems prašymus išduoti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas (dokumentų licencijoms gauti pateikimo metu) arba turintiems lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas, bendrovėms, kurių įsteigti filialai pateikė prašymus išduoti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas (dokumentų licencijoms gauti pateikimo metu) arba turi lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas, bendrovėms, pateikusioms prašymus išduoti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas (dokumentų licencijoms gauti pateikimo metu) arba turinčioms lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas, draudžiama užtikrinti kitų asmenų prievolių įvykdymą, teikti kitiems asmenims paskolas bei užsiimti kita ūkine komercine veikla, išskyrus azartinių lošimų veiklos vykdymą, nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto nuomą ir nuomos teise valdomo nekilnojamojo turto subnuomą.
2. Bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turintis lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovė, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turi lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, privalo neturėti mokestinių nepriemokų Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar valstybės pinigų fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija), ar neturėti skolų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui.
3. Bendrovė, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turi lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ir bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, turi būti nepriekaištingos reputacijos. Bendrovės filialo, pateikusio prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinčio lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, vadovas ir jo pavaduotojai, vyriausiasis buhalteris (buhalteris), bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turi lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinčios lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, akcininkai, taip pat minėtas bendroves kontroliuojantys asmenys, stebėtojų tarybos nariai, valdybos nariai, bendrovės vadovas ir jo pavaduotojai, vyriausiasis buhalteris (buhalteris), lažybų ir totalizatoriaus tarpininkai privalo būti nepriekaištingos reputacijos. Informaciją apie nepriekaištingą reputaciją bendrovės filialas ar bendrovė, ketinantys gauti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu), licencijos turėtojas gali gauti iš Įtariamų, kaltinamų ir teistų asmenų žinybinio registro šio registro nuostatų nustatyta tvarka.
4. Bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turintis lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, apie filialo vadovo ir jo pavaduotojo, vyriausiojo buhalterio (buhalterio), lažybų ir totalizatoriaus tarpininko ir bendrovės, kuri įsteigė filialą, kontroliuojančių asmenų, stebėtojų tarybos, valdybos narių arba stebėtojų tarybos, valdybos pirmininko, bendrovės vadovų ir jų pavaduotojų, vyriausiojo buhalterio (buhalterio) pasikeitimą, bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, apie ją kontroliuojančių asmenų, stebėtojų tarybos, valdybos narių arba stebėtojų tarybos, valdybos pirmininko, bendrovės vadovų ir jų pavaduotojų, vyriausiojo buhalterio (buhalterio), lažybų ir totalizatoriaus tarpininkų pasikeitimą privalo per 5 darbo dienas nuo minėtų asmenų pasikeitimo dienos raštu pranešti Priežiūros tarnybai jos nustatyta tvarka.
5. Bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, įstatinis kapitalas turi būti apmokėtas iki prašymo išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją pateikimo dienos.
6. Priežiūros tarnybos nariams ir Priežiūros tarnybos administracijos darbuotojams draudžiama būti:
1) bendrovės filialo, pateikusio prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinčio lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, darbuotojais;
2) bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turi lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, darbuotojais, akcininkais, stebėtojų tarybos nariais, valdybos nariais, ir šią bendrovę kontroliuojančiais asmenimis;
3) bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją (dokumentų licencijai gauti pateikimo metu) arba turinčios lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, darbuotojais, akcininkais, stebėtojų tarybos nariais, valdybos nariais, ir šią bendrovę kontroliuojančiais asmenimis.
8 straipsnis. Nepriekaištingos reputacijos vertinimas
1. Fizinis asmuo šiame įstatyme nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jei:
1) jis įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo, nusikalstamos veikos nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, teisingumui, visuomenės saugumui, valdymo tvarkai padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;
2. Bendrovė ar kitas juridinis asmuo (toliau šiame straipsnyje – juridinis asmuo) šiame įstatyme nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jei:
2) šio juridinio asmens dalyviai (fiziniai asmenys), valdymo organų nariai ir šį juridinį asmenį kontroliuojantys asmenys (fiziniai asmenys) nėra nepriekaištingos reputacijos;
3) šio juridinio asmens dalyviai (juridiniai asmenys) ir (arba) šį juridinį asmenį kontroliuojantys asmenys (juridiniai asmenys) yra įstatymų nustatyta tvarka pripažinti kaltais nusikalstamos veikos padarymu;
4) šio juridinio asmens dalyviai (juridiniai asmenys) ir (arba) šį juridinį asmenį kontroliuojantys asmenys (juridiniai asmenys) yra bendrovė iš kurios pagal šio įstatymo 17 straipsnio 4 dalį atimta teisė 3 metus kreiptis su prašymu išduoti naują lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją;
5) šio juridinio asmens ir (arba) šį juridinį asmenį kontroliuojančio asmens (juridinio asmens) įstatuose nurodytas įstatinis kapitalas yra apmokėtas pinigais (turtu), kurių kilmė teisės aktų nustatyta tvarka pripažinta neteisėta, ar jo dalyviai negali įrodyti pinigų arba turto, naudojamų juridinio asmens akcijoms įsigyti, kilmės.
9 straipsnis. Skaidraus licencijos turėtojų lažybų veiklos organizavimo reikalavimai
1. Lažybų veiklos licencijų turėtojų ir totalizatoriaus veiklos licencijų turėtojų organizacinė struktūra ir valdymo sistema privalo užtikrinti skaidrų jų lažybų veiklos ar totalizatoriaus veiklos organizavimą.
2. Licencijų turėtojai savo įstatuose (nuostatuose) ir (arba) savo patvirtintuose darbo organizavimo tvarką reglamentuojančiuose teisės aktuose privalo aprašyti:
2) stebėtojų tarybos narių, stebėtojų tarybos pirmininko, valdybos narių, valdybos pirmininko (jei bendrovėje sudaroma stebėtojų taryba ir valdyba), bendrovės vadovo ir jo pavaduotojų, vyriausiojo buhalterio (buhalterio), vyriausiųjų buhalterių (buhalterių), lažybų ar totalizatoriaus tarpininkų ir kitų vadovaujančių administracijos darbuotojų funkcijas, teises, pareigas, atsakomybę, atskaitomybę, sprendimų priėmimo tvarką, tarpusavio ryšius, bendravimo ir bendradarbiavimo principus;
ANTRAS SKIRSNIS
LAŽYBŲ VEIKLOS IR TOTALIZATORIAUS VEIKLOS LICENCIJOS
10 straipsnis. Institucija, išduodanti lažybų veiklos licencijas ir totalizatoriaus veiklos licencijas ar jų dublikatus, patikslinanti, sustabdanti ir panaikinanti jų galiojimą
11 straipsnis. Lažybų veiklos licencijavimo taisyklės ir licencijų rūšys
12 straipsnis. Prašymas išduoti lažybų veiklos licenciją
1. Bendrovė ar bendrovės filialas, norintys gauti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, Priežiūros tarnybai privalo pateikti Priežiūros tarnybos nustatytos formos prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją.
2. Kartu su prašymu išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją Priežiūros tarnybai privaloma pateikti lažybų veiklos ir totalizatoriaus veiklos licencijavimo taisykles atitinkančius:
1) bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, steigimo dokumentų kopiją (nuorašą) (jei prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją pateikė ne Lietuvos Respublikoje įsteigta bendrovė ar bendrovės filialas, kurį įsteigė ne Lietuvos Respublikoje įsteigta bendrovė);
2) bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, įregistravimo pažymėjimo kopiją (nuorašą) (jei prašymą pateikė ne Lietuvos Respublikoje įsteigta bendrovė ar bendrovės filialas, kurį įsteigė ne Lietuvos Respublikoje įsteigta bendrovė);
3) bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, paskutinių ir einamųjų metų finansines ataskaitas kartu su atestuoto auditoriaus išvadomis (jeigu lažybų veikla ar totalizatoriaus veikla ketina verstis veiklą jau vykdanti bendrovė ar bendrovės filialas, kurį įsteigusi bendrovė vykdo veiklą) arba bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, balansą, patvirtintą atestuoto auditoriaus (jeigu lažybų veikla ar totalizatoriaus veikla ketina verstis įsteigta nauja ir veiklos nevykdžiusi bendrovė ar bendrovės filialas, kurį įsteigusi bendrovė nevykdė veiklos);
4) dokumentus, kuriais įrodomas bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, įstatinio kapitalo suformavimas, apmokėjimas ir disponavimas bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, turtu;
5) dokumentus ir informaciją apie bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, akcininkų pinigų arba turto, naudojamų bendrovės akcijoms įsigyti, kilmę;
6) dokumentus ir informaciją apie bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, atitiktį nepriekaištingos reputacijos kriterijams bei dokumentus ir informaciją apie bendrovės filialo vadovą ir jo pavaduotojus, vyriausiąjį buhalterį (buhalterį), bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, akcininkus, bendrovę kontroliuojančius asmenis, stebėtojų tarybos narius, valdybos narius, bendrovės vadovą, jo pavaduotojus, vyriausiąjį buhalterį (buhalterį) ir minėtų asmenų atitiktį nepriekaištingos reputacijos kriterijams. Jeigu bendrovės akcininkas yra juridinis asmuo, pateikiami dokumentai ir informacija apie jį kontroliuojančius asmenis ir šių asmenų atitiktį nepriekaištingos reputacijos kriterijams;
3. Priežiūros tarnyba iš bendrovės filialo, pateikusio prašymą, ar bendrovės, pateikusios prašymą, turi teisę pareikalauti paaiškinti arba papildyti pateiktus dokumentus ir informaciją, o bendrovės filialas ar bendrovė turi pareigą Priežiūros tarnybai paaiškinti ar papildyti jai pateiktus dokumentus ir informaciją. Tokiu atveju termino, numatyto šio įstatymo 13 straipsnio 1 dalyje, eiga sustabdoma ir atnaujinama tik gavus papildomus dokumentus, informaciją, paaiškinimus ir papildymus raštu.
4. Visi šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nurodyti dokumentai ir jų priedai bei rašytinė informacija Priežiūros tarnybai pateikiami valstybine kalba. Jeigu Priežiūros tarnybai pateikiami dokumentai, jų priedai ir rašytinė informacija surašyti ne valstybine kalba, kartu pateikiamas lažybų veiklos ir totalizatoriaus veiklos licencijavimo taisyklėse nustatyta tvarka patvirtintas dokumentų, jų priedų ir rašytinės informacijos vertimas.
13 straipsnis. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimas
1. Per 3 mėnesius nuo prašymo išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją ir visų reikalaujamų dokumentų ir rašytinės informacijos pateikimo dienos Priežiūros tarnyba privalo priimti sprendimą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją arba atsisakyti ją išduoti ir per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiųsti jį bendrovei ar bendrovės filialui, pateikusiems prašymą.
2. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos gali būti išduodamos tik bendrovės filialams, kurie atitinka šio įstatymo nustatytus reikalavimus ir kuriuos įsteigusios bendrovės atitinka šio įstatymo nustatytus reikalavimus, ar bendrovėms, atitinkančioms šio įstatymo nustatytus reikalavimus. Bendrovės filialui ar bendrovei, pateikusiems prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, lažybų veiklos licencija ar totalizatoriaus veiklos licencija išduodama po Priežiūros tarnybos sprendimo išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją priėmimo, kai bendrovės filialas ar bendrovė, pateikę prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, sumoka valstybės rinkliavą už lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimą. Bendrovės filialui ar bendrovei, pateikusiems prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, per 5 darbo dienas nuo Priežiūros tarnybos sprendimo išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją gavimo dienos nesumokėjus valstybės rinkliavos už lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimą, Priežiūros tarnybos sprendimas išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją netenka galios. Bendrovės filialas ar bendrovė, pateikę prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, tampa licencijos turėtojais nuo licencijos išdavimo dienos.
3. Lažybų veiklos licencija ar totalizatoriaus veiklos licencija išduodama neribotam laikui. Vienam bendrovės filialui ar vienai bendrovei gali būti išduotos visų rūšių licencijos, nurodytos šio įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje.
4. Lažybų veiklos licencija ar totalizatoriaus veiklos licencija išduodama tik tam tikrai bendrovei ar bendrovės filialui.
5. Tais atvejais, kai bendrovės filialui, pateikusiam prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovei, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovei, pateikusiai prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas, termino, numatyto šio straipsnio 1 dalyje, eiga sustabdoma ir atnaujinama tik Priežiūros tarnybai gavus rašytinę informaciją, kad minėti asmenys neturi mokestinių nepriemokų ir skolų, nurodytų šio įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytas terminas nesustabdomas ir šiuo pagrindu neatsisakoma išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos, jei bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją, bendrovė, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, į notaro, valstybėje narėje veikiančio banko ar kitos kredito įstaigos depozitinę sąskaitą įmoka sumą, lygią ginčijamos mokestinės sumos dydžiui.
6. Priežiūros tarnyba nagrinėdama prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją ir nustačiusi, kad bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, negali nurodyti pinigų arba turto, už kuriuos jį įsteigusios bendrovės akcininkai įsigijo bendrovės akcijų, kilmės ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, negali nurodyti pinigų arba turto, už kuriuos jos akcininkai įsigijo akcijų, kilmės, privalo kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą su prašymu pateikti turimą informaciją dėl šių pinigų arba turto kilmės. Tokiu atveju termino, numatyto šio straipsnio 1 dalyje, eiga sustabdoma ir atnaujinama tik gavus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos informaciją dėl pinigų arba turto kilmės. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba turi pateikti Priežiūros tarnybai informaciją dėl šių pinigų arba turto kilmės ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo kreipimosi gavimo dienos.
7. Prieš išduodama lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, Priežiūros tarnyba turi teisę kreiptis į Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių kompetentingas institucijas ir įstaigas dėl aplinkybių, reikšmingų vertinat asmenų nepriekaištingą reputaciją, pinigų arba turto, naudojamų bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė parašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, akcijoms įsigyti, kilmę, taip pat kitas aplinkybes, reikšmingas priimant sprendimą dėl lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimo. Tokiu atveju termino, numatyto šio straipsnio 1 dalyje, eiga sustabdoma ir atnaujinama tik iš institucijų ir įstaigų gavus informaciją. Lietuvos Respublikos valstybės institucijos ir įstaigos turi pateikti Priežiūros tarnybai jos prašomą informaciją ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo kreipimosi gavimo dienos.
14 straipsnis. Atsisakymas išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją
1. Priežiūros tarnyba bendrovės filialui ar bendrovei, pateikusiems prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, atsisako išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją tuo atveju, kai:
1) nepateikti šio įstatymo 12 straipsnyje nurodyti dokumentai ar rašytinė informacija arba kai pateikti dokumentai neatitinka Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų ar pateikta neteisinga informacija;
2) bendrovės, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lošimų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovės, pateikusios prašymą išduoti lošimų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, įstatinis kapitalas neatitinka šio įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje nustatytų reikalavimų ar bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, bendrovė, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, neatitinka šio įstatymo 7 straipsnio 1, 2 ir 5 dalyse nustatytų reikalavimų;
3) bendrovė, kurios įsteigtas filialas pateikė prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, ir šio įstatymo 12 straipsnio 2 dalies 6 punkte nurodyti asmenys nėra nepriekaištingos reputacijos;
4) bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, negali nurodyti pinigų arba turto, už kuriuos jį įsteigusios bendrovės akcininkai įsigijo bendrovės akcijų, kilmės ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, negali nurodyti pinigų arba turto, už kuriuos jos akcininkai įsigijo akcijų, kilmės arba yra duomenų, kad pinigų arba turto kilmė teisės aktų nustatyta tvarka pripažinta neteisėta.
2. Priežiūros tarnyba, priėmusi sprendimą atsisakyti išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia jį bendrovės filialui ar bendrovei, pateikusiems prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją.
15 straipsnis. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos patikslinimas ir dublikato išdavimas
1. Pasikeitus lažybų veiklos licencijos turėtojo ar totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo rekvizitams (pavadinimui, kodui, buveinei, licencijos turėtojo interneto svetainės adresui) ar bendrovės, kuri yra lažybų veiklos licencijos turėtojo ar totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo steigėja, rekvizitams (pavadinimui, kodui, buveinei) (taikoma tik lažybų veiklos licencijos turėtojams ar totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojams, kurie yra bendrovės filialai), lažybų veiklos licencijos turėtojas ar totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas privalo kreiptis į Priežiūros tarnybą su prašymu patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją. Lažybų veiklos licencijos turėtojas ar totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas privalo pranešti Priežiūros tarnybai apie pasikeitusius rekvizitus ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo naujų rekvizitų įsigaliojimo dienos ir kartu su dokumentais, kuriais įrodomas rekvizitų pasikeitimas, pateikti prašymą patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją.
2. Per 7 darbo dienas nuo prašymo patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją ir visų šio straipsnio 1 dalyje nurodytų dokumentų gavimo dienos Priežiūros tarnyba privalo priimti sprendimą patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją arba atsisakyti ją patikslinti ir per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiųsti jį licencijos turėtojui, pateikusiam prašymą patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją. Priežiūros tarnyba atsisako patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, jei licencijos turėtojas, pateikęs prašymą patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, nepateikė šio straipsnio 1 dalyje nurodytų dokumentų, kuriais įrodomas rekvizitų pasikeitimas.
3. Lažybų veiklos licencija ar totalizatoriaus veiklos licencija patikslinama ir Priežiūros tarnyba išduoda licencijos turėtojui naują su pakeistais rekvizitais lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją. Licencijos turėtojui patikslinta lažybų veiklos licencija ar totalizatoriaus veiklos licencija išduodama po Priežiūros tarnybos sprendimo patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją priėmimo, kai licencijos turėtojas, pateikęs prašymą patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, sumoka valstybės rinkliavą už patikslintos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimą. Licencijos turėtojui per 5 darbo dienas nuo Priežiūros tarnybos sprendimo patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją gavimo dienos nesumokėjus valstybės rinkliavos už patikslintos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimą, Priežiūros tarnybos sprendimas patikslinti lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją netenka galios.
4. Jeigu gauta lažybų veiklos licencija ar totalizatoriaus veiklos licencija prarandama (pametama arba kitaip fiziškai sunaikinama ar sugadinama), licencijos turėtojas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos praradimo aplinkybių paaiškėjimo dienos privalo raštu kreiptis į Priežiūros tarnybą su prašymu išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą.
5. Per 7 darbo dienas nuo prašymo išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą gavimo dienos Priežiūros tarnyba privalo priimti sprendimą išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą ir per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiųsti jį licencijos turėtojui, pateikusiam prašymą išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą.
6. Licencijos turėtojui lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatas išduodamas po Priežiūros tarnybos sprendimo išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą priėmimo, kai licencijos turėtojas, pateikęs parašymą išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą, sumoka valstybės rinkliavą už lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikato išdavimą. Licencijos turėtojui per 5 darbo dienas nuo Priežiūros tarnybos sprendimo išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą gavimo dienos nesumokėjus valstybės rinkliavos už lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikato išdavimą, Priežiūros tarnybos sprendimas išduoti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos dublikatą netenka galios.
16 straipsnis. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo laikinas sustabdymas
1. Priežiūros tarnyba laikinai sustabdo licencijos turėtojui išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą:
1) jei licencijos turėtoją (bendrovės filialą) įsteigusi bendrovė ar licencijos turėtojas neatitinka šio įstatymo 7 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytų reikalavimų ir licencijos turėtojas buvo įspėtas apie galimą lažybų veiklos licencijos galiojimo sustabdymą, tačiau per Priežiūros tarnybos nustatytą terminą licencijos turėtojas neužtikrino šio įstatymo 7 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytų reikalavimų vykdymo;
2) jei po lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimo paaiškėja, kad šio įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje nurodyti asmenys nėra nepriekaištingos reputacijos ir licencijos turėtojas buvo įspėtas apie galimą lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymą, tačiau per Priežiūros tarnybos nustatytą terminą licencijos turėtojas neužtikrino šio įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje nustatytų reikalavimų vykdymo;
3) jei licencijos turėtojas Priežiūros tarnybai pateikia prašymą sustabdyti išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą;
4) jei licencijos turėtojas nepagrįstai išdavė pažymą apie laimėjimo išmokėjimą ar ją išdavė pažeisdamas šio įstatymo 29 straipsnyje nustatytą tvarką;
5) licencijos turėtojas nesilaiko šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų ar totalizatoriaus organizavimą, nustatytų reikalavimų ir jis buvo įspėtas apie galimą licencijos galiojimo sustabdymą, tačiau per Priežiūros tarnybos nustatytą terminą licencijos turėtojas neužtikrino šio įstatymo nustatytų reikalavimų vykdymo;
2. Licencijos turėtojas, pateikęs prašymą sustabdyti išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą, prašyme turi nurodyti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymo terminą.
3. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymo terminą nustato Priežiūros tarnyba, tačiau licencijos galiojimo sustabdymo terminas negali būti ilgesnis kaip 1 metai. Jei licencijos turėtojas pateikė prašymą sustabdyti išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą, tai lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas sustabdomas iki prašyme nurodyto termino.
4. Laikinai sustabdžius lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą, licencijos turėtojui draudžiama organizuoti lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių), tačiau bendrovės filialas, kuriam laikinai sustabdytas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, ir bendrovė, kuriai laikinai sustabdytas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, privalo išmokėti lažybų ar totalizatoriaus dalyviams, dalyvavusiems lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) iki lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo laikino sustabdymo dienos, priklausančius laimėjimus, jei jie buvo neišmokėti iki lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo laikino sustabdymo dienos, arba išmokėti lažybų ar totalizatoriaus dalyviams priklausančius laimėjimus, jei lažybų ar totalizatoriaus dalyviai dalyvavo lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) iki lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo laikino sustabdymo dienos ir po lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo laikino sustabdymo dienos atsirado sąlygų išmokėti laimėjimą.
5. Priežiūros tarnyba panaikina lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymą, kai licencijos turėtojas pašalina priežastis, dėl kurių buvo sustabdytas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, arba kai pasibaigia lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymo terminas (šis reikalavimas taikomas tuomet, kai licencijos turėtojas Priežiūros tarnybai pateikė prašymą sustabdyti išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą ir už šio straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatytus pažeidimus). Priežiūros tarnyba, priėmusi sprendimą panaikinti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymą, per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia jį licencijos turėtojui, kuriam buvo sustabdytas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo eiga prasideda nuo Priežiūros tarnybos sprendimo panaikinti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymą priėmimo dienos arba kai pasibaigia lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymo terminas (šis reikalavimas taikomas tuomet, kai licencijos turėtojas Priežiūros tarnybai pateikė prašymą sustabdyti išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą ir už šio straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatytus pažeidimus).
17 straipsnis. Lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo panaikinimas ir šio panaikinimo pasekmės
1. Priežiūros tarnyba panaikina licencijos turėtojui išduotos lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą, jeigu:
1) lažybų veiklos licencijos turėtojas pateikia prašymą panaikinti lažybų veiklos licencijos galiojimą arba totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas pateikia prašymą panaikinti totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą;
2) likviduojamas ar reorganizuojamas lažybų veiklos licencijos turėtojas arba totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas baigia veiklą;
3) lažybų veiklos licencijos turėtojas nepradeda organizuoti lažybų (virtualiųjų lažybų) per 12 mėnesių nuo lažybų veiklos licencijos išdavimo dienos, išskyrus atvejį, kai lažybų veiklos licencijos galiojimas buvo sustabdytas lažybų veiklos licencijos turėtojo prašymu arba 6 mėnesius (nepertraukiamai) neorganizuojamos lažybos (virtualiosios lažybos), išskyrus atvejį, kai lažybų veiklos licencijos galiojimas buvo sustabdytas lažybų veiklos licencijos turėtojo prašymu arba totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas nepradeda organizuoti totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) per 12 mėnesių nuo totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimo dienos, išskyrus atvejį, kai totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas buvo sustabdytas totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo prašymu arba 6 mėnesius (nepertraukiamai) neorganizuojamas totalizatorius (virtualusis totalizatorius), išskyrus atvejį, kai totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas buvo sustabdytas totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo prašymu;
4) po lažybų veiklos licencijos išdavimo paaiškėja, kad bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją, ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti lažybų veiklos licenciją, pateikė Priežiūros tarnybai neteisingą informaciją arba po totalizatoriaus veiklos licencijos išdavimo paaiškėja, kad bendrovės filialas, pateikęs prašymą išduoti totalizatoriaus veiklos licenciją, ar bendrovė, pateikusi prašymą išduoti totalizatoriaus veiklos licenciją, pateikė Priežiūros tarnybai neteisingą informaciją;
5) lažybų veiklos licencijos turėtojas, kuriam buvo sustabdytas lažybų veiklos licencijos galiojimas, per lažybų veiklos licencijos galiojimo sustabdymo terminą nepašalino priežasčių, dėl kurių buvo sustabdytas lažybų veiklos licencijos galiojimas arba totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas, kuriam buvo sustabdytas totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, per totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo sustabdymo terminą nepašalino priežasčių, dėl kurių buvo sustabdytas totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas;
2. Priežiūros tarnyba, priėmusi sprendimą panaikinti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą, per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia jį bendrovės filialui, kuriam panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, ar bendrovei, kuriai panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas.
3. Bendrovės filialui, kuriam panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, ir bendrovei, kuriai panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, draudžiama vykdyti lažybų ar totalizatoriaus veiklą ir organizuoti lažybas (virtualiausias lažybas) ar totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) nuo Priežiūros tarnybos sprendimo panaikinti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą gavimo dienos, tačiau bendrovės filialas, kuriam panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, ir bendrovė, kuriai panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, privalo išmokėti lažybų ir totalizatoriaus dalyviams, dalyvavusiems lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) iki lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo panaikinimo dienos, priklausančius laimėjimus, jei jie buvo neišmokėti iki lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo panaikinimo dienos, arba išmokėti lažybų ir totalizatoriaus dalyviams priklausančius laimėjimus, jei lažybų ir totalizatoriaus dalyviai dalyvavo lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) iki lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo panaikinimo dienos ir po lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimo panaikinimo dienos atsirado sąlygų išmokėti laimėjimą.
4. Bendrovė, kurios įsteigtam filialui buvo panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, bendrovės filialas, kuriam panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, ar bendrovė, kuriai panaikintas lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas, 3 metus nuo Priežiūros tarnybos sprendimo panaikinti lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimą priėmimo dienos neturi teisės kreiptis su prašymu išduoti naują lažybų veiklos licenciją ar totalizatoriaus veiklos licenciją, išskyrus tuos atvejus, kai lažybų veiklos licencijos ar totalizatoriaus veiklos licencijos galiojimas buvo panaikintas šio straipsnio 1 dalies 1, 3 ir 4 punktuose nustatytais atvejais.
TREČIASIS SKIRSNIS
LAŽYBŲ IR TOTALIZATORIAUS ORGANIZAVIMO VIETOS
18 straipsnis. Lažybų ir totalizatoriaus organizavimo vietos
1. Lietuvos Respublikoje organizuoti lažybas ir (ar) totalizatorių leidžiama tik statymų punktuose, kurie įrašyti (įtraukti) į statymų punktų sąrašą. Statymų punktus turi teisę atidaryti tik licencijos turėtojai. Prašymo statymų punktą įrašyti (įtraukimo) į statymų punktų sąrašą, pakeisti statymų punkto adresą (perkelti statymų punktą į kitą vietą) ir išbraukti iš statymų punktų sąrašo formą ir turinį nustato bei statymų punktų įrašymo (įtraukimo) į statymų punktų sąrašą ir išbraukimo iš statymų punktų sąrašo taisykles tvirtina Priežiūros tarnyba. Statymų punktų sąrašą Priežiūros tarnyba skelbia savo interneto svetainėje.
2. Statymų punktų skaičius Lietuvos Respublikoje yra ribojamas, atsižvelgiant į gyventojų skaičių. 20 tūkst. gyventojų gali būti steigiamas vienas statymų punktas. Gyventojų skaičius nustatomas kiekvienų kalendorių metų sausio 1 dienai pagal Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateiktus duomenis. Priežiūros tarnyba kiekvienais metais iki vasario 1 d., atsižvelgusi į gyventojų skaičių ir nustatytą statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykį, nustato statymų punktų skaičių, kuris galioja iki sekančių kalendorinių metų vasario 1 d. Visas leistinas statymų punktų skaičius suapvalinamas iki sveiko skaičiaus pagal matematines skaičių apvalinimo taisykles. Leistiną statymų punktų skaičių Priežiūros tarnyba skelbia savo interneto svetainėje.
3. Priežiūros tarnybai nustačius, kad statymų punktų skaičius neatitinka statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykio dėl gyventojų skaičiaus sumažėjimo, statymų punktų skaičius nekeičiamas.
4. Jei Priežiūros tarnyba gauna prašymą statymų punktą įrašyti (įtraukti) į statymų punktų sąrašą ir nustato, kad patenkinus prašymą statymų punktų skaičius neatitiks šio straipsnio 2 dalyje nustatyto statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykio, tai toks parašymas netenkinamas ir statymų punktas į statymų punktų sąrašą neįrašomas (neįtraukiamas) ir per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia jį licencijos turėtojui, pateikusiam prašymą statymo punktą įrašyti (įtraukti) į statymų punktų sąrašą. Statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykis nustatomas pagal paskutinius, šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka nustatytus, duomenis.
5. Jei Priežiūros tarnyba gauna du ir (ar) daugiau prašymų statymo punktą įrašyti (įtraukti) į statymų punktų sąrašą ir nustato, kad patenkinus visus prašymus statymų punktų skaičius neatitiks šio straipsnio 2 dalyje nustatyto statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykio, tai Priežiūros tarnyba tenkina tik pirmą ir paskesnį prašymą statymo punktą įrašyti (įtraukti) į statymų punktų sąrašą, iki statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykio atitikimo. Statymų punktų ir gyventojų skaičiaus santykis nustatomas pagal paskutinius, šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka nustatytus, duomenis. Esant maksimaliam statymų punktų skaičiui atsižvelgiant į šio straipsnio 2 dalyje nustatytą gyventojų skaičiaus ir statymų punktų santykį, Priežiūros tarnyba tenkina tik prašymus pakeisti statymų punkto adresą (perkelti statymų punktą į kitą vietą).
6. Jei licencijos turėtojas per vienerius metus jam priklausančiame statymų punkte penkis ar daugiau kartų pažeidė šio įstatymo 34 straipsnio ar 35 straipsnio nuostatas, tai Priežiūros tarnyba statymo punktą, kuriame buvo padaryti minėti pažeidimai, išbraukia iš statymų punktų sąrašo, o licencijos turėtojas toje vietoje, kurioje buvo įsteigtas statymų punktas, kuris už pažeidimus buvo išbrauktas iš statymų punktų sąrašo, vienerius metus nuo išbraukimo iš statymų punktų sąrašo negali steigti naujo statymo punkto.
19 straipsnis. Vietos, kuriose draudžiama atidaryti statymų punktus
1. Draudžiama atidaryti statymų punktus šiose vietose:
1) gyvenamosios paskirties pastatuose (namuose), išskyrus gyvenamojo pastato (namo) negyvenamosios paskirties patalpas, kurios turi atskirą įėjimą, nesutampantį su įėjimu į pastato (namo) laiptinę;
2) patalpose, kuriose yra vykdoma švietimo įstaigų veikla, ir pastatuose, kuriuose yra bendrojo lavinimo mokyklų, ikimokyklinio ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo mokyklų ar kitų vaikų auklėjimo, ugdymo ar priežiūros įstaigų patalpų;
5) patalpose, skirtose kultūros reikmėms (kino salėse (videosalėse), kultūros centruose, teatruose, muziejuose, patalpose parodoms rengti, bibliotekose, planetariumuose ir kitur);
6) pastatuose ir patalpose, skirtuose religiniams tikslams (bažnyčiose, cerkvėse, koplyčiose, sinagogose, maldos namuose ir kitur);
2. Bendrojo lavinimo mokyklų, ikimokyklinio ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo mokyklų ar kitų vaikų auklėjimo, ugdymo ar priežiūros įstaigų, sveikatos priežiūros įstaigų, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovai Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka privalo užtikrinti techninių blokavimo priemonių, kuriomis būtų blokuojamas dalyvavimas virtualiosiose lažybose ir virtualiajame totalizatoriuje patalpose, kuriose minėtos institucijos ir įstaigos vykdo veiklą, įdiegimą ir veikimą.
20 straipsnis. Reikalavimai statymų punktams
1. Statymų punktas turi būti atidarytas visame pastate arba pastato dalyje, kurią sudaro visuma tarpusavyje susijusių patalpų, izoliuotų nuo patalpų, kuriose neorganizuojamos lažybos ir (ar) totalizatorius, arba vienoje patalpoje.
2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytas pastatas, pastato dalis arba patalpa turi atitikti šiuos reikalavimus:
1) pastatas, pastato dalis, kurią sudaro visuma tarpusavyje susijusių patalpų, izoliuotų nuo patalpų, kuriose neorganizuojamos lažybos ar totalizatorius, ar patalpa neturi būti šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje nurodytose vietose;
3. Statymų punktas turi atitikti šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus reikalavimus ir jame turi būti:
1) įrengta atskira kasa, kurioje priimamos statomosios sumos (lažybų dalyviai įsigyja lažybų korteles, o totalizatoriaus dalyviai totalizatoriaus korteles) ir išmokami laimėjimai;
2) įrengta veikianti lažybų apskaitos tiesioginio ryšio sistema (jei lažybų kortelės platinamos per lažybų apskaitos tiesioginio ryšio sistemą) ar įrengta veikianti totalizatoriaus apskaitos tiesioginio ryšio sistema (jei totalizatoriaus kortelės platinamos per totalizatoriaus apskaitos tiesioginio ryšio sistemą).
8. Lažybų apskaitos tiesioginio ryšio sistemos ir totalizatoriaus apskaitos tiesioginio ryšio sistemos reikalavimus nustato Priežiūros tarnyba.
21 straipsnis. Papildoma ūkinė komercinė veikla, leistina lažybų statymų punktuose
Statymų punktuose be lažybų ir (ar) totalizatoriaus organizavimo gali būti vykdoma tik ši papildoma ūkinė komercinė veikla: maitinimo ir gėrimų teikimo veikla, koncertų organizavimas, profesinis (lažybų ar totalizatoriaus tarpininkų) mokymas ir valiutos keitimas ir (ar) bilietų platinimas į sporto ar kitus kultūrinius renginius. Šį reikalavimą privalo užtikrinti licencijos turėtojas.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
LAŽYBŲ IR TOTALIZATORIAUS REKLAMA, SKATINIMAS DALYVAUTI LAŽYBOSE IR TOTALIZATORIUJE
22 straipsnis. Lažybų ir totalizatoriaus reklamos ribojimas
1. Lietuvos Respublikoje draudžiama lažybų ir totalizatoriaus reklama:
3) kurioje dalyvauja visuomenei gerai žinomi politikai, meno ir mokslo įžymybės, kiti garsūs visuomenės veikėjai (išskyrus visuomenei gerai žinomi sportininkai) ar minėtų asmenų personažai, naudojamas jų asmuo, vardas, atvaizdas;
4) siejanti dalyvavimą lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) su sveikatos būklės pagerėjimu, asmeninių problemų sprendimu;
5) siejanti dalyvavimą lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) su socialine sėkme, praturtėjimu;
23 straipsnis. Skatinimo dalyvauti lažybose ar totalizatoriuje ribojimas
1. Lietuvos Respublikoje draudžiama skatinti dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) šiais būdais:
1) visuomenės informavimo priemonėse išspausdintų ar kitokiais būdais išplatintų kuponų savininkams taikyti fiksuotas nuolaidas arba laikyti šiuos kuponus kitokiomis dalinio mokėjimo už dalyvavimą lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) priemonėmis;
2) nemokamai ar atidedant mokėjimus suteikti galimybę dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje);
3) suteikti teisę lažybų dalyviui iš karto ar per tam tikrą terminą po dalyvavimo lažybose (virtualiosiose lažybose) gauti dovanų ar priedą prie lažybų kortelės arba suteikti teisę totalizatoriaus dalyviui iš karto ar per tam tikrą terminą po dalyvavimo totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) gauti dovanų ar priedą prie totalizatoriaus kortelės;
4) veikti asmenis įkyriai siūlant dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), tam tikrose vietose nurodant tariamai didelį galimą laimėjimą, taip pat kitais gerai moralei ir viešajai tvarkai prieštaraujančiais būdais ar priemonėmis;
5) teikti lažybų ar totalizatoriaus korteles kaip loterijų, konkursų, sporto varžybų, žaidimų ar dalyvavimo kituose renginiuose prizus arba kartu su jais;
6) ne statymų punktuose ir (ar) licencijos turėtojo interneto svetainėje organizuoti žaidimus ar konkursus, loterijas ir kitus renginius, kurie skatintų dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje);
2. Draudžiama skatinimo dalyvauti lažybose veikloje ir totalizatoriaus veikloje dalyvauti asmenims, jaunesniems kaip 18 metų.
3. Licencijos turėtojas skatinimo dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) veiklą šio straipsnio 1 dalyje nedraudžiamu būdu gali vykdyti tik tada, jeigu savo lažybų ar totalizatoriaus reglamente aprašo dalyvavimo organizuojamame žaidime, konkurse ar kitame renginyje sąlygas ir tvarką.
24 straipsnis. Įspėjamieji užrašai
1. Licencijos turėtojai jiems priklausančiose statymų punktuose ir interneto svetainėse privalo iškabinti (nurodyti) įspėjamuosius užrašus apie tai, kad nesaikingai dalyvaujant lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) gali atsirasti priklausomybė nuo lažybų (virtualiųjų lažybų) ar totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus), apie draudimą dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) ir būti statymų punkte asmenims, nurodytiems šio įstatymo 34 straipsnyje ir 35 straipsnio 3 dalyje.
PENKTASIS SKIRSNIS
LAŽYBŲ (VIRTUALIŲJŲ LAŽYBŲ) IR TOTALIZATORIAUS (VIRTUALIOJO TOTALIZATORIAUS) STEBĖSENA, LAŽYBŲ KONTROLĖS PROGRAMOS
25 straipsnis. Lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) stebėsena
1. Lietuvos Respublikoje lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) stebėsena atliekama Vyriausybės nustatyta tvarka.
26 straipsnis. Lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) kontrolės programos
1. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija rengia, tvirtina ir įgyvendina valstybės lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) kontrolės programą. Valstybės lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) kontrolės programos įgyvendinimas finansuojamas iš valstybės lėšų.
2. Siekdamos įgyvendinti šio įstatymo tikslus, savivaldybės turi teisę rengti ir įgyvendinti savivaldybių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) kontrolės programas. Šioms programoms įgyvendinti reikalingas lėšas savivaldybės skiria iš savo lėšų.
3. Kiti fiziniai ir juridiniai asmenys taip pat gali rengti lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) kontrolės programas arba dėl jų rengimo ir įgyvendinimo teikti Vyriausybei, Priežiūros tarnybai ir kitoms lažybų ir totalizatoriaus kontrolės politiką formuojančioms ir įgyvendinančioms institucijoms pasiūlymus.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
KITI LAŽYBŲ (VIRTUALIŲJŲ LAŽYBŲ) IR TOTALIZATORIAUS (VIRTUALIOJO TOTALIZATORIAUS) REGLAMENTAVIMO REIKALAVIMAI
27 straipsnis. Minimali pinigų suma, skirta laimėjimams išmokėti
1. Licencijos turėtojas Pinigų sumų, skirtų laimėjimams išmokėti, tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Priežiūros tarnybos, nustatytoje vietoje privalo turėti minimalią pinigų sumą, skirtą laimėjimams išmokėti – ne mažiau kaip 100 tūkst. litų (29 tūkst. eurų).
2. Šio straipsnio 1 dalies nuostatos licencijos turėtojui netaikomos, jei jis turi valstybėje narėje veikiančio banko garantiją arba kredito limitą (overdraftą) dėl šio straipsnio 1 dalyje nurodytos sumos, kuri turi būti skiriama laimėjimams išmokėti.
3. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytą minimalią pinigų sumą galima naudoti tik vienam tikslui – laimėjimams išmokėti. Jei išmokėjus laimėjimus iš šio straipsnio 1 dalyje nustatytos minimalios pinigų sumos, minimali pinigų suma, skirta laimėjimams išmokėti, tampa mažesnė nei yra nustatyta šio straipsnio 1 dalyje, licencijos turėtojas privalo per 2 kalendorines dienas atnaujinti reikalaujamą minimalią pinigų sumą, skirtą laimėjimams išmokėti.
28 straipsnis. Lažybų veiklos ir totalizatoriaus veiklos ataskaitos
29 straipsnis. Dokumentų apie laimėjimo išmokėjimą ir reikalingų deklaruojant pajamas, gautas iš lažybų ar totalizatoriaus laimėjimo, išdavimas
1. Licencijos turėtojas išduoda pažymą apie laimėjimo išmokėjimą, kai lažybų ar totalizatoriaus dalyvis, norintis gauti pažymą apie laimėjimo išmokėjimą, prieš atsiimdamas laimėjimą kreipiasi į licencijos turėtoją su prašymu išduoti minėtą pažymą.
2. Vėliau, nei nurodyta šio straipsnio 1 dalyje, kreipiantis į licencijos turėtoją, pažyma apie laimėjimo išmokėjimą neišduodama.
3. Licencijos turėtojas iki 3 kalendorinių dienų sustabdo lažybų ar totalizatoriaus dalyviui, kuris šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka kreipėsi su prašymu išduoti pažymą apie laimėjimo išmokėjimą, laimėjimo išmokėjimą ir patikrina, ar iš tiesų jis laimėjo. Tik įsitikinęs, kad lažybų ar totalizatoriaus dalyvis buvo laimėjęs, licencijos turėtojas išmoka laimėjimą ir išduoda pažymą apie laimėjimo išmokėjimą.
4. Visi licencijų turėtojai privalo nusistatyti savo kontrolės tvarką, reikalingą tinkamam pažymų apie laimėjimo išmokėjimą išdavimo užtikrinimui, kuri leistų nustatyti lažybų ar totalizatoriaus dalyvio laimėjimą.
5. Licencijos turėtojas kartu su išduotos pažymos apie laimėjimo išmokėjimą kopijomis privalo saugoti informaciją, kurios pagrindu buvo išduota pažyma apie laimėjimo išmokėjimą.
6. Prašymo išduoti pažymą apie laimėjimo išmokėjimą formą, jo pateikimo, nagrinėjimo ir informacijos, kurios pagrindu buvo išduota pažyma, saugojimo terminus, sunaikinimo tvarką nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
30 straipsnis. Lažybų ir totalizatoriaus kortelių reikalavimai
2. Licencijos turėtojas prieš pradėdamas organizuoti lažybas ar totalizatorių, privalo įregistruoti lažybų ir totalizatoriaus korteles Priežiūros tarnyboje, jos nustatyta tvarka, išskyrus atvejį, kai lažybų kortelės platinamos per lažybų apskaitos tiesioginio ryšio sistemą, o totalizatoriaus kortelės platinamos per totalizatoriaus apskaitos tiesioginio ryšio sistemą.
31 straipsnis. Lažybų veiklos licencijos ir totalizatoriaus veiklos licencijos saugojimas ir pateikimas
Išduotos lažybų veiklos licencijos ir totalizatoriaus veiklos licencijos originalą licencijos turėtojas privalo saugoti savo buveinėje, o išduotos lažybų veiklos licencijos ir totalizatoriaus veiklos licencijos kopiją, patvirtintą licencijos turėtojo antspaudu (jeigu jis antspaudą turi) ir jo vadovo parašu, privalo saugoti kiekviename statymo punkte ir pareikalavus ją pateikti lažybų ar totalizatoriaus dalyviams, Priežiūros tarnybos nariams ir Priežiūros tarnybos administracijos darbuotojams, ikiteisminio tyrimo pareigūnams, prokurorams, Valstybinei mokesčių inspekcijai, kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms, atliekančioms licencijos turėtojo patikrinimą.
32 straipsnis. Minimalūs licencijos turėtojo interneto svetainės ir jos turinio reikalavimai
1. Minimalius licencijos turėtojo interneto svetainės ir jos turinio reikalavimus nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
2. Kiekvienas lažybų veiklos licencijos turėtojas ir totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas privalo turėti savo internetinę svetainę, kurios programinė įranga būtų įdiegta tik Lietuvos Respublikos teritorijoje. Ši programinė įranga turi būti licencijos turėtojo nuosavybė arba kitu teisėtu būdu jo valdoma ir įrengta Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose patalpose. Licencijos turėtojas ir patalpų valdytojai, kurių valdomose patalpose yra įrengta programinė įranga, turi užtikrinti asmenų, turinčių teisę tikrinti licencijos turėtojo veiklą, galimybę patikrinti jose esančią programinė įrangą ir informaciją.
3. Jei licencijos turėtojo interneto svetainė neatitinka šio įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimų, tai tokios interneto svetainės veikimas Lietuvos Respublikoje blokuojamas techninėmis blokavimo priemonėmis. Ryšio paslaugas teikiantys asmenys Vyriausybės nustatyta tvarka privalo užtikrinti techninių blokavimo priemonių, kuriomis būtų blokuojamas interneto svetainės veikimas, įdiegimą ir veikimą. Techninių blokavimo priemonių, kuriomis būtų blokuojamas interneto svetainės veikimas, įdiegimas ir veikimas finansuojamas iš valstybės lėšų.
33 straipsnis. Prievolės, atsirandančios iš lažybų (virtualiųjų lažybų), totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus), ir nelegalių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) draudimas
1. Prievolės iš lažybų (virtualiųjų lažybų) atsiranda tik tuomet, jei asmenys dalyvauja lažybose (virtualiosiose lažybose), kurias organizuoja asmenys šio įstatymo nustatyta tvarka gavę (turinys) lažybų veiklos licenciją. Prievolės iš totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) atsiranda tik tuomet, jei asmenys dalyvauja totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), kurį organizuoja asmenys šio įstatymo nustatyta tvarka gavę (turinys) totalizatoriaus veiklos licenciją.
2. Asmenų, dalyvaujančių lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), kuriuos organizuoja nelegalūs organizatoriai, reikalavimai, susiję su dalyvavimu minėtuose lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), neginami.
3. Nelegalių organizatorių organizuojamos lažybos (virtualiosios lažybos) ar totalizatorius (virtualusis totalizatorius) ir dalyvavimas juose Lietuvos Respublikoje draudžiamas. Jei asmuo, fiziškai esantis Lietuvos Respublikos teritorijoje, gali dalyvauti nelegalių organizatorių organizuojamose lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), laikoma kad nelegalių organizatorių lažybos (virtualiosios lažybos) ar totalizatorius (virtualusis totalizatorius) organizuojamos Lietuvos Respublikos teritorijoje.
4. Nelegalių organizatorių organizuojamose lažybose (virtualiosiose lažybos) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) laimėjusi šalis negali reikalauti sumokėti sutartos sumos, o pralaimėjusi šalis negali sumokėtos sumos išreikalauti. Pralaimėjęs fizinis asmuo, dalyvavęs lažybose (virtualiosios lažybos) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), kurias organizavo nelegalūs organizatoriai, turi teisę išreikalauti tik statomąją sumą, jei jis yra nepilnametis arba prieš jį buvo panaudota prievarta, grasinimas, apgaulė ar kitokie nesąžiningi veiksmai.
5. Priežiūros tarnyba nelegaliems organizatoriams, organizuojantiems lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) Lietuvos Respublikos teritorijoje, taiko šiame ir kituose įstatymuose nustatytas poveikio priemones.
6. Jei nelegalus organizatorius organizuoja virtualiąsias lažybas ar virtualųjį totalizatorių, tai tokių virtualiųjų lažybų ar virtualiojo totalizatoriaus organizavimas Lietuvos Respublikoje ir finansinių institucijų sąskaitos, per kurias pervedamos piniginės lėšos dalyvauti nelegaliose lažybose ar virtualiajame totalizatoriuje, blokuojamos techninėmis blokavimo priemonėmis. Ryšio ir bankines paslaugas teikiantys asmenys Vyriausybės nustatyta tvarka privalo užtikrinti techninių blokavimo priemonių, kuriomis būtų blokuojamas nelegalaus organizatoriaus virtualiųjų lažybų ar virtualiojo totalizatoriaus organizavimas ir bankinės sąskaitos Lietuvos Respublikoje, įdiegimą ir veikimą. Techninių blokavimo priemonių, kuriomis būtų blokuojamas nelegalaus organizatoriaus virtualiųjų lažybų ar virtualiojo totalizatoriaus organizavimas ir bankinės sąskaitos Lietuvos Respublikoje, įdiegimas ir veikimas finansuojamas iš valstybės lėšų.
7. Jei licencijos turėtojas nustato, kad jis priiminėja statymą iš asmens, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), tai jis nedelsdamas privalo nutraukti statymo priėmimą. Licencijos turėtojas nustatęs, kad jis organizuoja lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualųjį totalizatorių) asmeniui, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), laimėjimo asmeniui, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), neišmoka. Šiuo atveju asmeniui, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), gražinama tik jo statomoji suma.
III SKYRIUS
Lažybų (VIRTUALIŲJŲ LAŽYBŲ) IR TOTALIZATORIAUS (VIRTUALIOJO TOTALIZATORIAUS)organizavimo tvarka
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
34 straipsnis. Lažybų dalyvių ir totalizatoriaus dalyvių amžius, asmenys, kuriems draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje)
1. Lažybose (virtualiosiose lažybose) ir totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) draudžiama dalyvauti asmenims (patiems, per kitą asmenį ar pagal kito asmens išduotą įgaliojimą), kuriems nėra sukakę 18 metų.
2. Draudžiama savo bendrovės (bendrovės filialo) organizuojamuose lažybose (virtualiosiose lažybose) ir totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) dalyvauti šio įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje nurodytiems asmenims ir visiems bendrovės (bendrovės filialo) darbuotojams (patiems, per kitą asmenį arba pagal kito asmens išduotą įgaliojimą).
3. Priežiūros tarnybos nariams ir jos administracijos darbuotojams dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ir totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) draudžiama. Jie dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ir totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) gali tik kontrolės metu Priežiūros tarnybos nustatyta tvarka.
35 straipsnis. Asmenų prašymai neleisti dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje)
1. Kiekvienas fizinis asmuo turi teisę parašyti prašymą neleisti dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) ir nurodyti terminą, per kurį jam nebūtų leidžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje). Tokį prašymą asmuo gali pateikti arba licencijos turėtojui arba Priežiūros tarnybai. Prašymų pateikimo tvarką nustato Priežiūros tarnyba.
2. Asmuo, pateikęs prašymą neleisti jam dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), įregistruojamas į žinybinį Priežiūros tarnybos įsteigtą asmenų, pateikusių prašymą neleisti lošti, registrą (išregistruojamas iš jo) šio registro nuostatų nustatyta tvarka.
3. Asmeniui, įregistruotam į asmenų, pateikusių prašymą neleisti lošti, registrą, draudžiama būti visose statymų punktuose ir dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) jo prašyme nurodytą terminą, o jei prašyme nenurodytas terminas, – 2 metus nuo asmens įregistravimo į asmenų, pateikusių prašymą neleisti lošti, registrą. Asmens prašymas neleisti jam dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) negali būti atšauktas (pakeistas) anksčiau, nei baigsis šio straipsnio dalyje nustatyti terminai.
4. Fiziniam asmeniui, piktnaudžiaujančiam lažybomis (virtualiosiomis lažybomis) ar totalizatoriumi (virtualiuoju totalizatoriumi), teismas įstatymų nustatyta tvarka gali uždrausti dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje). Prašymą asmeniui uždrausti dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), ar prašymą panaikinti draudimą dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) turi teisę teismui paduoti to asmens sutuoktinis, tėvai, pilnamečiai vaikai, globos (rūpybos) institucija arba prokuroras. Kreiptis į teismą dėl draudimo panaikinimo turi teisę taip pat ir asmuo, kuriam buvo uždrausta dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje). Asmenys, kuriems teismas uždraudė dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), teismo nustatyto draudimo laikotarpiu įrašomi į asmenų, pateikusių prašymą neleisti lošti, registrą šio registro nuostatų nustatyta tvarka. Prašymai (pareiškimai) uždrausti asmeniui, piktnaudžiaujančiam lažybomis (virtualiosiomis lažybomis) ar totalizatoriumi (virtualiuoju totalizatoriumi), dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), ar parašymai (pareiškimai) panaikinti draudimą dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) mutatis mutandis nagrinėjami Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso V dalies XXVIII skyriaus nustatyta tvarka.
ANTRASIS SKirsnis
LAŽYBŲ IR TOTALIZATORIAUS REGLAMENTAS
36 straipsnis. Lažybų ir totalizatoriaus reglamento rengimas, tvirtinimas ir registravimas
1. Lažybų reglamentą rengia, tvirtina ir jį įregistruoja lažybų veiklos licencijos turėtojas, o totalizatoriaus reglamentą rengia, tvirtina ir jį įregistruoja totalizatoriau veiklos licencijos turėtojas.
2. Licencijos turėtojas gali parengti, patvirtinti ir įregistruoti tam tikram statymų punktui taikomą lažybų ar totalizatoriaus reglamentą arba parengti, patvirtinti ir įregistruoti bendrą reglamentą, taikomą visose jam priklausančiose statymų punktuose ir organizuojamose virtualiosiose lažybose ar virtualiajame totalizatoriuje.
3. Licencijos turėtojas, norintis pakeisti arba papildyti ankščiau parengto, patvirtinto ir įregistruoto lažybų ar totalizatoriaus reglamento nuostatas, privalo parengti naujos redakcijos reglamento variantą, jį patvirtinti ir įregistruoti.
4. Licencijos turėtojas privalo įregistruoti lažybų ar totalizatoriaus reglamentą pagal Priežiūros tarnybos patvirtintas lažybų ir totalizatoriaus reglamentų registravimo taisykles. Tik įregistruotas lažybų ar totalizatoriaus reglamentas yra galiojantis. Lažybos (virtualiosios lažybos) ar totalizatorius (virtualusis totalizatorius), sudarytos pagal nustatyta tvarka neįregistruotą lažybų ar totalizatoriaus reglamentą, yra niekinės.
37 straipsnis. Lažybų ir totalizatoriaus reglamento reikalavimai
Lažybų ir totalizatoriaus reglamente turi būti nurodyta:
1) duomenys apie licencijos turėtoją (pavadinimas, teisinė forma, buveinė, kodas, registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys apie tą licencijos turėtoją);
2) statymų punkto (punktų), kuriame (kuriose) galioja lažybų ar totalizatoriaus reglamentas, adresas (adresai);
6) lažybų ar totalizatoriaus kortelių forma (pavyzdys), jų įsigijimo, grąžinimo, keitimo ir tikrinimo tvarka;
13) lažybų ar totalizatoriaus dalyvių pretenzijų pateikimo licencijos turėtojui ir jų nagrinėjimo tvarka;
14) dalyvavimo organizuojamame žaidime, konkurse ar kitame renginyje, kuris skatina dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje), sąlygos ir tvarka (tuo atveju, jei vykdoma skatinimo dalyvauti lažybose ar totalizatoriuje veikla);
15) asmenų tapatybės nustatymo tvarka, kai asmenys nori dalyvauti virtualiosiose lažybose ar virtualiajame totalizatoriuje bei virtualiųjų lažybų dalyvio sutarties ar virtualiojo totalizatoriaus dalyvio sutarties sudarymo tvarka;
2. Licencijos turėtojo parengto, patvirtinto ir įregistruoto lažybų ar totalizatoriaus reglamento turinys turi atitikti šį įstatymą ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius lažybų ar totalizatoriaus organizavimą. Licencijos turėtojo parengtame, patvirtintame ir įregistruotame lažybų ar totalizatoriaus reglamente esančios nuostatos (licencijos turėtojo ir lažybų ar totalizatoriaus dalyvių teisių ir pareigų visuma) turi būti teisingos, išsamios, tikslios, aiškios ir suderintos viena su kita.
38 straipsnis. Lažybų ar totalizatoriaus reglamento aiškinimas
1. Lažybų ar totalizatoriaus reglamento nuostatos aiškinamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu ir šiuo įstatymu.
39 straipsnis. Supažindinimas su lažybų ar totalizatoriaus reglamentu
1. Licencijos turėtojas statymų punkte privalo sudaryti sąlygas lažybų ar totalizatoriaus dalyviams (arba lažybų ar totalizatoriaus kontrolę vykdantiems asmenims) viešai susipažinti su galiojančiu (įregistruotu) lažybų ar totalizatoriaus reglamentu ir gauti informaciją apie tai, ar lažybų ar totalizatoriaus dalyviams (arba lažybų ar totalizatoriaus kontrolę vykdantiems asmenims) pateiktas lažybų ar totalizatoriaus reglamentas yra įregistruotas.
2. Iškilus ginčui, aplinkybę, kad lažybų ar totalizatoriaus dalyviui (arba lažybų ar totalizatoriaus kontrolę vykdančiam asmeniui) buvo sudarytos tinkamos sąlygos viešai susipažinti su galiojančiu (įregistruotu) lažybų ar totalizatoriaus reglamentu, privalo įrodyti licencijos turėtojas.
TREČIASIS SKirsnis
LAŽYBŲ (VIRTUALIŲJŲ LAŽYBŲ) IR TOTALIZATORIAUS (VIRTUALIOJO TOTALIZATORIAUS) ORGANIZAVIMAS
40 straipsnis. Lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimas
1. Lažybos gali būti organizuojamos tik šio įstatymo nustatyta tvarka atidarytuose statymų punktuose. Totalizatorius gali būti organizuojamos tik šio įstatymo nustatyta tvarka atidarytuose statymų punktuose. Virtualiosios lažybos ir virtualusis totalizatorius gali būti organizuojami pagal šio įstatymo III skyriaus ketvirtajame skirsnyje nustatytą tvarką.
2. Lažybos (virtualiosios lažybos) gali būti organizuojamos tik pagal šį įstatymą ir lažybų reglamentą, o totalizatorius (virtualusis totalizatorius) gali būti organizuojamos tik pagal šį įstatymą ir totalizatoriaus reglamentą
3. Lažybų dalyviai lažybų kortelių už grynuosius pinigus gali įsigyti tik statymų punkte esančioje kasoje (šis reikalavimas taikomas, kai lažybos organizuojamos statymų punkte). Totalizatoriaus dalyviai totalizatoriaus kortelių už grynuosius pinigus gali įsigyti tik statymų punkte esančioje kasoje (šis reikalavimas taikomas, kai totalizatorius organizuojamas statymų punkte).
KETVIRTASIS SKirsnis
virtualiųjų lažybų IR VIRTUALIOJO TOTALIZATORIAUS organizavimas
41 straipsnis. Virtualiųjų lažybų ir virtualiojo totalizatoriaus organizavimo bendrosios nuostatos
1. Lažybų veiklos licencijos turėtojas ir fizinis asmuo, norintis dalyvauti virtualiosiose lažybose, prieš dalyvavimą virtualiosiose lažybose lažybų reglamente nustatyta tvarka privalo sudaryti virtualiųjų lažybų dalyvio sutartį. Lažybų veiklos licencijos turėtojas prieš sudarydamas virtualiųjų lažybų dalyvio sutartį lažybų reglamente nustatyta tvarka privalo patikrinti, ar fizinis asmuo atitinka šio įstatymo 34 straipsnyje ir 35 straipsnyje nurodytus reikalavimus ir ar pagal šį įstatymą ar kitus įstatymus jam nėra draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose). Lažybų veiklos licencijos turėtojas nustatęs, kad fizinis asmuo neatitinka nustatytų reikalavimų (jam draudžiama dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose)), virtualiųjų lažybų dalyvio sutarties negali sudaryti, o šioms aplinkybėms paaiškėjus vėliau – privalo nedelsdamas nutraukti jau sudarytą sutartį. Asmeniui, pasirašiusiam virtualiųjų lažybų dalyvio sutartį, lažybų veiklos licencijos turėtojas suteikia kodą ir (arba) slaptažodį, kurie reikalingi dalyvaujant virtualiosiose lažybose. Fizinis asmuo virtualiųjų lažybų dalyvio sutarties negali sudaryti per atstovą. Virtualiųjų lažybų dalyvio sutartis yra terminuota ir galioja 2 metus nuo jos sudarymo dienos (virtualiųjų lažybų dalyvio sutartis tarp fizinio asmens ir lažybų veiklos licencijos turėtojo gali būti sudaryta ir trumpesniam nei 2 metų terminui).
2. Pasibaigus virtualiųjų lažybų dalyvio sutarties terminui, lažybų veiklos licencijos turėtojas nutraukia galimybę dalyvauti virtualiosiose lažybose. Pasibaigus virtualiųjų lažybų dalyvio sutarties terminui lažybų veiklos licencijos turėtojas ir fizinis asmuo gali sudaryti kitą virtualiųjų lažybų dalyvio sutartį. Šiuo atveju taikomos šio straipsnio 1 dalies nuostatos.
4. Tik asmeniui, su kuriuo sudaryta galiojanti virtualiųjų lažybų dalyvio sutartis, leidžiama dalyvauti virtualiosiose lažybose. Asmuo, su kuriuo yra sudaryta virtualiųjų lažybų dalyvio sutartis, atsako už tai, kad jam suteiktu kodu ir (arba) slaptažodžiu nepasinaudotų tretieji asmenys. Šiam asmeniui draudžiama perduoti jam suteiktą kodą ir (arba) slaptažodį kitiems asmenims arba kitaip sudaryti kitiems asmenims galimybę dalyvauti virtualiosiose lažybose jo vardu. Su asmenimis, pažeidusiais šį reikalavimą, licencijos lažybų veiklos turėtojas privalo nutraukti virtualiųjų lažybų dalyvio sutartį.
5. Lažybų veiklos licencijos turėtojas privalo daryti virtualiųjų lažybų organizavimo pertrauką – per parą daryti virtualiųjų lažybų organizavimo pertrauką, ne trumpesnę kaip 2 valandos (nepertraukiamai).
6. Lažybų veiklos licencijos turėtojas gali pradėti organizuoti virtualiąsias lažybas tik tuomet, kai šio įstatymo 18 straipsnio nustatyta tvarka yra atidaręs ne mažiau, kaip 20 statymų punktų, o totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas gali pradėti organizuoti virtualųjį totalizatorių tik tuomet, kai šio įstatymo 18 straipsnio nustatyta tvarka yra atidaręs ne mažiau, kaip 20 statymų punktų.
7. Šios straipsnio 1, 2, 3, 4 ir 5 dalies nuostatos mutatis mutandis taikomos virtualiajam totalizatoriui.
42 straipsnis. Virtualiųjų lažybų ir virtualiojo totalizatoriaus apskaitos reikalavimai
1. Lažybų veiklos licencijos turėtojas organizuojantis virtualiąsias lažybas privalo savo lėšomis įrengti įrangą, kuri užtikrintų centralizuotą lažybų dalyvių registravimą, taip pat atliktų lažybų statymų, statomųjų sumų ir laimėjimų išmokėjimo apskaitą (virtualiųjų lažybų apskaitą), o totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas organizuojantis virtualųjį totalizatorių privalo savo lėšomis įrengti įrangą, kuri užtikrintų centralizuotą totalizatoriaus dalyvių registravimą, taip pat atliktų totalizatoriaus statymų, statomųjų sumų ir laimėjimų išmokėjimo apskaitą (virtualiojo totalizatoriaus apskaitą). Ši įranga turi būti licencijos turėtojo nuosavybė arba kitu teisėtu būdu jo valdoma ir įrengta Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose patalpose. Licencijos turėtojas ir patalpų valdytojai, kurių valdomose patalpose yra įrengta įranga, turi užtikrinti asmenų, turinčių teisę tikrinti licencijos turėtojo veiklą, galimybę patikrinti jose esančią įrangą ir informaciją.
PENKTASIS SKIRSNIS
LAIMĖJIMŲ IŠMOKĖJIMO TVARKA
43 straipsnis. Laimėjimų išmokėjimas
1. Lažybų veiklos licencijos turėtojas laimėjimus turi išmokėti grynaisiais pinigais lažybų veiklos licencijos turėtojo statymų punkte esančioje kasoje. Lažybų dalyvio pageidavimu laimėtą grynųjų pinigų sumą lažybų veiklos licencijos turėtojas savo lėšomis privalo pervesti į lažybų dalyvio nurodytą ir jam priklausančią banko sąskaitą arba įteikti lažybų dalyviui šios sumos banko čekį. Totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas laimėjimus turi išmokėti grynaisiais pinigais totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo statymų punkte esančioje kasoje. Totalizatoriaus dalyvio pageidavimu laimėtą grynųjų pinigų sumą totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas savo lėšomis privalo pervesti į totalizatoriaus dalyvio nurodytą ir jam priklausančią banko sąskaitą arba įteikti totalizatoriau dalyviui šios sumos banko čekį.
2. Lažybų veiklos licencijos turėtojas laimėjimus dalyvaujant virtualiosiose lažybose savo lėšomis perveda į lažybų dalyvio nurodytą ir jam priklausančią banko sąskaitą arba lažybų dalyvio pageidavimu laimėjimą grynaisiais pinigais išmoka lažybų veiklos licencijos turėtojo statymų punkte esančioje kasoje, arba įteikia lažybų dalyviui šios sumos banko čekį, arba lažybų dalyvio pageidavimu lažybų reglamento nustatyta tvarka laimėjimą perveda į lažybų veiklos licencijos turėtojo tvarkomą lažybų dalyvio sąskaitą. Totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojas laimėjimus dalyvaujant virtualiajame totalizatoriuje savo lėšomis perveda į totalizatoriaus dalyvio nurodytą ir jam priklausančią banko sąskaitą arba totalizatoriaus dalyvio pageidavimu laimėjimą grynaisiais pinigais išmoka totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo statymų punkte esančioje kasoje, arba įteikia totalizatoriaus dalyviui šios sumos banko čekį, arba totalizatoriaus dalyvio pageidavimu totalizatoriaus reglamento nustatyta tvarka laimėjimą perveda į totalizatoriaus veiklos licencijos turėtojo tvarkomą totalizatoriaus dalyvio sąskaitą.
44 straipsnis. Laimėjimų išmokėjimo laikas
Laimėjimus lažybų ir totalizatoriaus dalyviams licencijos turėtojas privalo išmokėti per 24 valandas, jei laimėjimas ne didesnis nei 20 tūkst. litų (6 tūkst. eurų), arba per 48 valandas, jei laimėjimas didesnis nei 20 tūkst. litų (6 tūkst. eurų). Šis reikalavimas taikomas tuomet, jei vadovaujantis Civiliniu kodeksu, šiuo ar kitais įstatymais ir lažybų ar totalizatoriaus reglamento nustatytomis sąlygomis ir tvarka laimėjimų išmokėjimas nėra sustabdytas.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS LAŽYBŲ IR TOTALIZATORIAUS DALYVIŲ IR LICENCIJŲ TURĖTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS
46 straipsnis. Bendrosios lažybų ir totalizatoriaus dalyvio teisės ir pareigos
1. lažybų ir totalizatoriaus dalyvis, be kitų teisių, nustatytų šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose, turi teisę:
1) iš licencijos turėtojo gauti išsamią informaciją apie jo organizuojamas lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių);
2) statymų punktuose ar licencijos turėtojo interneto svetainėje susipažinti su lažybų ar totalizatoriaus reglamentu;
4) šio įstatymo ir lažybų ar totalizatoriaus reglamento nustatyta tvarka pareikšti licencijos turėtojui pretenzijas dėl lažybų (virtualiųjų lažybų) ar totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimo;
2. Lažybų ir totalizatoriaus dalyvis, be kitų pareigų, nustatytų šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose, privalo:
1) dalyvaudamas lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje) laikytis šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų ar totalizatoriaus organizavimą, bei lažybų ar totalizatoriaus reglamento;
2) šio įstatymo nustatytais atvejais licencijos turėtojui pateikti savo asmens tapatybę įrodančius dokumentus arba kitą informaciją, kuri yra reikalinga sudarant tarpusavio sutartis arba bus naudojama išduodant lažybų ar totalizatoriaus dalyviui pažymą apie laimėjimo išmokėjimą arba kitais šio įstatymo nustatytais atvejais.
47 straipsnis. Bendrosios licencijos turėtojo teisės ir pareigos
1. Licencijos turėtojas, be kitų teisių, nustatytų šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose, turi teisę:
1) pagal šį įstatymą ir savo lažybų reglamentą nekliudomai organizuoti lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių);
2) iš lažybų ar totalizatoriaus dalyvių reikalauti pateikti asmens tapatybę įrodančius dokumentus arba kitą informaciją, kuri yra reikalinga sudarant tarpusavio sutartis arba bus naudojama išduodant lažybų ar totalizatoriaus dalyviui pažymą apie laimėjimo išmokėjimą arba kitais šio įstatymo nustatytais atvejais;
3) vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, šiuo įstatymu ir savo lažybų ar totalizatoriaus reglamentu laikinai sustabdyti arba atsisakyti išmokėti laimėjimą;
4) reikalauti, kad Priežiūros tarnyba imtųsi šiame įstatyme nustatytų priemonių apginti jų pažeistas teises ir teisėtus interesus;
2. Licencijos turėtojas, be kitų pareigų, nustatytų šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose, privalo:
1) organizuodamas lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių), laikytis šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų ar totalizatoriaus organizavimą, bei savo lažybų ar totalizatoriaus reglamento;
2) lažybų ar totalizatoriaus dalyviui pareikalavus, suteikti jam išsamią, teisingą, tikslią ir aiškią informaciją apie organizuojamas lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių);
3) šio įstatymo ir savo lažybų reglamento nustatyta tvarka išmokėti lažybų ar totalizatoriaus dalyviams laimėjimus;
48 straipsnis. Privaloma ginčo tarp lažybų ar totalizatoriaus dalyvio ir licencijos turėtojo išankstinio nagrinėjimo ne teisme tvarka
1. Jei lažybų ar totalizatoriaus dalyvis mano, kad licencijos turėtojas netinkamai organizavo lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių), prieš kreipdamasis į Priežiūros tarnybą ar į teismą, privalo raštu ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo galimo pažeidimo dienos dėl pažeistų savo teisių ar teisėtų interesų pateikti pretenziją licencijos turėtojui ir išdėstyti savo reikalavimus. Licencijos turėtojas lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenziją privalo išnagrinėti ir raštu atsakyti, ar jis sutinka ar nesutinka su lažybų ar totalizatoriaus dalyvio reikalavimais, per 14 kalendorinių dienų nuo lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenzijos gavimo dienos. Licencijos turėtojas nagrinėja lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenziją nemokamai.
2. Jei licencijos turėtojas per 14 kalendorinių dienų nuo lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenzijos gavimo dienos neišnagrinėja lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pateiktos pretenzijos arba lažybų ar totalizatoriaus dalyvio netenkina licencijos turėtojo sprendimas, lažybų ar totalizatoriaus dalyvis turi teisę dėl pažeistų savo teisių ar teisėtų interesų ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo dienos, kai baigiasi pretenzijai išnagrinėti nustatytas laikas, ar nuo dienos, kai gautas lažybų ar totalizatoriaus dalyvio netenkinantis licencijos turėtojo sprendimas, kreiptis į Priežiūros tarnybą ar į teismą.
3. Priežiūros tarnyba, išnagrinėjusi lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenziją dėl licencijos turėtojo veiksmų ar neveikimo ir nustačiusi, kad licencijos turėtojas pažeidė šio įstatymo arba kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų ar totalizatoriaus organizavimą, reikalavimus, turi teisę taikyti licencijos turėtojui šio įstatymo nurodytas poveikio priemones, o nustačiusi, kad licencijos turėtojas neišmoka laimėjimo, kurį turėtų išmokėti pagal šio įstatymo ir lažybų ar totalizatoriaus reglamentu nustatytas sąlygas, rekomenduoti licencijos turėtojui išmokėti lažybų ar totalizatoriaus dalyviui priklausantį laimėjimą. Lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenzijų licencijos turėtojui pateikimo, nagrinėjimo ir jų ikiteisminio nagrinėjimo Priežiūros tarnyboje taisykles tvirtina Priežiūros tarnyba.
4. Priežiūros tarnyba lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenziją dėl licencijos turėtojo veiksmų ar neveikimo privalo išnagrinėti per 30 kalendorinių dienų nuo lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenzijos gavimo dienos ir per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiųsti jį lažybų ar totalizatoriaus dalyviui, pateikusiam pretenziją dėl licencijos turėtojo veiksmų ar neveikimo. Kai dėl objektyvių priežasčių per šį terminą lažybų ar totalizatoriaus dalyvio pretenzija negali būti išnagrinėta, Priežiūros tarnyba gali pretenzijos nagrinėjimo terminą pratęsti, bet ne ilgiau kaip iki 150 kalendorinių dienų nuo pretenzijos gavimo dienos. Pretenziją pateikusiam lažybų ar totalizatoriaus dalyviui apie pretenzijos nagrinėjimo termino pratęsimą pranešama raštu per 2 darbo dienas nuo sprendimo pratęsti pretenzijos nagrinėjimo terminą priėmimo dienos ir nurodomos termino pratęsimo priežastys.
IV SKYRIUS
VALSTYBINĖ LAŽYBŲ IR TOTALIZATORIAUS ORGANIZAVIMO
PRIEŽIŪRA IR KONTROLĖ
PIRMASIS SKirsnis
BENDROSIOS NUOSTATOS
49 straipsnis. Priežiūros tarnyba
1. Lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą prižiūri ir kontroliuoja Priežiūros tarnyba.
50 straipsnis. Priežiūros tarnybos funkcijos
1. Priežiūros tarnyba, įgyvendindama šio įstatymo nuostatas:
1) nagrinėja prašymus ir su jais susijusius dokumentus, reikalingus lažybų veiklos licencijoms ir totalizatoriaus veiklos licencijoms ar jų dublikatams išduoti, lažybų veiklos licencijoms ir totalizatoriaus veiklos licencijoms patikslinti, sustabdyti ar panaikinti jų galiojimą;
2) išduoda (atsisako išduoti) lažybų veiklos licencijas ir totalizatoriaus veiklos licencijoms ar jų dublikatus, patikslina lažybų veiklos licencijas ir totalizatoriaus veiklos licencijoms, laikinai sustabdo ar panaikina jų galiojimą;
3) stebi, analizuoja, tikrina ir kitaip prižiūri, kaip asmenys laikosi šio ir kitų įstatymų bei teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą;
4) dalyvauja kartu su kitomis valstybės ir savivaldybių institucijomis vykdant lažybų ir totalizatoriaus kontrolės politiką, organizuojant, rengiant ir įgyvendinant valstybės lažybų ir totalizatoriaus kontrolės programas ir vykdo lažybų ir totalizatoriaus stebėseną;
5) kaupia ir sistemina mokslinę, techninę ir teisinę informaciją apie lažybų ir totalizatoriaus kontrolę;
6) teikia valstybės ir savivaldybių institucijoms metodinę ir informacinę pagalbą lažybų ir totalizatoriaus kontrolės organizavimo klausimais;
7) tvarko asmenų, pateikusių prašymą neleisti lošti, registrą (asmenų, pateikusių prašymą neleisti dalyvauti lažybose (virtualiosiose lažybose) ar totalizatoriuje (virtualiajame totalizatoriuje);
2. Priežiūros tarnybai kitais įstatymais ir Vyriausybės nutarimais gali būti pavestos atlikti ir kitos, šiame įstatyme nenustatytos, funkcijos.
3. Asmenys privalo netrukdyti Priežiūros tarnybai atlikti šio įstatymo jai nustatytas funkcijas. Priežiūros tarnybos teisėti reikalavimai, atliekant šio įstatymo nustatytas Priežiūros tarnybos funkcijas, yra privalomi visiems asmenims. Asmenys, trukdantys Priežiūros tarnybai atlikti jai priskirtas funkcijas, atsako šio įstatymo ir kitų įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka.
51 straipsnis. Priežiūros tarnybos teisės
1. Priežiūros tarnyba, atlikdama jai pavestas funkcijas, turi teisę:
1) gauti iš asmenų informaciją, susijusią su priežiūros funkcijų atlikimu ir reikalingą Priežiūros tarnybos tikslams įgyvendinti;
2) reikalauti iš asmenų, nepateikusių Priežiūros tarnybos prašomos informacijos, pateikti informaciją, susijusią su priežiūros funkcijų atlikimu ir reikalingą Priežiūros tarnybos tikslams įgyvendinti, ir nustatyti terminus, per kuriuos minėta informacija turi būti pateikta Priežiūros tarnybai;
3) pasitelkti savo funkcijoms atlikti specialistus ir ekspertus ar kitus kompetentingus asmenis ir suteikti jiems reikiamus įgaliojimus;
4) tirti ir nagrinėti šio įstatymo 52 straipsnyje nurodytus prašymus, atlikti lažybų ir totalizatoriaus dalyvio pretenzijų licencijos turėtojui ikiteisminį nagrinėjimą;
5) tirti ir nagrinėti šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimus;
6) atlikti asmenų, organizuojančių lažybas (virtualiąsias lažybas) ar totalizatorių (virtualų totalizatorių), patikrinimus;
7) rengti lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą reglamentuojančių teisės aktų projektus ir pagal kompetenciją priimti teisės aktus, susijusius su šio įstatymo įgyvendinimu;
8) nustačiusi, kad yra pažeistas lažybų ar totalizatoriaus dalyvių viešasis interesas, kad lažybų ar totalizatoriaus reglamente nustatytos lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) sąlygos yra nesąžiningos, ar nustačiusi kitą šio įstatymo ginamų teisių ir teisėtų interesų pažeidimą, įgyvendindama šio įstatymo 3 straipsnyje nustatytus principus, pateikti ieškinį (prašymą) viešajam interesui ginti ir (arba) įstoti į procesą savo iniciatyva, kad pateiktų išvadą byloje dėl lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimo tvarkos laikymosi (vykdymo);
9) sudaryti bendradarbiavimo ir keitimosi informacija sutartis su valstybių narių bei kitų užsienio valstybių kompetentingomis institucijomis ir įstaigomis, lažybų ir totalizatoriaus kontrolės, finansų ir kapitalo rinkos priežiūros, konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo institucijomis ir įstaigomis, kitomis Lietuvos Respublikos institucijomis ir įstaigomis;
10) taikyti šio ir kitų įstatymų nustatytas poveikio priemones asmenims, pažeidusiems šį įstatymą arba kitus teisės aktus, reglamentuojančius lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą;
12) nustatyti licencijų turėtojams privalomus nurodymus skaidraus lažybų ar totalizatoriaus veiklos organizavimo klausimais;
13) teikti licencijų turėtojams rekomendacijas dėl šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, tinkamo įgyvendinimo;
3. Priežiūros tarnybos teisę, nurodytą šio straipsnio 1 dalies 1 punkte, gali įgyvendinti ir Priežiūros tarnybos pirmininkas, kiekvienas Priežiūros tarnybos narys, Priežiūros tarnybos administracijos darbuotojas, atlikdamas patikrinimą. Priežiūros tarnybos prašomą informaciją, nurodytą šio straipsnio 1 dalies 1 punkte, asmenys Priežiūros tarnybai privalo pateikti per 30 kalendorinių dienų nuo pašymo gavimo dienos.
4. Asmenys privalo netrukdyti Priežiūros tarnybai įgyvendinti šio įstatymo jai nustatytų teisių. Priežiūros tarnybos teisėti reikalavimai, įgyvendinat šio įstatymo nustatytas Priežiūros tarnybos teises, yra privalomi visiems asmenims. Asmenys, trukdantys Priežiūros tarnybai įgyvendinti jai priskirtas teises, atsako šio įstatymo ir kitų įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka.
52 straipsnis. Priežiūros tarnybai pateikiamų prašymų tyrimas ir nagrinėjimas
1. Priežiūros tarnyba tiria ir nagrinėja šiuos prašymus:
1) bendrovių ir bendrovių filialų, ketinančių gauti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas, prašymus išduoti lažybų veiklos licencijas bei prašymus dėl licencijų patikslinimo ir licencijos dublikato išdavimo;
2) lažybų ir totalizatoriaus dalyvių ir lažybų dalyvių interesams atstovaujančių organizacijų prašymus apginti šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, nustatytas lažybų ir totalizatoriaus dalyvių teises ir teisėtus interesus;
3) licencijų turėtojų ir jų interesams atstovaujančių organizacijų prašymus, kad būtų apgintos šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, nustatytos licencijų turėtojų teisės ir teisėti interesai;
4) valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų prašymus ištirti ir išnagrinėti šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimus;
2. Šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytų asmenų prašymai tiriami ir nagrinėjami šio įstatymo II skyriaus antrajame skirsnyje nurodyta tvarka.
TREČIASIS SKIRSNIS
PRIEŽIŪROS TARNYBOS ATLIEKAMI PATIKRINIMAI
53 straipsnis. Priežiūros tarnybos atliekami patikrinimai
1. Priežiūros tarnyba turi teisę organizuoti ir atlikti patikrinimus:
1) bendrovių, pateikusių prašymus išduoti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas, ir bendrovių filialų, pateikusių prašymus išduoti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas;
2. Šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytų asmenų patikrinimus organizuoja ir atlieka Priežiūros tarnyba, kad nustatytų, ar pagal įstatymą leidžiama minėtiems asmenims išduoti lažybų veiklos licencijas ar totalizatoriaus veiklos licencijas. Šių asmenų patikrinimai atliekami šio įstatymo II skyriaus antrajame skirsnyje nurodyta tvarka ir šiems patikrinimams šio įstatymo 55–62 straipsnių nuostatos netaikomos.
3. Šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nurodytų asmenų patikrinimus organizuoja ir atlieka Priežiūros tarnyba, kad nustatytų, kaip laikomasi šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą. Šių asmenų patikrinimų atlikimo taisykles tvirtina Priežiūros tarnyba. Šių asmenų patikrinimai atliekami šio įstatymo IV skyriaus trečiajame skirsnyje nustatyta tvarka.
54 straipsnis. Tikrintojų teisės ir pareigos atliekant patikrinimą
1. Atlikdami patikrinimą, tikrintojai turi teisę:
1) gauti paaiškinimus žodžiu ar raštu iš pareiškėjų, tikrinamų asmenų, jų atstovų, vadovų ir darbuotojų;
2) reikalauti, kad šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyti asmenys atvyktų į Priežiūros tarnybos tarnybines patalpas duoti paaiškinimų;
3) laisvai įeiti, apžiūrėti ir atlikti patikrinimą tikrinamų juridinių asmenų naudojamose negyvenamosios paskirties patalpose ir (arba) teritorijose jų darbo metu;
4) laikinai, ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų, paimti tikrinamų juridinių asmenų dokumentus (originalus) ir daiktus, kurie gali būti panaudojami kaip pažeidimo įrodymai, surašę Priežiūros tarnybos patvirtintos formos dokumentų arba daiktų paėmimo aktą;
5) peržiūrėti, išreikalauti arba pasidaryti tikrinimui atlikti reikalingų apskaitos dokumentų, sutarčių, įsakymų bei kitų tikrinamų juridinių asmenų dokumentų ir informacijos (įskaitant kompiuteriuose ir kitose informacijos laikmenose esančią informaciją, taip pat ir susijusią su komercinėmis paslaptimis) kopijas;
6) gauti dokumentus ir informaciją apie tikrinamų asmenų ūkines operacijas arba jų kopijas iš asmenų, neatsižvelgiant į jų pavaldumą, taip pat iš valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų;
7) gauti iš kredito ir finansų įstaigų informaciją, pažymas apie finansines operacijas, susijusias su tikrinamais asmenimis, arba šių dokumentų kopijas;
3. Tikrintojai, prieš atlikdami šio straipsnio 1 dalyje nurodytus veiksmus, turi prisistatyti, pateikti tarnybinį pažymėjimą ir Priežiūros tarnybos išduotą dokumentą, kuriuo patvirtinami jų įgaliojimai, patikrinimo tikslas, terminas, ir nurodyti, kokius patikrinimo veiksmus jie atliks.
4. Tikrintojų teisėti reikalavimai, atliekant šio straipsnio 1 dalyje nurodytus patikrinimo veiksmus, yra privalomi visiems asmenims ir juridinių asmenų valdymo organų bei administracijos darbuotojams. Už šių reikalavimų nevykdymą asmenys atsako šio įstatymo ir kitų įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka.
55 straipsnis. Patikrinimo veiksmų eigos ir rezultatų fiksavimas
56 straipsnis. Patikrinimo pabaigimas
1. Tikrintojas (tikrintojai) turi atlikti patikrinimą ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo patikrinimo pradžios. Priežiūros tarnybos motyvuotu sprendimu kiekvieną kartą šį terminą gali pratęsti, tačiau bendras patikrinimo atlikimo terminas negali būti ilgesnis kaip 150 kalendorinių dienų nuo patikrinimo pradžios.
2. Tikrintojas (tikrintojai), atlikęs (atlikę) patikrinimą, surašo išvadą ir visą patikrinimo metu surinktą medžiagą bei surašytą išvadą (toliau – patikrinimo medžiaga) perduoda nagrinėti Priežiūros tarnybai, o surašytą išvadą per 2 darbo dienas nuo išvados surašymo dienos išsiunčia tikrinamajam asmeniui ir pareiškėjui.
3. Patikrinimas baigiamas Priežiūros tarnybai priėmus vieną iš šio įstatymo 57 straipsnio 1 dalies 1, 2 arba 3 punktuose nurodytų sprendimų.
4. Tikrintojui (tikrintojams) atliekant patikrinimą ir patikrinimo medžiagos nagrinėjimo Priežiūros tarnyboje metu tikrinamieji asmenys ir pareiškėjai turi teisę duoti paaiškinimus raštu ir žodžiu. Taip pat tikrinamasis asmuo ir pareiškėjas turi teisę susipažinti su patikrinimo medžiaga, išskyrus dokumentus, kuriuose yra valstybės ar kito juridinio asmens komercinių paslapčių (tokiais atvejais reikia šio juridinio asmens sutikimo) ar tokiuose dokumentuose esančių duomenų paviešinimą draudžia teisės aktai.
5. Priežiūros tarnybai priėmus šio įstatymo 57 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodytą sprendimą, papildomą patikrinimą tikrintojas (tikrintojai) turi atlikti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo minėto sprendimo priėmimo dienos. Priežiūros tarnyba motyvuotu sprendimu kiekvieną kartą šį terminą gali pratęsti, tačiau bendras papildomo patikrinimo atlikimo terminas negali būti ilgesnis kaip 60 kalendorinių dienų nuo papildomo patikrinimo pradžios.
6. Priežiūros tarnyba nagrinėja patikrinimo medžiagą tikrinamajam asmeniui ir pareiškėjui dalyvaujant. Tikrinamajam asmeniui ir pareiškėjui raštu pranešama apie patikrinimo medžiagos nagrinėjimą ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki patikrinimo medžiagos nagrinėjimo dienos. Nesant minėtų asmenų Priežiūros tarnyba gali nagrinėti patikrinimo medžiagą ir priimti sprendimą tik tais atvejais, kai yra duomenų, kad tiems asmenims buvo tinkamai ir laiku pranešta apie patikrinimo medžiagos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu jiems buvo suteikta galimybė duoti paaiškinimus ir susipažinti su patikrinimo išvadomis.
57 straipsnis. Priežiūros tarnybos sprendimai išnagrinėjus patikrinimo medžiagą
1. Priežiūros tarnyba, išnagrinėjusi patikrinimo medžiagą, turi teisę priimti vieną iš šių sprendimų:
1) konstatuoti, kad yra šio įstatymo ir (arba) kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų organizavimą, pažeidimas, ir (ar) taikyti šio įstatymo nustatytas poveikio priemones;
2) konstatuoti, kad yra šio įstatymo ir (arba) kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimas, ir šio įstatymo 59 straipsnyje nurodytais atvejais, atsisakyti taikyti poveikio priemones;
3) konstatuoti, kad nėra šio įstatymo ir (arba) kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimo;
2. Priežiūros tarnybos sprendime turi būti nurodytos šio įstatymo ir (arba) kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimo aplinkybės, pažeidėjo kaltės įrodymai, pažeidėjo ir kitų asmenų paaiškinimai, pateikti Priežiūros tarnybai, jų įvertinimas ir kiti įrodymai, kuriais grindžiamos išvados, priimamo sprendimo motyvai ir teisinis pagrindas.
3. Priežiūros tarnybos sprendimas per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčiamas tikrinamajam asmeniui ir pareiškėjui.
4. Priežiūros tarnybos sprendimai, nurodyti šio straipsnio 1 dalyje, po 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos, o apskundus sprendimą – nuo pranešimo apie skundo nepatenkinimą dienos, nepažeidžiant įstatymais garantuoto asmens privataus gyvenimo neliečiamumo ir neatskleidžiant valstybės ar kito juridinio asmens komercinių paslapčių, privalo būti paskelbti Priežiūros tarnybos interneto svetainėje. Šie sprendimai privalo būti Priežiūros tarnybos interneto svetainėje, kol nepasibaigs šio įstatymo 61 straipsnyje nurodyti terminai, jei buvo taikytos poveikio priemonės, o kiti sprendimai privalo būti Priežiūros tarnybos interneto svetainėje skelbiami Priežiūros tarnybos nustatytais terminais.
58 straipsnis. Priežiūros tarnybos taikomos poveikio priemonės
1. Priežiūros tarnyba, nustačiusi, kad asmenys pažeidė šį įstatymą ir (arba) kitus teisės aktus, reglamentuojančius lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, vadovaudamasi teisinės valstybės principais ir atsižvelgdama į pažeidimo, dėl kurio taikoma poveikio priemonė, pobūdį, trukmę, asmens kaltę, poveikio priemonės proporcingumą pažeidimui, šio pažeidimo ir taikomos priemonės padarinius asmeniui, kuriam taikoma poveikio priemonė, ir į atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, turi teisę:
1) reikalauti iš asmenų, pažeidusių šį įstatymą ir (arba) kitus teisės aktus, reglamentuojančius lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, nutraukti neteisėtą veiklą ir nustatyti terminą, per kurį jie turi įvykdyti šį reikalavimą;
2) įspėti licencijų turėtojus dėl jų veiklos trūkumų ir (arba) pažeidimų ir (arba) reikalauti, kad jie per Priežiūros tarnybos nustatytą terminą pašalintų šiuos trūkumus ir (arba) pažeidimus;
3) reikalauti, kad per Priežiūros tarnybos nustatytą terminą licencijų turėtojai atliktų Priežiūros tarnybos nurodytus veiksmus, atkuriančius ankstesnę padėtį, buvusią iki teisės pažeidimo, ar pašalinančius pažeidimo pasekmes, ir pašalintų pažeidimo priežastis;
4) įspėti licencijų turėtojus apie galimą licencijų galiojimo sustabdymą ir nustatyti terminus, per kuriuos jie turi pašalinti pažeidimus;
2. Kiti įstatymai gali nustatyti ir kitas, šiame įstatyme nenustatytas, Priežiūros tarnybos taikomas poveikio priemones.
3. Poveikio priemonės paskyrimas neatleidžia nuo pareigos, už kurios nevykdymą paskirta poveikio priemonė, vykdymo.
59 straipsnis. Poveikio priemonių taikymo terminai
1. Asmenims šio įstatymo 58 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3 ir 4 punktuose nurodytos poveikio priemonės gali būti taikomos ne vėliau kaip per 1 metus nuo teisės pažeidimo nustatymo dienos (nuo šio įstatymo 57 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyto Priežiūros tarnybos sprendimo priėmimo dienos).
2. Asmenims šio įstatymo 58 straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodytos poveikio priemonės gali būti taikomos ne vėliau kaip per 2 metus nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, esant tęstiniam teisės pažeidimui, – nuo paskutinių neteisėtų veiksmų atlikimo dienos, o esant trunkamam pažeidimui – nuo pažeidimo nustatymo dienos (nuo šio įstatymo 57 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyto Priežiūros tarnybos sprendimo priėmimo dienos).
3. Asmenims šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytos poveikio priemonės negali būti taikomos, jei teisės pažeidimas buvo baigtas anksčiau kaip prieš 2 metus, o už trunkamus teisės pažeidimus poveikio priemonės negali būti taikomos, kai teisės pažeidimo nustatymo metu trunkamas teisės pažeidimas buvo baigtas anksčiau kaip prieš 2 metus.
60 straipsnis. Komercinių paslapčių apsauga
1. Priežiūros tarnybos nariai ir jos administracijos darbuotojai privalo saugoti patikrinimo metu sužinotas tikrinamojo ar kito asmens komercines paslaptis ir be tikrinamojo ar kito asmens sutikimo naudoti jas tik tiems tikslams, dėl kurių jos buvo pateiktos.
61 straipsnis. Terminas, kuriam pasibaigus laikoma, kad asmeniui nebuvo paskirta poveikio priemonė
Jeigu asmuo per 2 metus nuo tos dienos, kai jam buvo paskirta poveikio priemonė, nepadarė naujo šio įstatymo ir (arba) kito teisės akto, reglamentuojančio lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimo, laikoma, kad jam nebuvo paskirta poveikio priemonė.
62 straipsnis. Atsakomybę lengvinančios ir sunkinančios aplinkybės
1. Šiame įstatyme atsakomybę lengvinančiomis aplinkybėmis laikomas savanoriškas pažeidimą padariusio asmens kelio užkirtimas žalingiems to pažeidimo padariniams, pagalba Priežiūros tarnybai fiksuojant pažeidimą, nuostolių ar padarytos žalos atlyginimas.
2. Šiame įstatyme atsakomybę sunkinančiomis aplinkybėmis laikomas asmens kliudymas Priežiūros tarnybai atlikti patikrinimą, padaryto pažeidimo slėpimas, pažeidimo tęsimas nepaisant Priežiūros tarnybos reikalavimo nutraukti neteisėtus veiksmus arba pakartotinai per 1 metus padarytas koks nors šio įstatymo ir (arba) kitų teisės aktų, reglamentuojančių lažybų (virtualiųjų lažybų) ir totalizatoriaus (virtualiojo totalizatoriaus) organizavimą, pažeidimas, už kurį asmeniui jau buvo taikytos šiame įstatyme nustatytos poveikio priemonės.”
63 straipsnis. Įstatymo taikymas
1. Šio įstatymo nuostatos taikomos teisiniams santykiams, atsirandantiems jam įsigaliojus, išskyrus šiame įstatyme nustatytas išimtis.
2. Teisiniams santykiams, atsiradusiems iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, šio įstatymo nuostatos taikomos toms teisėms ir pareigoms, kurios atsiranda jam įsigaliojus, taip pat toms teisėms ir pareigoms, kurios, nors ir atsirado iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, bet įgyvendinamos jam įsigaliojus.
3. Iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos pradėtoms ir neužbaigtoms iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos administracinėms ir teisminėms procedūroms nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos taikomos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusių įstatymų materialinės teisės normos, išskyrus šiame ir 64 straipsnyje nustatytas išimtis.
4. Bendrovės, turėjusios licencijas, išduotas pagal Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymą, galiojusį iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, įsigaliojus šiam įstatymui tampa licencijos, suteikiančios teisę vykdyti lažybų veiklą arba totalizatoriaus veiklą, turėtojais. Priežiūros tarnyba savo nustatyta tvarka šioje dalyje nurodytiems asmenims per 2 mėnesius nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos jų turimas licencijas neatlygintinai pakeičia į šiame įstatyme nustatytas licencijas.
5. Bendrovės, turėjusios licencijas išduotus pagal Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymą, galiojusį iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, įsigaliojus šiam įstatymui neatitinkančios licencijos turėtojui nustatytų reikalavimų, per 1 metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos privalo pertvarkyti savo veiklą pagal šį įstatymą (išskyrus šio straipsnio 6 dalyje nurodytus atvejus). Priežiūros tarnyba panaikina licencijų galiojimą bendrovėms, nepertvarkiusioms savo veiklos pagal šį įstatymą.
6. Bendrovės, turėjusios licencijas, išduotus pagal Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymą, galiojusį iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, per 1 metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos privalo pertvarkyti savo lažybų ir totalizatoriaus punktus į statymų punktus pagal šį įstatymą.
7. Procedūroms, susijusioms su prašymais išduoti licencijas ar jų dublikatus, patikslinti licencijas ar panaikinti jų galiojimą, pradėtoms ir neužbaigtoms iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos taikomos šio įstatymo nuostatos.
8. Asmenys, pateikę prašymus išduoti licencijas iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, bet iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos negavę licencijos ir patalpos, kuriose iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos buvo ketinama atidaryti lažybų ar totalizatoriaus punktus, bet iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos lažybų ar totalizatoriaus punktai nebuvo atidaryti, nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos turi atitikti šio įstatymo nuostatas.
64 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas
2. Šiame įstatyme nustatytos sumos, nurodytos eurais, įsigalioja nuo euro įvedimo Lietuvos Respublikoje dienos.
3. Nuo šio įstatymo įsigaliojimo lažyboms (virtualiosioms lažyboms) ir totalizatoriui (virtualiajam totalizatoriui) Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymo nuostatos netaikomos.