LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NUOSTATŲ PAŽEIDIMŲ SVARSTANT TABAKO, TABAKO GAMINIŲ IR SU JAIS SUSIJUSIŲ GAMINIŲ KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. I-1143 11 IR 26 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTĄ NR. XIVP-3847(2)
2024-11-11 Nr. 101-I-41
Vilnius
Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Aušrinė Norkienė, Andrius Bagdonas, Irena Haase, Silva Lengvinienė, Kazys Starkevičius, Rita Tamašunienė, Artūras Žukauskas, gavusi Nacionalinės elektroninių cigarečių asociacijos (toliau – Asociacija) skundą dėl galimų Seimo statuto pažeidimų Seimo Sveikatos reikalų komitete (toliau – SRK) svarstant Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 11 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3847(2) (toliau – Projektas) ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatomis, teikia šią išvadą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
2024 m. spalio 7 d. Seimo narys Antanas Matulas pateikė pasiūlymą Projektui. Šiam pasiūlymui 2024 m. spalio 16 d. SRK pritarė. Kiti pasiūlymai Projektui nebuvo aplamai svarstyti, nors jie buvo registruoti anksčiau. SRK išvadoje dėl Projekto buvo nurodyta: „Pritarus Seimo nario A. Matulo pasiūlymui, kuris labiau atspindėjo įstatymo projekto teikėjo siekius dėl elektroninių cigarečių prieinamumo nepilnamečiams problemos sprendimo būdų Komitete nutarta nebebalsuoti dėl kitų Seimo narių alternatyvių pasiūlymų, kurie prieštarauja pasiūlymui, kuriam pritarta“
Pasak Asociacijos, tokiu būdu buvo pažeista pasiūlymų svarstymo tvarka (eiliškumas) bei išimtinai apsvarstytas vieno Seimo nario, t. y. A. Matulo, pasiūlymas, nors SRK posėdyje komiteto nariai aiškiai išreiškė nuomonę, kad turėtų būti svarstomi ir kitų Seimo narių pateikti pasiūlymai.
2024 m. spalio 17 d. Seimo plenariniame posėdyje svarstant pasiūlymus Projektui buvo pritarta Seimo narės M. Danielės pasiūlymui ir nepritarta Seimo nario A. Matulo 2024 m. spalio 7 d. pasiūlymui.
2024 m. spalio 31 d. Seimo narys A. Matulas Projekto priėmimo stadijoje registravo naują pasiūlymą, kurio turinys yra tapatus ankstesniam Seimo nario pasiūlymui ir prieštaraujantis Seimo narės M. Danielės pasiūlymui, kuriam pritarė Seimas.
Asociacija prašo įvertinti, ar 2024 m spalio 16 d. SRK posėdyje svarstant Projektą ir pasiūlymus jam nebuvo pažeisti Seimo statuto 149 straipsnio 2 dalis ir 150 straipsnio 1 dalies 2 punktas, taip pat pasiūlymų svarstymo eiliškumas (svarstant pasiūlymus ne pagal registracijos datą). Taip pat prašyta įvertinti, ar Projekto priėmimo stadijoje registruojant naują 2024 m. spalio 31 d. pasiūlymą Projektui, kuris keičia Seimo svarstymo stadijoje pritartą pasiūlymą ir yra tapatus ankstesniam Seimo nario siūlymui, kuriam nepritarta Projekto svarstymo stadijoje, jo svarstymas pagrindiniame komitete neprieštarauja Seimo statuto reikalavimams.
Komisija tyrimą atlieka tik dėl skunde nurodytų aplinkybių.
2024 m. lapkričio 6 d. Komisijos posėdyje SRK pirmininkas A. Matulas paaiškino, kad Seimo narė M. Danielė registravo du pasiūlymus Projektui, kurie buvo ne visa apimantys, iškreipiantys Projekto autoriaus tikslus. Jo paties teiktas pasiūlymas buvo suderintas su Projekto autoriumi, atsakinga ministerija ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu.
2024 m. spalio 16 d. SRK posėdyje komiteto pirmininkas informavo SRK narius, jog yra registruoti trys papildomi pasiūlymai Projektui, kuriuos būtina apsvarstyti iki Projekto svarstymo Seimo posėdyje. Komiteto nariai balsuodami nutarė pasiūlymų svarstymą pradėti nuo Seimo nario A. Matulo registruoto pasiūlymo. Kadangi Seimo nario A. Matulo pasiūlymui buvo pritarta, kitų pasiūlymų svarstymas neteko prasmės.
Seimas 2024 m. spalio 17 d. pritarė M. Danielės pasiūlymui, tokiu būdu buvo nepritarta Seimo nario A. Matulo pasiūlymui.
2024 m. spalio 31 d. Seimo narys A. Matulas kartu su Seimo nariais L. Slušniu ir R. Šalaševičiūte registravo naują pasiūlymą Projektui, kuriam SRK pritarė 2024 m. lapkričio 6 d. posėdyje.
2024 m. spalio 16 d. SRK posėdyje komiteto pirmininkas pasiūlė pakeisti balsavimo dėl pasiūlymų eiliškumą. M. Danielė paklausė, ar tai reikštų, jog paskui nebebus balsuojama dėl kitų pasiūlymų, į ką SRK pirmininkas atsakė, jog pritarus jo pasiūlymui, dėl kitų nebebūtų balsuojama, kadangi šie pasiūlymai prieštarauja vieni kitiems. Tokiam siūlymui pasisakydama pritarė J. Sejonienė, taip pat antrino Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Darius Urbonas.
SRK pritarė, jog pirmasis būtų svarstomas Seimo nario A. Matulo registruotas pasiūlymas (7 SRK nariai balsavo už, 1 – prieš, nė vienas nesusilaikė). Seimo nario A. Matulo pasiūlymui buvo pritarta: už – 8, prieš – 1, susilaikė – 0.
SRK narės Jurgita Sejonienė ir Monika Navickienė išreiškė norą, jog būtų balsuojama ir dėl kitų pasiūlymų. SRK pirmininkas paaiškino, kad dėl Seimo narių M. Danielės ir J. Sejonienės pasiūlymų balsuoti nebėra galimybės, kadangi šie pasiūlymai savo esme prieštarauja jau priimtam pasiūlymui.
2024 m. spalio 17 d. Seimo plenariniame posėdyje buvo balsuojama dėl Seimo narės M. Danielės pasiūlymo ir jam buvo pritarta balsų dauguma: už – 57, prieš – 4, susilaikė 22.
2024 m. spalio 31 d. Seimo nariai A. Matulas, L. Slušnys ir R. Šalaševičiūtė registravo naują pasiūlymą Projektui (priešingą Seimo narės M. Danielės pasiūlymui, kuriam pritarė Seimas), kuriam SRK pritarė balsų dauguma 2024 m. lapkričio 6 d. posėdyje.
Teisės aktų projektų svarstymą pagrindiniame komitete reglamentuoja Seimo statuto dvidešimt pirmasis skirsnis.
Seimo statuto 149 straipsnio 2 dalis numato, kad komiteto posėdyje svarstomi tik tie asmenų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pateikti pasiūlymai ir pastabos dėl įstatymo projekto, kurie buvo pateikti likus ne mažiau kaip 2 valandoms iki komiteto posėdžio.
Seimo statuto 150 straipsnio 1 dalis nustato, jog Svarstymo pagrindiniame komitete metu turi būti priimtas vienas iš šių sprendimų, kuris pateikiamas projekto svarstymui Seimo posėdyje:
1) pritarti iniciatorių pateiktam arba komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms;
2) pritarti arba nepritarti įstatymų leidybos iniciatyvos teisę turinčių asmenų pateiktoms pataisoms dėl įstatymo projekto (pataisos, kurioms pritarta, įtraukiamos į komiteto patobulintą įstatymo projektą; visos iš šių asmenų gautos pataisos įtraukiamos į komiteto išvadas);
3) daryti svarstymo komitete pertrauką ir grąžinti įstatymo ir išvadų projektus tobulinti išvadų rengėjams, kurie turi atlikti komiteto nurodytus veiksmus;
4) paskelbti projektą visuomenei svarstyti;
5) grąžinti projektą iniciatoriams patobulinti;
6) projektą atmesti.
Seimo statuto 152 straipsnio 8 dalis nustato:
„8. Pataisos dėl atskiro įstatymo straipsnio svarstomos ir priimamos tokia tvarka:
1) pranešėjas paskelbia gautus raštu pasiūlymus pakeisti visą straipsnį, pakeisti kai kuriuos straipsnio teiginius, papildyti straipsnį, išbraukti kai kuriuos straipsnio teiginius; taip pat kiekvieną iš jų gali trumpai pakomentuoti (iki 2 minučių);
2) sprendimai dėl pateiktų pasiūlymų priimami balsuojant. Kai dėl to paties straipsnio yra keletas pasiūlymų, balsuojama pagal šios dalies 1 punkte nurodytų pasiūlymų eilę, o nurodytoje eilėje - pagal pasiūlymų pateikimo tvarką. Dėl pataisos papildymų ar pataisymų balsuojama anksčiau negu dėl pačios pataisos;
3) pateikėjas prieš balsavimą gali savo pasiūlymą atšaukti;
4) pasiūlymų, prieštaraujančių anksčiau priimtiesiems, posėdžio pirmininkas neteikia balsuoti;
5) kai pranešėjas paskelbia, kad pagrindinis komitetas yra apsvarstęs pasiūlymą ir jį priima, dėl jo galima nebalsuoti, jeigu dėl to nėra prieštaraujančių Seimo narių;
6) balsuojama dėl viso straipsnio.“
Seimo statutas nereglamentuoja pasiūlymų svarstymo eiliškumo teisės akto projektus svarstant Seimo komitetuose ir komisijose.
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. 2024 m. spalio 16 d. SRK posėdyje balsų dauguma buvo pritarta siūlymui pakeisti balsavimo dėl pasiūlymų Projektui eiliškumą ne pagal jų registravimo datą, tačiau pradėti nuo Seimo nario A. Matulo pasiūlymo.
2. Balsų dauguma pritarus Seimo nario A. Matulo pasiūlymui, Seimo narių M. Danielės ir J. Sejonienės pasiūlymų, kaip prieštaraujančiu savo esme priimtam pasiūlymui, svarstymas neteko prasmės.
3. 2024 m. spalio 17 d. Seimas plenariniame posėdyje balsų dauguma pritarė Seimo narės M. Danielės pasiūlymui, tokiu būdu nepritardamas Seimo nario A. Matulo pasiūlymui.
4. 2024 m. spalio 31 d. Seimo nariai A. Matulas, L. Slušnys, R. Šalaševičiūtė registravo naują pasiūlymą Projektui, kuriam balsų dauguma SRK pritarė 2024 m. lapkričio 6 d. posėdyje.
Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatomis, nusprendė:
1. Svarstant Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 11 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3847(2) ir registruojant bei svarstant pasiūlymus šiam Projektui Lietuvos Respublikos Seimo statuto nuostatos pažeistos nebuvo.
2. Siūlyti Lietuvos Respublikos Seimui nustatyti pasiūlymų projektams svarstymo tvarką komitetuose ir komisijose, siekiant užtikrinti jų svarstymo eiliškumą.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė