Atspausdinta iš e-seimas.lrs.lt

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJA

      TEISĖS DEPARTAMENTAS

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽIMTUMO RĖMIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2006-06-02  Nr. XP-1232(3)

Vilnius   

 

  Alternatyvių projektų Teisės departamente negauta.

  Vertinant projektą pagal jo santykį su Konstitucija, galiojančiais įstatymais bei juridinės technikos taisyklėmis teiktinos šios pastabos:

          1. Projekto 1 straipsnio dalyje nurodoma, kad šis įstatymas nustato ieškančių darbo asmenų užimtumo rėmimo sistemos teisinius pagrindus, tikslą, uždavinius ir t.t. Sąvoka “ieškantys darbo asmenys” vartojama projekto nuostatose (3 straipsnio 2 dalies 2 punktas, 12 straipsnis, 13 straipsnio 1 dalis, 14 straipsnio 2 dalies 1 punktas, 15 straipsnio 1 dalis ir kt.) Tačiau šios sąvokos apibrėžimas projekte nepateikiamas. Todėl nevisai aiškus subjektų, kuriems taikytinas įstatymas, ratas. Iš projekto 12 straipsnio 2 dalies, numatančios, kad “ieškančių darbo asmenų registravimo ir apskaitos <...> sąlygas ir tvarka nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija”, darytina prielaida, jog sąvokos “ieškantys darbo asmenys” turinys gali būti atskleistas poįstatyminiame teisės akte, kas būtų ydinga teisės aktų hierarchijos požiūriu.

          Kita vertus, pvz., iš projekto 19 straipsnyje vartojamos formuluotės “konsultavimas vykdomas siekiant padidinti ieškančių darbo asmenų motyvaciją įsidarbinti <...>” galima būtų suprasti, jog ieškantys darbo asmenys, šio projekto nuostatų kontekste, yra nedirbantys (t.y. neturintys darbo) asmenys. Tokia pat išvada darytina pvz., iš projekto 28 straipsnio 1 dalies nuostatos.

Taip pat pažymėtina, kad kai kuriose projekto nuostatose (pvz. 28, 32, 33 straipsniuose) sąvokos “ieškantys darbo asmenys” ir “bedarbiai” vartojamos kaip sinonimai. Todėl siekiant tiesinio reguliavimo aiškumo, siūlytina sąvoką “ieškantys darbo asmenys” apibrėžti šiame projekte.

2. Projekto 4 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyta, kad darbo rinkoje papildomai remiami asmenys yra “neįgalieji, kuriems nustatytas 20-40 procentų darbingumo lygis <...>”. Atkreiptinas dėmesys, kad Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad “darbingumo lygis nustatomas įvertinus asmens sveikatos būklę ir galimybes atlikti turimos kvalifikacijos darbus, įgyti naują kvalifikaciją ar dirbti darbus, nereikalaujančius profesinės kvalifikacijos <...>”, o šio straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodyta, jog “jei asmeniui nustatoma 0–25 procentų darbingumo, asmuo laikomas nedarbingu”. Todėl projekto 4 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostata iš dalies reikštų, kad darbo rinkoje būtų papildomai remiami nedarbingi asmenys.

3. Projekto 4 straipsnio 1 dalies 7 punkte įvardytina “motina (įmotė)”, atsižvelgiant į tai, kad šioje projekto nuostatoje įvardijamas “tėvas (įtėvis)”.

          4. Kažin, ar 6 straipsnio 1 punkto neatsisakytina kaip perteklinio, kadangi jame iš esmės įvardijama Vyriausybės įstatymų leidybos iniciatyvos teisė, kuri įtvirtinta Konstitucijos 68 straipsnio 1 dalyje.

          5. Projekto 33 straipsnio 3 dalyje žodžių “Lietuvos Respublikos smulkaus ir vidutinio verslo įstatyme nurodyta” atsisakytina kaip perteklinių, kadangi mikroįmonė Smulkaus ir vidutinio verslo įstatyme tik apibrėžiama ( o ne nurodyta).

6. Projekto 33 straipsnio 2 dalies antrajame sakinyje vartojama sąvoka “einamosios įmokos” keistina nurodant tiesiog “įmokas”.

7. Projekto 42 ir 44 straipsniuose nurodytą datą – 2006 m. birželio 1 d. – reikėtų tikslinti.

 

 

 

Teisės departamento vyresnioji patarėja                                                             Jurgita Meškienė

 

Sutinku:        

Teisės departamento direktorė                                                                               Ona Buišienė