Atspausdinta iš e-seimas.lrs.lt

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJA

 

Biudžetinė įstaiga, Gedimino pr. 30, LT-01104 Vilnius,

tel. (8 5) 266 2984, faks. (8 5) 262 5940, el. p. rastine@tm.lt,

atsisk. sąskaita LT267044060000269484 AB SEB bankas, banko kodas 70440.

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188604955

 

 

2017-           Nr.

Į 2017-03-22 Nr.  11-3

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai

Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai

Lietuvos savivaldybių asociacijai

Valstybės įmonei Registrų centrui

 

DĖL ĮSTATYMŲ PROJEKTŲ TEIKIMO IŠVADOMS/NUOMONEI GAUTI

 

Vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. kovo 22 d. pasitarimo protokolą Nr. 11, kuriuo pavesta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai imtis priemonių panaikinti Europos Žmogaus Teisių Teismo 2007 m. rugsėjo 11 d. sprendime byloje L. prieš Lietuvą konstatuotą teisės spragą ir užtikrinti reikiamų gydymo paslaugų asmenims, turintiems lyties tapatumo sutrikimų, teikimą, teikiame derinti/nuomonei gauti Asmens lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo projektą (toliau – Lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo projektas) ir kartu su juo susijusius įstatymų projektus (toliau – įstatymų projektai).

Lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo projektu siekiama panaikinti minėtą teisės spragą – priimti Civilinio kodekso 2.27 straipsnio 2 dalyje nurodytą lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką nustatantį įstatymą. Pažymėtina, kad Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pažeidimas byloje L. prieš Lietuvą yra konstatuotas prieš 10 metų, o dėl ilgai užtrukusio Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo nevykdymo šiai bylai yra taikoma sustiprintos priežiūros procedūra. Per paskutinį Europos Tarybos Ministrų Komiteto posėdį buvo priimtas sprendimas, kuriuo Lietuvos institucijos buvo paragintos parengti minėtos teisės spragos pašalinimui būtinus teisės aktus ir pateikti juos Seimui be nepagrįsto delsimo.

Sureguliavus asmens lytinės tapatybės pripažinimo teisinius santykius, translyčiai asmenys galės įgyvendinti savo teisėtus lūkesčius, bus garantuota jų teisė į orumą ir veiksminga teisės į privatų gyvenimą apsauga. Be to, šiame projekte numatytas teisinis reguliavimas užtikrins Lietuvos teisės sistemos darną tarptautinių translyčių asmenų žmogaus teisių apsaugos standartų ir nacionalinių teismų praktikos, kurioje yra išvystyta galimybė translyčiams asmenims įtvirtinti lytinės tapatybės pripažinimą jo nesiejant su negrįžtamu medicininiu lyties požymių pakeitimu, atžvilgiu. Taigi, siekiant užtikrinti greitą, skaidrią ir prieinamą asmens lytinės tapatybės įtvirtinimo procedūrą Lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo projekte numatytas įrašų civilinės būklės aktuose pakeitimas administracine tvarka. Asmens lytinės tapatybės įtvirtinimas teismine tvarka yra numatytas tik nepilnamečių asmenų (nuo 16 metų, esant tėvų (rūpintojų) sutikimui – nuo 14 metų) atžvilgiu bei tais atvejais, kai asmuo siekia susigrąžinti su savo biologine lytimi susijusį identitetą. Detaliau teikiamų derinti įstatymų projektų rengimo priežastys, siekiami tikslai, numatomo teisinio reguliavimo priemonės, jų pasekmės bei kita su įstatymų projektais susijusi aktuali informacija nurodyti aiškinamajame rašte.

Įstatymų projektai neprieštarauja Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programai, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. XIII-82 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“.

Įstatymų projektai neperkelia ir neįgyvendina Europos Sąjungos teisės aktų nuostatų.

Įstatymų projektai nėra notifikuotini Europos Komisijai pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimo Nr. 617 „Dėl Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisyklių patvirtinimo“ reikalavimus.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 15 straipsnio 3 dalimi ir Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 276 „Dėl Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo metodikos patvirtinimo“, 36 punktu, įstatymų projektų numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimas rezultatai pateikiami aiškinamajame rašte.

Įstatymų projektams į teisės sistemą įtraukti kitų teisės aktų priimti nereikės.

Įstatymų projektuose vartojamos sąvokos ir jas įvardijantys terminai suderinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

Įstatymų projektai paskelbti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS), kur su jais gali susipažinti suinteresuotos institucijos ir visuomenė. Kitų konsultavimosi su visuomene būdų nenumatoma.

Įstatymų projektus parengė teisingumo ministro 2017 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. 1R-129 „Dėl darbo grupės sudarymo“ sudaryta darbo grupė, kuriai buvo pavesta parengti teisės aktų projektus, susijusius su teisės į lytinės tapatybės teisinį pripažinimą teisiniu reglamentavimu. Galutinius įstatymų projektų tekstus ir jų aiškinamąjį raštą parengė Teisingumo ministerija.

PRIDEDAMA:

1.        Lietuvos Respublikos asmens lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo projektas,  5 lapai;

2.        Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.18 ir 2.27 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas ir jo lyginamasis variantas, 2 lapai;

3.        Lietuvos Respublikos civilinės būklės aktų registravimo įstatymo Nr. XII-2111 12 straipsnio pakeitimo, VII skyriaus pavadinimo pakeitimo ir įstatymo papildymo 24-1 straipsniu įstatymo projektas  ir jo lyginamasis variantas, 2 lapai;

4.        Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 442 straipsnio pakeitimo ir kodekso papildymo XXVIII -1 skyriumi įstatymo projektas ir jo lyginamasis variantas, 8 lapai;

5.        Įstatymų projektų aiškinamasis raštas, 8 lapai.

 

 

 

 

Teisingumo ministrė

Milda Vainiutė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natalija Žilinskienė, (8 5) 266 2934, el. p. natalija.zilinskiene@tm.lt

Lina Urbaitė, (8 5) 266 2992, el. p. lina.urbaite@tm.lt                                                          Originalas nebus siunčiamas