NACIONALINĖ MOKĖJIMO AGENTŪRA
PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai
Gedimino pr. 19
01103 Vilnius
2024-03- Nr. BR6-
Į 2025-02-17 Nr. 25-2647
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, išnagrinėjusi Teisės aktų informacinėje sistemoje 2025 m. vasario 17 d. pateiktą derinti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymo „Dėl žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 20 d. įsakymo Nr. 3D-92 „Dėl Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą Nr. 25-2647 (toliau – Taisyklių projektas), siekdama užtikrinti tinkamą ir efektyvų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 20 d. įsakymo Nr. 3D-92 „Dėl Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklių) įgyvendinimą, teikia šias pastabas bei pasiūlymus:
1. Siūlome reikalavimą auginti eilėmis taikyti tik daržovėms ir pakeisti Taisyklių projekto 19.2 papunktį, pašalinant iš šio papunkčio reikalavimą dėl auginimo eilėmis, bei jį išdėstyti taip:
„19.2. deklaruojant bendrai 2 ha ir didesnį vaisių, uogų, daržovių atvirame grunte ar 1 ha ir didesnį moliūgų, cukinijų, juodųjų serbentų, obelų, ridikų ar riešutų plotą, ar bet kokį Klasifikatoriaus V grupės daugiamečių sodinių plotą, deklaruojamą ne daugiamečių sodinių plote žemės ūkio naudmenų sluoksnyje, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pirmo derliaus nuėmimo, tačiau ne vėliau nei iki einamųjų metų spalio 1 d., mobiliąja programa „NMA agro“ pateikti nuotraukas iš kiekvieno lauko kelių skirtingų vietų, kur aiškiai matytųsi užaugintas derlius (šakniavaisių atveju − jų šaknys) ir bendras lauko vaizdas. Tais atvejais, kai užauginto derliaus nėra, tačiau nuotraukose matomi, pvz., gyvi, nenudžiūvę vaismedžiai, jauni sodinukai (tačiau tame pačiame lauke deklaruojami ne trumpiau nei 3 m.), – tai nelaikoma nustatytų reikalavimų neatitiktimi. Jei einamaisiais metais Taisyklių 19 punkte nurodytais Klasifikatoriaus kodais deklaruotuose laukuose iš lauko pagal nurodymus nepateikiamos nuotraukos ar jose nesimato užauginto derliaus, susietoji parama už vaisių, uogų, riešutų ir daržovių auginimą minėtuose laukuose neskiriama. Pavėluotai šiame punkte paminėtos nuotraukos priimamos iki einamųjų metų spalio 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) susietosios paramos sumą už vaisių, uogų, riešutų ir daržovių auginimą atvirame grunte mažinant 1 proc. Po einamųjų metų spalio 15 d. pateiktos šiame punkte paminėtos nuotraukos neadministruojamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės (nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinės aplinkybės). Jei nustatoma, kad nuotraukos nebuvo pateiktos dėl nuo pareiškėjo valios nepriklausančių aplinkybių (nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinių aplinkybių), parama (1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną) nemažinama. Pareiškėjams, deklaruojantiems susietajai paramai už vaisius, uogas ir daržoves atvirame grunte gauti mažesnį kaip 2 ha, o moliūgų, cukinijų, juodųjų serbentų, obelų, ridikų ar riešutų mažesnį kaip 1 ha plotą, reikalavimas pateikti nuotraukas netaikomas;“.
2. Siūlome reikalavimą auginti eilėmis taikyti tik daržovėms ir pakeisti Taisyklių 19.3 papunktį, papildant iš šio punkto reikalavimą dėl auginimo eilėmis, bei jį išdėstyti taip:
„19.3. įdirbtoje ariamojoje žemėje iki derliaus nuėmimo užtikrinti, kad auginamos daržovės būtų auginamos eilėmis ir vyrautų;“.
3. Taisyklių 47.7 papunktyje numatyta, kad įsėlį gali sudaryti žemės ūkio augalų mišinys iš augalų, nurodytų šiame sąraše ir nenurodytų šiame sąraše, o Taisyklių projekto 47.8 papunktyje numatyta, kad posėlį gali sudaryti žemės ūkio augalų mišinys iš augalų, nurodytų šiame sąraše ir nenurodytų šiame sąraše. Pažymėtina, kad suteikiant galimybę sėti ir kitus žemės ūkio augalus, kurie gali apimti ir žieminius žemės ūkio augalus, kyla rizika, kad šie augalai nebus įterpti ir kitais metais bus auginami ir deklaruojami kaip pagrindiniai žemės ūkio augalai, todėl taip bus pažeistas Taisyklių 47.2 papunkčio reikalavimas nenuimti įsėlio ar posėlio derliaus. Pažymėtina, kad auginant tarpinius pasėlius per žiemą, kaip numatyta Taisyklių 47.6 papunktyje, nėra numatyta, kad jį gali sudaryti ir nenurodyti žemės ūkio augalai, todėl siūlome Taisyklių 47.7 papunktyje bei Taisyklių projekto 47.8 papunktyje atsisakyti galimybės įsėliui ar posėliui auginti kitus žemės ūkio augalus, nei nurodyti šiuose papunkčiuose.
4. Pažymėtina, kad Strateginiame plane[1] numatyta, jog plotuose, dalyvaujančiuose Veiklos ariamojoje žemėje (Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos), yra privaloma užtikrinti dirvos dangą jautriausiu periodu, nustatytu GAAB 6. Atkreiptinas dėmesys, kad įgyvendinant GAAB 6 reikalavimą, užtikrinant dirvos dangą jautriausiu periodu, yra numatyta, kad ariamosios žemės plotas turi būti užimtas žemės ūkio augalais arba paliekamos neapartos ražienos ar kitos augalų liekanos. Taisyklių projekto 55.9 papunktyje numatyta, kad deklaravus žieminius augalus po jų derliaus nuėmimo privalu per 10 darbo dienų nuo žemės ūkio augalų sudygimo, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 15 d., mobiliąja programa „NMA agro“ pateikti aiškiai matomų sudygusių žemės ūkio augalų nuotraukas iš skirtingų lauko vietų. Pažymėtina, kad Taisyklių projekto 55.9 papunktyje, numatant prievolę pateikti nuotraukas sudygusių žemės ūkio augalų po žieminių augalų, pareiškėjui numatomos griežtesnės sąlygos, nes nėra suteikiama galimybė palikti neapartas ražienas arba kitas augalų liekanas, nes privalu pasėti žemės ūkio augalus, kurie turi būti sudygę iki lapkričio 15 d., todėl siūlome numatyti galimybę, jei einamaisiais metais yra deklaruojami žieminiai žemės ūkio augalai, tačiau po jų derliaus nuėmimo yra paliekamos ražienos ar kitos augalų liekanos, numatyti tokią pat prievolę iki lapkričio 15 d. mobiliąja programa „NMA agro“ pateikti tai patvirtinančias nuotraukas. Atsižvelgdami į tai, siūlome pakeisti Taisyklių projekto 55.9 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„55.9. nuo 2025 m. prisiėmusiems įsipareigojimus pagal šią veiklą ir taikantiems tiesioginės sėjos būdą, nuo žemės ūkio augalų sudygimo per 10 darbo dienų, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 15 d. (pagal šią veiklą deklaruotiems vasariniams žemės ūkio augalams), arba nuo žemės ūkio augalų (posėlio ar tarpinių žemės ūkio augalų, ar žieminių žemės augalų) sudygimo per 10 darbo dienų, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 15 d., arba ražienų ar kitų augalų liekanų, jei po žieminių žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo nesėjami žemės ūkio augalai, iki lapkričio 15 d. (pagal šią veiklą deklaruotiems žieminiams žemės ūkio augalams) mobiliąja programa „NMA agro“ pateikti aiškiai matomų sudygusių žemės ūkio augalų ar paliktų ražienų, ar kitų augalų liekanų nuotraukas iš skirtingų lauko vietų. Pavėluotai šiame papunktyje paminėtos nuotraukos priimamos iki einamųjų metų birželio 30 d. ar iki lapkričio 30 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) paramos sumą pagal šią veiklą mažinant 1 proc. Po einamųjų metų birželio 30 d. ar po lapkričio 30 d. pateiktos šiame papunktyje paminėtos nuotraukos neadministruojamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės (nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinės aplinkybės). Jei nustatoma, kad nuotraukos nebuvo pateiktos dėl nuo pareiškėjo valios nepriklausančių aplinkybių (nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinių aplinkybių), parama (1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną) pagal šią veiklą nemažinama.“
Pagarbiai
Direktorius Fortunatas Dirginčius
[1] Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginis planas, patvirtintas Europos Komisijos 2022 m. lapkričio 21 d. sprendimu Nr. C(2022) 8272.