Atspausdinta iš e-seimas.lrs.lt

 

 

valstybinės SAUGOMŲ TERITORIJŲ tarnybos

PRIE APLINKOS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

 

ĮSAKYMAS

dėl BUVEINIŲ APSAUGAI SVARBIOS TERITORIJOS „GERVIRAISČIO PELKĖ“ (KODAS LTSIR0002) GAMTOTVARKOS PLANO PATVIRTINIMO

 

2025 m. kovo 18 d. Nr. V-33

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo 28 straipsnio 10 dalimi, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2024 m. rugpjūčio 26 d. įsakymu Nr. D1-281 „Dėl Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos nuostatų patvirtinimo“ 9.1, 10.2. papunkčiais, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2024 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. D1-180 „Dėl Saugomų teritorijų gamtotvarkos planų, tikslinių programų ir veiksmų planų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir siekdama įgyvendinti apsaugos ir tvarkymo priemones, kad būtų užtikrinta tinkama saugomų natūralių buveinių apsaugos būklė:

1. T v i r t i n u pridedamą Buveinių apsaugai svarbios teritorijos „Gerviraisčio pelkė“ (kodas LTSIR0002) gamtotvarkos planą (toliau – gamtotvarkos planas).

2. P a v e d u Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai:

2.1. pagal kompetenciją koordinuoti 1 punkte nurodyto gamtotvarkos plano įgyvendinimo eigą;

2.2. organizuoti gamtotvarkos plane numatytų apsaugos ir tvarkymo priemonių įgyvendinimą ir siekti užtikrinti buveinių apsaugai svarbios teritorijos „Gerviraisčio pelkė“ (kodas LTSIR0002) apsaugos tikslų įgyvendinimą;

2.3. duomenis apie atliktą stebėseną bei įgyvendintas gamtotvarkos plano priemones  suvesti į biologinės įvairovės duomenų bazę Biomon.lt (ar kitą, ją pakeitusią elektroninę duomenų bazę) per 15 d. d. nuo kiekvienų darbų užbaigimo ar atliktos stebėsenos datos.

 

 

 

Direktorė                                                                                                       Agnė Jasinavičiūtė

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie

Aplinkos ministerijos direktoriaus

2025 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. V-33

 

BUVEINIŲ APSAUGAI SVARBIOS TERITORIJOS „GERVIRAISČIO PELKĖ“ (KODAS LTSIR0002) GAMTOTVARKOS PLANAS       

 

 

I. ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS IR ĮVERTINIMAS

 

 

1. Gerviraisčio pelkės gamtotvarkos planas (toliau – Planas) parengtas teritorijai, įtrauktai į gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų (toliau – BAST) sąrašą pavadinimu „Gerviraisčio pelkė“ (kodas LTSIR0002). Planas parengtas vadovaujantis Saugomų teritorijų gamtotvarkos planų, tikslinių programų ir veiksmų planų rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro  2024 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. D1-180 „Dėl Saugomų teritorijų gamtotvarkos planų, tikslinių programų ir veiksmų planų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas).

2. Gerviraisčio pelkė (toliau – Teritorija) yra Širvintų raj. savivaldybėje, Jauniūnų seniūnijos teritorijoje. Teritorija patenka į Bartkuškio valstybinį telmologinį draustinį. Teritorijos plotas, kuriai parengtas Planas – 360,38 ha. Teritorija (įskaitant Draustinį) priskirta Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos (toliau – Direkcija) priežiūrai, apsaugai ir tvarkymui užtikrinti.

3. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. D1-317 „Dėl Buveinių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, Gerviraiščio pelkė įtraukta į BAST sąrašą. Įvertinus papildomai BAST apsaugos tiksluose nurodytų vertybių plotus, siūloma juos koreguoti. Planuojamuose keisti apsaugos tiksluose įvardintos vertybės (įskaitant jų būklės vertinimą ir apsaugos tikslą), Saugomų rūšių informacinėje sistemoje (toliau – SRIS) pateikti duomenys pateikiami 1 lentelėje.

 

1 lentelė. Informacija apie saugomas gamtos vertybes

 

 

Eil. Nr.

 

Vertybė

 

Apsaugos statusas

 

Vertybės būklė

 

Apsaugos tikslai

 

Specifinės kriterijų vertės teritorijoje

 

1.

 

7110, *Aktyvios aukštapelkės

 

BD I

 

Bloga – 0,55 ha

 

Potenciali buveinė – 10 ha

 

Bendras buveinės „7110, *Aktyvios aukštapelkės“ apsaugos tikslo plotas yra 10,5 ha, kuriame reikia atkurti gerą būklę ne mažesniame kaip 0,5 ha plote ir pasiekti susiformavimą ne mažesniame kaip 10 ha plote.

 

Taikomos visos GAB rinkinio kriterijų tikslinės vertės.

 

2

 

91D0, *Pelkiniai miškai

 

BD I

 

Gera – 120 ha

 

Bloga – 30 ha

 

Bendras buveinės „91D0, *Pelkiniai miškai“ apsaugos tikslo plotas yra 150 ha, kuriame reikia išsaugoti gerą būklę ne mažesniame kaip 120 ha plote ir atkurti gerą būklę ne mažesniame kaip 30 ha plote.

 

Taikomos visos GAB rinkinio kriterijų tikslinės vertės, kai kurioms jų – ši specifikacija:  91D0.1 bendras buveinių plotas gali sumažėti 50 proc., jei dėl gaisrų ar gruntinio vandens lygio svyravimų transformuotųsi į 7110 buveines. 

 

3

 

9010, *Vakarų taiga

 

BD I

 

Bloga – 25 ha

 

Potenciali buveinė – 10 ha

 

Bendras buveinės „9010, *Vakarų taiga“ apsaugos tikslo plotas yra 35 ha, kuriame reikia atkurti gerą būklę ne mažesniame kaip 25 ha plote ir pasiekti susiformavimą ne mažesniame kaip 10 ha plote.

 

Taikomos visos GAB rinkinio kriterijų tikslinės vertės.

 

4

 

9080, *Pelkėti lapuočių miškai

 

BD I

 

Gera

 

 

 

Bendras buveinės „9080, *Pelkėti lapuočių miškai“ apsaugos tikslo plotas yra 14 ha, kuriame reikia išsaugoti gerą buveinės būklę.

 

Taikomos visos GAB rinkinio kriterijų tikslinės vertės.

 

 

 

5

 

91E0, *Aliuviniai miškai

 

BD I

 

Potenciali buveinė

 

Bendras buveinės „91E0, *Aliuviniai miškai“ apsaugos tikslo plotas yra 3 ha, kuriame reikia pasiekti buveinės susiformavimą.

 

Taikomos visos GAB rinkinio kriterijų tikslinės vertės.

 

6

 

Šneiderio kirmvabalis (Boros schneideri)

 

BD II

 

Gera – 22 ha

 

Bloga – 47 ha

 

Bendras šneiderio kirmvabaliui tinkamų buveinių plotas 69 ha, kuriame reikia išsaugoti gerą būklę ne mažesniame kaip 22 ha plote ir atkurti gerą buveinių būklę ne mažesniame kaip 47 ha plote.

 

Taikomos visos GAB rinkinio kriterijų tikslinės vertės

 

7

 

Paprastasis vištvanagis (Accipiter gentilis)

 

SRS

 

Stebėti suaugę paukščiai prie lizdo. Daugiau duomenų apie būklę Teritorijoje nėra.

 

 

 

 

Sutrumpinimai: BD – 1992 m. gegužės 21 d. Tarybos Direktyva 92/43/EEB dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos, I, II priedai

SRS - Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų sąrašas (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.219902/asr );

GAB – Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių ir rūšių buveinių geros apsaugos būklės kriterijai.

Pastaba: paryškinti vertybių pavadinimai, nurodyti apsaugos tiksluose.

 

4. Teritorijoje žemė – valstybės nuosavybė, valdoma valstybės įmonės  Valstybinės miškų urėdijos (toliau - VĮ VMU) Ukmergės regioninio padalinio. BAST dalyje, kuri nėra Draustinio teritorijoje, miškai priskirti IVA miškų grupei, o patenkantys į Draustinį – IIA miškų grupei. Žemėnaudos tipai ir užimami plotai pateikiami 2 lentelėje

 

2 lentelė. Žemėnaudų pasiskirstymas

Žemėnaudos rūšis

Plotas, ha

Medienos sandėlis

0,09

Miškas

0,12

Miško pelkė

0,77

Miško želdiniai

45,83

Pelkės

1,38

Ryšių trasa

0,4

Savaiminis medynas

310,28

Žuvęs medynas

1,26

Kitos

0,25

Viso

360,38

 

5. Europos Bendrijos (toliau – EB) svarbos buveinių, išskyrus 9010, *Vakarų taigą, gerai būklei atkurti svarbu tinkamas hidrologinis režimas. Teritorijoje jis yra sutrikdytas: dalis vandens nuteka šiaurinėje, vakarinėje ir pietinėje Teritorijos dalyse esančiais grioviais į Uosijos ir Juodos upelius bei  į V-2 griovį. Dėl to stebimas buveinių būklės blogėjimas. 7110, *Aktyvių aukštapelkių buveinėje jis pasireiškia pelkei nebūdingų ekologinių formų pušų augimu, buveinei nebūdingų krūmokšnių (gailių, vaivorų) atsiradimu ir vešėjimu, higrofilinių žolinių augalų, tokių kaip baltoji saidra ir įvairių rūšių saulašarės nykimu, kiminų rūšių skaičiaus mažėjimu. Buveinėje 91D0, *Pelkiniai miškai pokyčiai dėl hidrologinių sąlygų sutrikdymo pasireiškia  intensyviai augančių medžių buvimu ir kitų ardų struktūros pokyčiais, tokiais kaip beržų ir eglių pomiškio atsiradimu ar sutankėjimas, šaltekšnių trako suvešėjimas, nebūdingų rūšių krūmokšnių, ypač mėlynės, atsiradimas ir dominavimas, apskritalapės saulašarės nykimas, kiminų rūšių sudėties ir jų projekcinio padengimo mažėjimas, miškui būdingų samanų suvešėjimas. Dalis šių neigiamų pelkinių buveinių pokyčių yra susiję su klimato kaita - aukštesne temperatūra ir sumažėjusiu kritulių kiekiu, kurie ateityje gali turėti įtakos buveinių atsikūrimui. Įgyvendinant  hidrologinio režimo atkūrimo projektą svarbu iškirsti visą sumedėjusią augaliją buveinėje 7110, *Aktyvios aukštapelkės ir dalį medžių (beržus, egles ir greitai augančias pušis)  buveinėje 91D0, *Pelkiniai miškai.  Beržai ir greitai augančios pušys didina vandens garinimą, todėl hidrologinės sąlygos dar pablogėja ir lemia tolesnę buveinės ir durpių klodo degradaciją. Taip pat buveinių 7110, *Aktyvios aukštapelkės ir 91D0, *Pelkiniai miškai blogėjimas susijęs dėl gaisrų stokos bei klimato kaitos įtakoje padažnėjusių sausrų. Rytinio tipo aukštapelkėms, kurioms priklauso ir Gerviraistis, natūraliai yra būdinga sukcesija iš atviros aukštapelkės į miškingą. Tokią sukcesiją praeityje periodiškai nutraukdavo gaisrai, sugrąžindami aukštapelkei atviras erdves. Medžių kirtimas yra viena iš priemonių, stabdanti sukcesiją ir sudaranti sąlygas buveinėms atsikurti.

 

 

II. PLANO TIKSLAI, UŽDAVINIAI, PRIEMONĖS, JŲ ĮGYVENDINIMO EILIŠKUMAS IR GALIMOS PRIEMONIŲ ALTERNATYVOS

 

6. Plano tikslas – atkurti palankią EB svarbos natūralių buveinių apsaugos būklę: 7110, *Aktyvios aukštapelkės (ne mažesniame kaip 0,5 ha plote), 91D0, *Pelkiniai miškai (ne mažiau kaip 30 ha plote), 9010, *Vakarų taiga (ne mažiau kaip 25 ha plote) ir pasiekti buveinių susiformavimą: 7110, *Aktyvios aukštapelkės (ne mažesniame kaip 10 ha plote), 91E0, *Aliuviniai miškai (ne mažiau kaip 3 ha plote), 9010, *Vakarų taiga (ne mažiau kaip 10 ha) su būdinga struktūra ir rūšių sudėtimi ir atkurti šneiderio kirmvabalio (ne mažesniame kaip 47 ha plote) buveines.

3 lentelė. Priemonių įgyvendinimo planas (uždaviniai nurodyti prioriteto tvarka)

Plano uždavinys

Gamtotvarkos priemonė

Atsakinga institucija

Gamtotvarkos priemonės įvykdymo terminas arba periodiškumas

1.Sudaryti prielaidas hidrologinio režimo stabilumui užtikrinti

1.1. parengti hidrologinio režimo atkūrimo projektą

Direkcija, VĮ VMU

I metai

 

1.2. įgyvendinti hidrologinio režimo atkūrimo  projektą

Direkcija, VĮ VMU

II-III metai

2. Sudaryti sąlygas atsikurti buveinei 7110, *Aktyvios aukštapelkės

2.1. kirsti sumedėjusią augaliją, pašalinti biomasę iš Teritorijos

Direkcija,

VĮ VMU

 

II metai

 

2.2. kirsti ataugusias atžalas, šalinti biomasę iš Teritorijos

VĮ VMU,

Direkcija

 

III, IV metai, vėliau pagal poreikį, bet ne rečiau nei kas antri metai

3. Sudaryti sąlygas atsikurti buveinei 91D0, *Pelkiniai miškai

3.1. kirsti beržus ir intensyviai augančias pušis, pašalinti biomasę iš Teritorijos

Direkcija, VĮ VMU

II metai

 

3.2. kirsti beržų atžalas, kirsti ir/ar rauti pušeles, pašalinti biomasę iš Teritorijos

VĮ VMU, Direkcija

III, IV metai, vėliau pagal poreikį, bet ne rečiau nei kas antri metai

4. Sudaryti sąlygas atsikurti buveinei 9010, *Vakarų taiga

4.1. nešalinti negyvos medienos (alternatyva - didinti negyvos medienos kiekį papildomomis priemonėmis).

VĮ VMU,

Direkcija

II metai

5. Sudaryti sąlygas atsikurti šneiderio kirmvabalio buveinėms

5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasę iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis).

VĮ VMU,

Direkcija

II metai

 

7. Informacija apie priemonių įgyvendinimą.

 

1 uždavinys, 1.1., 1.2 priemonės.  Hidrologinio režimo atkūrimas turėtų teigiamos įtakos buveinėms: 91D0, *Pelkiniai miškai 7110, *Aktyvios aukštapelkės, 91E0, *Aliuviniai miškai. Rengiant hidrologinio režimo atkūrimo projektą, vertinti reikėtų ne tik esamus  melioracinius ar kitus griovius (pažymėti projektuojamų gamtotvarkos priemonių lokalizacijos schemoje, 3 priede), bet ir visą Teritoriją (esant poreikiui – ir už Teritorijos ribų). Plane neišskirti tvarkymo plotai. Šio projekto rengimo metu įvertinama, kokią įtaką, kokiame plote EB svarbos buveinėms turės siūlomi tvenkimai, taip pat kaip tai gali paveikti privačios nuosavybės sklypus, ar kertami medžiai gali būti panaudojami patvankų statybai, Pirmiausia parengiamas ir įvertinamas hidrologinio režimo atkūrimo projektas. Įvertinama, ar sekančiais metais gali vykti kirtimai kartu su hidrologinio režimo atkūrimo projekto įgyvendinimu, kuris gali būti atkuriamas ir III Plano įgyvendinimo metais (po 2.1., 3.1., 4.1., 5.1. priemonių įgyvendinimo).

2 uždavinys, 2.1., 2.2 priemonės, 1 – 6 tvarkymo plotai. Buveinės 7110, *Aktyvios aukštapelkės plotai užauga sumedėjusia augalija, kuri turi neigiamos įtakos buveinei dėl aktyvesnio vandens išgarinimo iš pelkės. Iškirsti sumedėjusią augaliją, palikti tik pelkinių ekologinių formų pušis (pušys, kurių sulėtėjęs augimas dėl mineralinių maisto medžiagų ir deguonies šaknų aplinkoje trūkumo), biomasę pašalinti iš Teritorijos. Esant sudėtingoms sąlygoms (biomasės šalinimas dėl aukšto vandens lygio gali turėti daugiau neigiamos įtakos buveinei ir pan.) dalį – iki 10 m3/1ha nukirstos medienos galima palikti vietoje, nugenint dalį šakų, kad kamienas gulėtų kuo arčiau žemės. Po metų kirsti beržų atžalas, kirsti jaunas pušeles, šias priemones įgyvendinti bent 2–3 metus iš eilės, vėliau – pagal poreikį neleidžiant susiformuoti aukštesnėms, nei 1 metro beržų atžaloms ar jauniems medeliams bei užaugti aukštesnėms nei 1 m aukščio pušaitėms (palikti nekirstas pelkinių ekologinių formų pušis), bei pašalinti  biomasę iš Teritorijos. Efektyvesnis būdas – jaunesnes, kelių metų pušeles išrauti (arba ties šaknimis nukirpti sekatoriumi). Tai galima daryti neatsižvelgiant į sezoną. Rovimo darbus atlikti kas antri metai. Tinkamiausios sąlygos kirtimo darbams atlikti būtų esant įšalui, tačiau dažnai jis nesusiformuoja. Todėl siūloma medžių ir jų atžalų kirtimus atlikti tik su specialia technika, ar rankiniu būdu. Tinkamiausias laikas šiems darbams atlikti yra nuo liepos 16 iki rugsėjo 15 d. ir sausio-vasario mėn. Nuo rugsėjo 16 iki gruodžio pabaigos (kada drėgmės kiekis didžiausias) priemonė gali būti įgyvendinama tik įvertinus meteorologines bei kitas sąlygas, siekiant kuo mažesnio neigiamo poveikio buveinėms. 

3 uždavinys, 3.1, 3.2 priemonės, 7 tvarkymo plotas. Buveinėje 91D0, *Pelkiniai miškai pirmiausia kirsti visus beržus, greitai augančias pušis, kurios skatina didesnį drėgmės garinimą. Beržus kirsti kiek įmanoma žemiau, o kelmus papildomai vertikaliai perpjauti ar kitaip kuo labiau pažeisti (siekiant kuo mažesnio atžėlimo). Kirsti pušis iki minimalaus 0,3 skalsumo, paliekant pelkines pušies ekologines formas. Vėliau kirsti atžalas, taip pat kirsti ar rauti jaunas pušeles (taip neleidžiant tankėti medynui). Tai daryti bent 2–3 metus iš eilės, vėliau pagal poreikį ir išvežti biomasę iš Teritorijos. Tinkamiausios sąlygos darbams atlikti būtų esant įšalui, tačiau dažnai jis nesusiformuoja. Todėl siūloma atlikti darbus su specialia technika ar rankiniu būdu liepos 16 – kovo 1 d. laikotarpiu, siekiant kuo mažesnio neigiamo poveikio buveinėms. Paankstinus darbų pradžią medžiai bus nukirsti arčiau žemės nei esant sniego dangai. Be to, darbus atliekant esant žemiausiam vandens lygiui (liepos–rugpjūčio mėnesiais), mažiau pažeidžiamas durpių klodas. Biomasė šalinama iš Teritorijos. Tik dėl sudėtingų biomasės šalinimo sąlygų (šlapia ir kt.) dalis (ne daugiau nei 20 proc. iškertamų medžių) gali būti palikti nukirsti vietoje (nesmulkinant, negenint šakų).

4 uždavinys, 4.1. priemonė, 8 ir 9 tvarkymo plotai. Pagrindinės blogos ar patenkinamos 9010, *Vakarų taigos buveinių būklės priežastys yra nepakankamai brandus amžius ir stambios negyvos medienos trūkumas, šneiderio kirmvabaliui – tinkamų medžių vabalo vystymuisi. Svarbiausia nešalinti visos susidarančios negyvos medienos. Taip pat šiai priemonei gali būti taikoma alternatyva: dirbtinai sukurti negyvos medienos kiekį – kirsti ir palikti arba žiedinti stambius medžius.  Šią alternatyvą siūloma taikyti 8 ir 9 tvarkymo plotuose. 8 tvarkymo plotas skirtas buveinės 9010, *Vakarų taiga ir šneiderio kirmvabalio buveinių atkūrimui. Siekiant padidinti stambios negyvos medienos kiekį, siūloma žiedinti medžius, kad būtų pasiektas reikalingas sausuolių kiekis – apie 10 m3/ha. Prieš alternatyvios priemonės  įgyvendinimą rekomenduojama papildomai informuoti visuomenę apie priemonę, jos naudą. Žiedinimas – tai krūtinės aukštyje, apie 30 cm pločio juostoje žievės nuskutimas/nulupimas iki medienos (brazdo nulupimas). Medžiai žiedinami, kad būtų pasiektas sausuolių kiekis - apie 10 m3/ha. Žiedinamos  tik pušys,  > 20 cm skersmens, paliekant storiausias. Žiedinama grupėmis po 3-7 medžius. Priemonės įgyvendinimo laikas – nuo liepos 16 iki kovo 1 d. Kituose buveinės 9010, *Vakarų taiga plotuose, kurie sutampa su šneiderio kirmvabalio buveinėmis nesiūlome aktyvių tvarkymo priemonių. Svarbu palikti visą negyvą medieną, sausuolius. 9 tvarkymo plote, buveinėje 9010, *Vakarų taiga kirsti arba nužievinti žiedo forma (žiedinti) stambesnius nei 20 cm medžius, kad negyva mediena sudarytų iki 15 m3/ha.  Žiedinti iki 50 proc. medžių nuo viso reikalingo sukurti negyvos medienos kiekio. Kertamų ar žiedinamų medžių rūšių vienetų kiekis proporcingas esamai rūšinei sudėčiai. Priemonės įgyvendinimo laikas – nuo liepos 16 iki kovo 1 d.

5 uždavinys, 5.1 priemonė, 10-13 tvarkymo plotai.

Siekiant užtikrinti šneiderio kirmvabalio buveinėms  tinkamų medžių kiekį, jų apšviestumą, medynų skalsumas mažinamas iki 0,7. Prioriteto tvarka tvarkymo plotuose kertamos eglės (visuose arduose), lapuočiai medžiai (išskyrus beržus) ir krūmai (virš 2 m aukščio). Kirtimo metu išsaugomi šneiderio kirmvabaliui vystytis tinkami pušies sausuoliai - >15 cm diametro. Iškirstą medieną būtina pašalinti iš Teritorijos. Alternatyva šiai priemonei - papildomomis priemonėmis didinti tinkamų medžių kiekį. Įgyvendinant alternatyvą, siūloma dalį numatytų kirsti (0,7 skalsumą viršijančių) pušų būtina žiedinti ir palikti miške. Žiedinimui atrenkamos pušys, kurių skersmuo nuo 20 cm iki 30 cm. Nužievintų pušų turi būti ne mažiau nei 10 vnt./ha. Priemonės įgyvendinimo laikas – nuo liepos 16 iki kovo 1 d. Prieš alternatyvios priemonės įgyvendinimą rekomenduojama papildomai informuoti visuomenę apie priemonę, jos naudą šneiderio kirmvabaliui.

Buveinėse 91D0, *Pelkiniai miškai (išskyrus 8 tvarkymo plotą), 91E0, *Aliuviniai miškai tvarkymo plotai neišskiriami, kadangi šiose buveinėse pirmiausia reikia atkurti  pažeistą hidrologinį režimą ir stebėti buveinių būklę.

3 lentelėje įgyvendinimo terminas ar periodiškumas gali būti koreguojamas priklausomai nuo gamtotvarkos priemonių įgyvendinimo eiliškumo keitimo būtinybės.

 

4 lentelė. Informacija apie tvarkymo plotus

Tvarkymo ploto Nr.

Tvarkytinas plotas, ha

EB svarbos natūralios buveinės kodas, jos užimamas plotas (pažymint, kurioms buveinėms nustatyti apsaugos tikslai)

Saugomos rūšys, rūšies buveinės užimamas plotas ar individų skaičius (pažymint, kurios rūšys yra EB svarbos ir kurioms nustatyti apsaugos tikslai)

Žemės nuosavybės forma (valstybinė ar privati), valstybinės žemės valdytojai (jei valdytojas VĮ VMU – įrašomas ir regioninis padalinys)

Žemės naudmenos, jų užimami plotai

Miško kvartalų ir sklypų Nr., miškų grupė

Gamtinės sąlygos ir kitos tvarkymui svarbios aplinkybės

1

0,22

7110 0,22 ha

 

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško pelkė (0,22 ha)

256 (12,3)

Privažiavimas geras, plote drėgna

2

0,33

7110 0,33 ha

 

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Savaiminis medynas (0,33 ha)

255 (16), 276 (1,2)

Privažiavimas geras, plote drėgna

3

2,04

7110 2,04 ha

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Savaiminis medynas (2,04 ha)

276 (11,5,9),

286 (2,3,4,6,7)

Drėgna, netoli nuo miško kelio

4

0,97

7110 0,97 ha

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Savaiminis medynas (0,97 ha)

275 (10,11,14)

Drėgna

5

1,9

7110 1,9 ha

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Savaiminis medynas (1,69 ha) Miško pelkė (0,21 ha)

274 (7),

284 (1,3,4),

285 (1)

Drėgna

6

5,44

7110 5,44 ha

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Savaiminis medynas (5,44 ha)

285 (1,11,2,3,7,8),

286 (11,12),

299 (11,12,13,16),

300 (1,2)

Drėgna

7

20,19

91D0 20,19 ha

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Savaiminis medynas (20, 19 ha)

274 (2,3,6,7,8),

275 (12,13,14,5,6,9),

284 (1,11,2,3,9),

285 (1,2,3,5,7)

Drėgna, (nešlapia)

8

4,96

9010 2,36 ha

 

Šneiderio kirmvabalis (4,96 ha)

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško želdiniai (2,35 ha);

Savaiminis medynas (2,61ha)

275 (10,14,3,4,5,6)

Sausa

9

8,25

9010 8,25 ha

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško želdiniai (0,04 ha);

Savaiminis medynas (8,21 ha)

300 (10,11,14,16,17,5,6,7)

Sausa

10

9,38

 

Šneiderio kirmvabalis (9, 39 ha)

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško želdiniai (7 ha);

Savaiminis medynas (2,38 ha)

254 (2,3,5,6,8,9),

275 (1,2,3,9)

Sausa

11

17,77

 

Šneiderio kirmvabalis (17,77 ha)

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško želdiniai (1,25 ha);

Savaiminis medynas (16,29 ha);

Trasa (0,23 ha)

255 (18,15,3,4,6),

256 (11,12,2,15),

277 (10,11,2,6,7,8,9)

Sausa

12

6,25

 

Šneiderio kirmvabalis (6,25 ha)

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško želdiniai (5,81 ha);

Savaiminis medynas (0, 43 ha)

284 (10,11,14,15,3),

285 (10,9),

299 (2,3,5)

Sausa

13

6,08

 

Šneiderio kirmvabalis (6,08 ha)

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

Miško želdiniai (5,35 ha);

Savaiminis medynas (0,73 ha)

299 (10,5,6,7,8,9)

Sausa

14*

0,11

 

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

 

 

Griovys

15*

0,07

 

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

 

 

Griovys

16*

0,04

 

 

Valstybinė, VĮ VMU Ukmergės regioninis padalinys

 

 

Griovys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastaba: paryškinti  EB svarbos buveinių kodai, rūšys nurodyti Apsaugos tiksluose. Miško grupės, kita miškotvarkos informacija pateikiama III skyriuje.

*Preliminarūs tvarkymo plotai, kuriuose vertinama griovių įtaką hidrologiniam režimui. 

 

 

 

III. INFORMACIJA APIE PRIEMONES VALSTYBINIUOSE MIŠKUOSE

 

8.    Plane išskirtuose tvarkymo plotuose, kurie patenka į valstybinės reikšmės miškus, projektuojami biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai bei kitos priemonės (biomasės šalinimas, atvirų buveinių palaikymas ir kt.). Vadovaujantis Miško kirtimų taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. D1-79 „Dėl Miško kirtimų taisyklių patvirtinimo“, biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai skirti reguliuoti miškuose augančių uogienojų ir vaistinių augalų apšvietimo sąlygas, saugomų rūšių ir (arba) Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių gerai apsaugos būklei išsaugoti, atkurti, sudaryti sąlygas buveinės suformavimui, gerinti medžiojamųjų gyvūnų mitybos sąlygas, reguliuoti vandens telkinių pakrančių apaugimą, saugoti pelkes, smėlynus ir kitus plotus nuo apaugimo sumedėjusia augalija ir kitoms gamtotvarkos priemonėms, numatytoms vidinės miškotvarkos projektų sudedamosiomis dalimis priskirtuose gamtotvarkos planuose, tikslinėse programose, veiksmų planuose, saugomų rūšių apsaugos ir veiksmų planuose, invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planuose ar medžioklėtvarkos projektuose, invazinių rūšių gausai reguliuoti. Buveinių apsaugai svarbių teritorijų sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. D1-317 „Dėl buveinių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, prieduose nurodytų gamtinių buveinių ribose, kuriose numatyta atkurti gerą buveinės būklę ar pasiekti buveinės susiformavimą, biologinės įvairovės palaikymo kirtimai projektuojami vidinės miškotvarkos projektuose ir kai jie nenumatyti gamtotvarkos planuose, tikslinėse programose, veiksmų planuose, saugomų rūšių apsaugos ir veiksmų planuose, invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planuose pagal šiuo įsakymu buveinėms patvirtintus geros apsaugos būklės kriterijus.

Vadovaujantis Aprašo 20 punkto reikalavimais, šis Planas viešinamas ir papildomai derinamas, tvirtinamas ir skelbiamas vadovaujantis Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. D1-406 „Dėl Miškų tvarkymo schemų ir Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių patvirtinimo“.

Šio Plano sprendiniai yra VĮ VMU patikėjimo teise valdomų Ukmergės regioninio padalinio administruojamų miškų vidinės miškotvarkos projekto, patvirtinto Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus 2020 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. 11-20-V, sudedamoji dalis.

Bendras biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimais apimamas plotas – 83,11 ha, iškertamas tūris – apie 3247 m3. Kirtimai numatyti tvarkymo plotuose Nr. 2 (0,33 ha), Nr. 3 (2,04 ha), Nr. 4 (0,97 ha), Nr. 5 (1,69 ha), Nr. 6 (5,44 ha), Nr. 7 (20,19 ha), Nr. 8 (4,96 ha), Nr. 9 (8,25 ha), Nr. 10 (9,38 ha), Nr. 11 (17,54 ha), Nr. 12 (6,24 ha), Nr. 13 (6,08 ha). Atlikus biologinės įvairovės palaikymo kirtimus atvirose buveinėse, miškas atkuriamas nebus. Įgyvendinus gamtotvarkos priemones, medyno rūšinė sudėtis pakis pelkinėse augavietėse – dominuos pelkinių ekologinių formų pušys, sumažės beržo ir intensyviai augančių pušų dalis. Medynų sanitarinei būklei žymaus poveikio nebus. Detalus kirtimų įgyvendinimo eigos aprašymas pateikiamas skyrelyje „Informacija apie priemonių įgyvendinimą“. Sklypai, kuriuose projektuojami gamtotvarkos darbai, nurodyti 5 lentelėje. Tvarkymo plotų lokalizacija VĮ VMU Ukmergės regioninio padalinio patikėjimo teise valdomuose valstybinės reikšmės miškuose pateikiama grafinėje dalyje.

Priskiriant Plane numatytas priemones vidinės miškotvarkos projekto sudedamajai daliai, patvirtintos kirtimų normos nebus keičiamos.

 

 

 

 

5 lentelė. Projektuojami biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai ir kitos tvarkymo priemonės valstybinės reikšmės miškuose

Tvarkymo plotas

Tūris 1 ha, m3

Kirtimo intensyvumas %

Iškertamas tūris, m3

Priemonės pavadinimas (aprašymas)

Nr.

Kv.

Skl.

Rūšinė sudėtis arba žemės naudmena

Augavietė

Miško grupė

Sklypo plotas, ha

Tvarkymo plotas sklype, ha

Žaliosios girininkija

1

256

3

Miško pelkė

Pa

IIA

0,2

0,22

-

100%

-

Sumedėjusios augalijos šalinimas pelkėje

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Atvirų buveinių palaikymas

(2.2. kirsti ataugusias atžalas, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

Iš viso:

0,22

 

 

-

2

255

16

6P 3P 1B

Nbl

IIA

2,2

0,10

267

100%

27

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Atvirų buveinių palaikymas

(2.2. kirsti ataugusias atžalas, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

276

1

8P 1P 1B

Nbl

IIA

2,7

0,05

248

100%

12

276

2

10P

Pa

IIA

0,2

0,18

8

100%

1

Iš viso:

0,33

 

 

40

 

3

276

5

5P 3P 2B

Pa

IIA

9,9

0,28

53

100%

15

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Atvirų buveinių palaikymas

(2.2. kirsti ataugusias atžalas, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

276

9

10B

Pa

IIA

0,3

0,01

64

100%

1

276

11

10P

Lbl

IIA

1,4

0,02

309

100%

6

286

2

10P

Nbl

IIA

2

0,02

333

100%

7

286

3

5P 3B 1P 1P

Pa

IIA

2,3

1,62

47

100%

76

286

4

8P 2P

Lbl

IIA

1,9

0,05

319

100%

16

286

6

10P

Pbn

IIA

2,4

0,02

325

100%

7

286

7

10P

Pbn

IIA

2,6

0,02

227

100%

5

Iš viso:

2,04

 

 

133

 

4

275

10

8B 2P

Pa

IIA

0,6

0,51

63

100%

32

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Atvirų buveinių palaikymas

(2.2. kirsti ataugusias atžalas, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

275

11

7P 1P 2B

Pa

IIA

3,2

0,14

64

100%

9

275

14

9P 1B

Pa

IIA

5,0

0,32

22

100%

7

Iš viso:

0,97

 

 

48

 

5

274

7

7P 1P 2B

Pa

IIA

1,4

0,32

55

100%

18

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Sumedėjusios augalijos šalinimas pelkėje

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Atvirų buveinių palaikymas

(2.2. kirsti ataugusias atžalas, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

284

1

8P 2B+P

Pa

IIA

4,5

1,28

58

100%

74

284

3

10P

Nbl

IIA

0,3

0,02

235

100%

5

284

4

Miško pelkė

Pa

IIA

0,2

0,21

-

100%

-

285

1

8P 2B

Pa

IIA

3,7

0,07

55

100%

4

Iš viso:

1,90

 

 

101

 

6

285

1

8P 2B

Pa

IIA

3,7

0,34

55

100%

19

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(2.1 pašalinti sumedėjusią augaliją, šalinti biomasę iš Teritorijos)

Atvirų buveinių palaikymas

(2.2. kirsti ataugusias atžalas, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

285

2

10P

Pa

IIA

4,4

0,03

147

100%

4

285

3

8P 1P 1B

Pa

IIA

4,4

0,23

64

100%

15

285

7

10P

Pa

IIA

1,6

1,51

10

100%

15

285

8

8P 2B

Pa

IIA

3,1

0,17

53

100%

9

286

11

7P 3B

Pa

IIA

2,5

0,10

47

100%

5

286

12

6P 2P 2B

Nbl

IIA

1,6

0,01

269

100%

3

299

11

10P

Pa

IIA

2,8

2,41

20

100%

48

299

12

9P 1B

Pa

IIA

1,9

0,21

41

100%

9

299

13

9P 1B

Pa

IIA

2,0

0,03

147

100%

4

299

16

6B 4P

Pa

IIA

3,3

0,02

54

100%

1

300

1

8P 2B

Pa

IIA

0,7

0,13

53

100%

7

300

2

8P 2B

Pa

IIA

0,3

0,25

10

100%

3

Iš viso:

5,44

 

 

142

 

7

274

3

10P+B

Nbl

IVA

4,3

0,01

5

55%

1

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(3.1 kirsti beržus ir intensyviai augančias pušis, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

Palaikomosios gamtotvarkos priemonės

(3.2. kirsti beržų atžalas, kirsti ir/ar rauti pušeles, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

274

6

10P

Pbn

IIA

0,8

0,13

94

25%

3

274

7

7P 1P 2B

Pa

IIA

1,4

1,14

55

55%

36

274

8

8P 2P

Pa

IIA

2,7

2,75

87

65%

150

275

9

10P

Pbn

IIA

0,6

0,03

138

40%

2

275

12

9P 1P+B

Pa

IIA

5,1

3,85

97

70%

261

7

275

13

10P+B

Pa

IIA

1,2

0,65

137

65%

59

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(3.1 kirsti beržus ir intensyviai augančias pušis, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

Palaikomosios gamtotvarkos priemonės

(3.2. kirsti beržų atžalas, kirsti ir/ar rauti pušeles, pašalinti biomasę iš Teritorijos)

275

14

9P 1B

Pa

IIA

5,0

1,19

22

65%

16

284

1

8P 2B+P

Pa

IIA

4,5

3,28

58

55%

109

284

2

10P

Pa

IIA

0,1

0,16

65

65%

7

284

3

10P

Nbl

IIA

0,3

0,03

235

55%

4

285

1

8P 2B

Pa

IIA

3,7

3,35

55

50%

92

285

2

10P

Pa

IIA

4,4

2,44

147

65%

224

285

3

8P 1P 1B

Pa

IIA

4,4

1,13

64

55%

41

285

5

10P+BP

Nbl

IIA

2,7

0,05

333

65%

10

Iš viso:

20,19

 

 

1015

 

8

275

3

10B

Nbl

IVA

0,3

0,01

129

78%

1

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(4.1. nešalinti negyvos medienos (alternatyva - didinti negyvos medienos kiekį papildomomis priemonėmis).

Medžių žiedinimas

(4.1. nešalinti negyvos medienos (alternatyva - didinti negyvos medienos kiekį papildomomis priemonėmis).

275

4

8P 1P 1B

Nbl

IVA

0,4

0,02

108

46%

1

275

5

9P 1P

Nbl

IVA

2,5

2,50

302

3%

25

275

6

10P

Nbl

IVA

2,3

2,33

266

4%

24

275

10

8B 2P

Pa

IIA

0,6

0,01

63

100%

1

275

14

9P 1B

Pa

IIA

5

0,09

22

51%

1

Iš viso:

4,96

 

 

53

 

9

300

5

9P 1B

Pb

IIA

5,1

0,01

208

48%

1

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(4.1. nešalinti negyvos medienos (alternatyva - didinti negyvos medienos kiekį papildomomis priemonėmis)

Medžių žiedinimas

(4.1. nešalinti negyvos medienos (alternatyva - didinti negyvos medienos kiekį papildomomis priemonėmis)

300

7

8P 2E
IIa: 10E

Pcn

IVA

0,3

0,09

283

8%

2

300

10

9B 1J

Pc

IVA

0,6

0,12

4

100%

1

300

11

10P
IIa: 10E

Nbl

IVA

8

7,93

271

6%

122

300

14

10P

Pb

IVA

0,9

0,02

248

20%

1

300

16

5E 5P

Lcl

IVA

0,8

0,04

9

100%

1

300

17

8B 2J

Ucl

IVA

1

0,04

24

100%

1

Iš viso:

8,25

 

 

129

 

10

254

2

10P

Nbl

IVA

10,5

1,47

343

20%

112

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis))

Medžių žiedinimas

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis))

254

3

6P 2E 2B

Nal

IVA

3,6

0,01

130

20%

1

254

5

10P

Nbl

IVA

2,9

0,03

384

20%

3

254

8

9P 1B

Lbl

IVA

1,5

0,32

366

15%

15

254

9

10P

Nbl

IVA

2,2

2,25

339

20%

170

275

1

8P 2P

Nbl

IVA

2,2

1,99

374

15%

93

275

2

10P

Nbl

IVA

3,3

3,27

309

15%

126

275

9

10P

Pbn

IIA

0,6

0,04

138

0%

0

Iš viso:

9,38

 

 

520

 

11

255

3

9P 1B

Nbl

IVA

1,4

0,65

416

30%

81

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis))

Sumedėjusios augalijos šalinimas

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis))

Medžių žiedinimas

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis))

 

255

4

10P

Nbl

IVA

0,6

0,59

5

0%

0

255

6

9P 1B

Ubl

IVA

0,7

0,69

302

15%

26

255

15

5P 4P 1B

Pa

IIA

8,1

0,01

63

0%

0

255

18

Trasa

 

IVA

0,1

0,06

0

0%

0

256

11

10P

Pb

IVA

0,4

0,38

282

15%

13

256

12

9P 1B

Nbl

IVA

3,8

3,87

354

20%

304

256

15

Trasa

 

IVA

0,2

0,17

0

0%

0

277

2

4P 3P 1P 2B

Pa

IIA

3,1

0,01

63

0%

0

277

6

10P

Pb

IIA

4,3

0,01

218

20%

1

277

7

10P

Lbl

IVA

7,3

7,21

249

0%

0

277

8

9E 1B

Nbl

IVA

1

1,05

196

15%

26

277

9

10E

Nbl

IVA

0,2

0,20

275

20%

12

277

10

10P

Pbn

IVA

2,2

0,67

313

20%

47

277

11

9P 1B

Nbl

IVA

2,7

2,20

332

0%

0

Iš viso:

17,77

 

 

510

 

12

284

3

10P

Nbl

IIA

0,3

0,05

235

0%

0

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis)Sumedėjusios augalijos šalinimas pelkėje

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis)Medžių žiedinimas

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis))

284

4

Miško pelkė

Pa

IIA

0,2

0,01

-

0%

-

284

10

9E 1B

Nbl

IVA

0,3

0,05

185

15%

1

284

11

10P

Nbl

IVA

8,7

0,98

289

15%

35

284

14

10P

Nbl

IVA

1

0,03

371

20%

2

284

15

5P 1P 2B 2B

Pb

IVA

1,3

0,09

132

0%

0

285

9

10P

Nbl

IVA

3,3

3,45

319

20%

245

285

10

10P

Nbl

IVA

2,5

0,08

83

0%

0

299

2

8P 2B

Pb

IVA

0,2

0,21

75

0%

0

299

3

10P

Nbl

IVA

1,4

1,28

287

15%

46

299

5

8P 2B

Lbl

IVA

4,6

0,02

326

15%

1

Iš viso:

6,25

 

 

330

 

13

299

5

8P 2B

Lbl

IVA

4,6

0,24

326

15%

10

Biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas, pašalinti biomasės iš Teritorijos (alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis)Medžių žiedinimas

(5.1. gerinti buveinės apšviestumo sąlygas alternatyva - didinti tinkamų medžių kiekį papildomomis priemonėmis į)

299

6

10B

Nal

IVA

0,2

0,20

102

0%

0

299

7

10P

Nbl

IVA

5,1

5,11

307

15%

196

299

9

8P 2B

Nbl

IVA

1,5

0,48

306

15%

18

299

10

10P

Ubl

IVA

0,8

0,05

256

15%

2

Iš viso:

6,08

 

 

226

 

14**

287

7

7B 3J

Pc

IVA

1,0

0,03

9

 

 

Vertinama griovio įtaka hidrologiniam režimui

287

10

6J 4B

Pc

IVA

3,0

0,01

328

 

 

287

22

6J 4B

Pcn

IVA

1,2

0,04

279

 

 

287

23

9J 1B

Pcn

IVA

0,8

0,01

102

 

 

287

24

7P 2B 1E

Lcl

IVA

1,1

0,02

410

 

 

Iš viso:

0,11

 

 

 

 

15**

309

16

7B 1D 1P 1E

Ncl

IVA

1,8

0,04

417

 

 

Vertinama griovio įtaka hidrologiniam režimui

309

22

5B 2D 2J 1P

Lcl

IVA

1,2

0,03

317

 

 

Iš viso:

0,07

 

 

 

 

16**

255

2

6P 4B

Lbl

IVA

1,3

0,01

333

 

 

Vertinama griovio įtaka hidrologiniam režimui

255

3

9P 1B

Nbl

IVA

1,4

0,02

416

 

 

255

12

10P

Pb

IIA

1,2

0,02

168

 

 

Iš viso:

0,05

 

 

 

 

VISO:

84,01

 

 

3247

 

Bendras plotas, kuriame projektuojami specialieji biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimai – 83,11 ha; bendras iškertamas tūris – iki 3247 m3.;

Bendras plotas, kuriame projektuojamos kitos tvarkymo priemonės: sumedėjusios augalijos šalinimas pelkėje ir trasose – 0,67 ha; atvirų buveinių palaikymas – 10,9 ha; palaikomosios gamtotvarkos priemonės – 20,19 ha; medžių žiedinimas (nužievinti žiedo forma) – 52,69 ha plote; vertinama griovio įtaką hidrologiniam režimui – 0,23 ha.

*Tvarkymo plotų dydžiai miško sklypuose apskaičiuoti naudojantis GIS programine įranga

**Preliminarūs tvarkymo plotai, kuriuose vertinama griovių įtaka hidrologiniam režimui.

 

 

 

 

 

 

IV. UŽ PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMĄ ATSAKINGI SUBJEKTAI IR PRIEMONĖMS ĮGYVENDINTI REIKALINGI IŠTEKLIAI

 

9. Plano priemonių įgyvendinimą Teritorijoje koordinuoja Direkcija. Ji atsakinga už Teritorijoje nustatytų EB svarbos natūralių buveinių ir rūšių buveinių palankios apsaugos būklės užtikrinimą, kitų saugomų gamtos vertybių priežiūrą. Planuojama, kad pirminiai darbai, su atžalų kirtimu, įskaitant pasiruošimą hidrologinio režimo atkūrimui  ir jo įgyvendinimui, bus finansuojami Europos Sąjungos fondų lėšomis. Po šių priemonių įgyvendinimo, svarbu užtikrinti pasiektų rezultatų tęstinumą, todėl finansavimo išteklių priemonėms vykdyti  ir/ar joms įgyvendinti ieško VĮ VMU kartu  su Direkcija. Priemonių įgyvendinimo plane už priemonių įgyvendinimą numatyti atsakingi subjektai (jei jų numatyta daugiau nei vienas) raštu susitaria dėl konkrečiam subjektui  tenkančių darbų apimties. Priemones galima įgyvendinti ir talkų metu (pvz. pušelių rovimas). Kiti finansavimo šaltiniai priemonių įgyvendinimui yra Lietuvos Respublikos  valstybės biudžeto lėšos, Aplinkos apsaugos rėmimo programos, Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos, taip pat teisės aktų nustatyta tvarka gautos kitos lėšos. Įgyvendinimo metai gali keistis priklausomai nuo gauto ar negauto finansavimo gamtotvarkos priemonių įgyvendinimui.

 

6 lentelė. Priemonių įgyvendinimo apimtys ir preliminarūs terminai

Pramonės Nr.

Atsakinga institucija

Tvarkymo ploto Nr.

Darbų apimtys, ha, vnt.

Įgyvendinimo metai, preliminarus lėšų poreikis, Eur.

 

 

 

 

I

II

III

IV

V

1.1.

Direkcija

Visa teritorija

360,38

20000

 

 

 

 

1.2.

Direkcija

Visa teritorija

360,38

 

80000

 

 

 

2.1.

Direkcija, VĮ VMU

1-6

10,9

 

12000

 

 

 

2.2.

VĮ VMU

1-6

Apie 5 ha iš 10,9 ha ploto

 

 

6000

6000

 

3.1.

Direkcija, VĮ VMU

7

20,19

 

30000

 

 

 

3.2.

VĮ VMU, Direkcija

7

Apie 10 ha iš 20,19

 

 

10000

10000

 

4.1.

VĮ VMU, Direkcija

8

4,96

 

500

 

 

 

4.1.

VĮ VMU, Direkcija

9

8,25

 

500

 

 

 

5.1.

VĮ VMU

10-13

39,48

 

20000

 

 

 

 

 

V. PLANO ĮGYVENDINIMO STEBĖSENA IR PERŽIŪRA

 

10. Už Plano įgyvendinimo stebėseną, peržiūrą ir tikslinimą atsako Direkcija, kuri vertina EB svarbos natūralių buveinių ir rūšių būklę, plano ir jo priemonių efektyvumą. Direkcija  įveda informaciją apie įgyvendintas gamtotvarkos priemones į duomenų bazę Biomon (http://www.biomon.lt/gamtotvarka) ne vėliau kaip per 15 darbo dienų.

 

Planas turi būti peržiūrimas ne vėliau kaip po penkerių metų nuo jo patvirtinimo ir parengiant peržiūros ataskaitą pagal Apraše pateiktas rekomendacijas. Planas gali būti peržiūrimas ar tikslinimas ir dažniau nei kas penkerius metus, jeigu atsiranda naujų aplinkybių, kurios nevertintos plano rengimo metu, pradeda blogėti EB svarbos natūralių buveinių būklė, mažėja saugomų rūšių populiacija arba randama efektyvesnių būdų užtikrinti palankią jų apsaugos būklę.

Įgyvendinant Plane numatytas priemones, stebimas jų poveikis saugomų gamtos vertybių būklei pagal Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių geros apsaugos būklės kriterijus, patvirtintus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. D1-317 „Dėl Buveinių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“ (toliau – Kriterijai). Pagal galimybes ši stebėsena derinama su Direkcijos vykdoma gamtos vertybių stebėsena, valstybinių draustinių vertinimu. Taip pat pagal šiuos Kriterijus stebimos geros būklės buveinės, kurioms gamtotvarkos priemonės nebuvo taikomos, tačiau būtina užtikrinti gerą būklę.

 

 

VI. PRIEDAI

 

11. Tvarkymo plotų žemėlapis, kita grafinė dalis pateikiami 1-4 prieduose. Taip pat su žemėlapiais galima susipažinti Biologinės įvairovės informacinėje sistemoje (BĮIS), gamtotvarkos modulyje https://gamtotvarka.biip.lt/dokumentai/gamtotvarkos-planai/perziura/tvarkymo_teritorijos/457beeda-cdd5-4ae3-876a-4b2da4b3996b/.

 

SRIS kaupiami duomenys apie saugomas gamtos vertybes, kurių tiksli radimo vieta 1 priede nenurodoma. Duomenys apie saugomas rūšis, jų augavietes ir radavietes tvarkomi ir teikiami Saugomų rūšių informacinės sistemos duomenų teikimo ir tvarkymo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

 

 

 

 

Buveinių apsaugai svarbios teritorijos „Gerviraisčio pelkė” (kodas LTSIR0002)

gamtotvarkos plano

1 priedas

 

Buveinių apsaugai svarbios teritorijos EB svarbos natūralių buveinių išsidėstymas

A map of a forest  Description automatically generated

 

 

 

Buveinių apsaugai svarbios teritorijos „Gerviraisčio pelkė” (kodas LTSIR0002)

gamtotvarkos plano

2 priedas

Tvarkymo plotai Gerviraisčio pelkėje

A map of a forest  Description automatically generated

 

 

 

 

Buveinių apsaugai svarbios teritorijos „Gerviraisčio pelkė” (kodas LTSIR0002)

gamtotvarkos plano

3 priedas

Tvarkymo plotai valstybiniuose miškuose

 

Buveinių apsaugai svarbios teritorijos „Gerviraisčio pelkė” (kodas LTSIR0002)

gamtotvarkos plano

4 priedas

 

Žemės naudmenos Gerviraisčio pelkėje

A map of a forest  Description automatically generated